Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

ÚDZS dostal 25 podnetov na nezákonné prepoistenie

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dostal do 26. novembra tohto roku od občanov 25 podnetov, ktoré poukazujú na nezákonný postup zdravotných poisťovní (ZP) pri ich prepoisťovaní. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ÚDZS Milan Michalič. "Občania v podaniach uvádzajú, že dostali zdravotné preukazy ...

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dostal do 26. novembra tohto roku od občanov 25 podnetov, ktoré poukazujú na nezákonný postup zdravotných poisťovní (ZP) pri ich prepoisťovaní. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ÚDZS Milan Michalič. "Občania v podaniach uvádzajú, že dostali zdravotné preukazy ZP, ktorej poistencami by sa mali stať od 1. januára 2008, hoci si prihlášku nepodali," uviedol Michalič.

Ako príklad možnej manipulácie občania uvádzajú, že v období kampane ich na uliciach oslovovali zástupcovia ZP, ktorým o sebe poskytli informácie v domnienke, že ide o anketu o službách v zdravotníctve. Vedome však podľa Michaliča prihlášku do novej ZP nepodpisovali. "Niektorí občania dokonca dostali nový preukaz od ZP bez toho, aby sa s jej zamestnancami vôbec niekedy kontaktovali," upozornil. Úrad podľa Michaliča všetky podania prešetrí a v prípade, že sa preukáže nezákonný postup ZP pri získavaní poistencov, vyvodí voči nim príslušné sankcie.

Tento rok využilo zákonnú možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu 263 735 poistencov, čo bola zhruba tretina oproti predchádzajúcemu roku. Vlani úrad zaznamenal celkom 775 tisíc žiadostí o prepoistenie, pričom z tohto počtu akceptoval 713 tisíc prihlášok. Poistenci majú právo zmeniť zdravotnú starostlivosť vždy raz do roka, pričom prihlášku môžu podať do konca septembra. Zdravotné poisťovne majú povinnosť do 10. októbra oznámiť ÚDZS prijatie prihlášky. Ten má na spracovanie všetkých údajov čas do konca októbra.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať