Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Liečba najbežnejšej formy rakoviny pečene pokročila

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Liečba hepatocelulárneho karcinómu (HCC), najbežnejšej formy rakoviny pečene, zaznamenala významný pokrok. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Tomáš Šálek. Na následky HCC zomrie vo svete asi 1,25 milióna ľudí ročne a dosiaľ neexistovala systémová liečba s dokázaným ...

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Liečba hepatocelulárneho karcinómu (HCC), najbežnejšej formy rakoviny pečene, zaznamenala významný pokrok. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Tomáš Šálek. Na následky HCC zomrie vo svete asi 1,25 milióna ľudí ročne a dosiaľ neexistovala systémová liečba s dokázaným účinkom na celkové prežívanie pacientov, uviedol riaditeľ NOÚ. Nádejou pre ľudí s ochorením HCC je nová progresívna terapia v podobe tabliet s účinnou látkou sorafenib. Liek spomaľuje rast nádorových buniek a prerušuje ich zásobovanie krvou, ktorá podporuje nádorové bunky v raste. Môže byť účinný aj pre pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu pečene, pretože spomalí rozširovanie ochorenia a skvalitní ich život, informoval Šálek. Podľa výskumov je nová liečba menej riziková ako konvenčná chemoterapia. Nová terapia je prvou systémovou liečbou HCC a ponúka lekárom - onkológom šancu na predĺženie prežívania pacientov s týmto závažným ochorením. Otvára nové možnosti pre ďalšie skúmanie terapie. "Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo," zopakoval slová astronauta Neila Armstronga riaditeľ NOÚ Tomáš Šálek.

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia ľudí vo svete a treťou najčastejšou príčinou smrti u malígnych ochorení je hepatocelulárny karcinóm. Najčastejšími príčinami rakoviny sú chemikálie (najmä alkohol), vírus hepatitídy typu B a typu C, ako aj poruchy metabolizmu, uviedol na tlačovej besede Marian Oltman z Gastroentero-Hepatologického centra Thalion v Bratislave. Informoval, že ochorenie HCC hrozí každému, kto trpí cirhózou pečene. Podľa výskumu Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2003 pripadajú na 100-tisíc obyvateľov SR jeden až traja pacienti HCC.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať