Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SOZ o svojich požiadavkách informoval poslancov

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Dvadsiatka členov Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) sa v utorok zišla pred budovou Národnej rady SR, aby verejne vyzvala vládu dodržiavať jej programové vyhlásenie. Predstavitelia SOZ odovzdali poslancom parlamentného výboru pre zdravotníctvo výzvu zvýšiť na budúci rok prostriedky, ...

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Dvadsiatka členov Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) sa v utorok zišla pred budovou Národnej rady SR, aby verejne vyzvala vládu dodržiavať jej programové vyhlásenie. Predstavitelia SOZ odovzdali poslancom parlamentného výboru pre zdravotníctvo výzvu zvýšiť na budúci rok prostriedky, ktoré štát odvádza za svojich poistencov. Ako informoval prezident SOZ Anton Szalay, koaliční aj opoziční poslanci im sľúbili svoju podporu. Nízky počet účastníkov zhromaždenia Szalay odôvodnil tým, že SOZ neplánovala masovú účasť.

Ako Szalay povedal, vláda doteraz nereagovala na požiadavky SOZ zvýšiť odvody štátu za svojich poistencov na 5 % priemernej mesačnej mzdy. Svoj záväzok z programového vyhlásenia splnila iba na prvé štyri mesiace tohto roku a neskôr sa platby vrátili na úroveň 4 %. Pre budúci rok to má byť 4,5 %. Ani táto úroveň však podľa SOZ nestačí. Szalay zopakoval, že SOZ nesúhlasí s ministrom zdravotníctva Ivanom Valentovičom, podľa ktorého sa zdravotnícki pracovníci vracajú zo zahraničia domov. "Možno dvaja, alebo na sviatky," poznamenal Szalay. Zároveň kritizoval ministra, ktorý na odvetvovej tripartite podporil požiadavku na zvýšenie platieb štátu na 5 %, no po schválení úrovne 4,5 % na budúci rok deklaroval svoju spokojnosť.

Zhromaždenie zdravotníkov podporili aj Konfederácia odborových zväzov, Lekárske odborové združenie, Slovenská lekárska komora, ako aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorej prezidentka Mária Lévyová skonštatovala, že nedostatok sestier spôsobuje ohrozenie ich aj pacientov. Podľa európskych noriem je totiž optimálny počet pacientov 12 na jednu zdravotnú sestru v zmene. V zdravotníckych zariadeniach je to však aj viac ako dvojnásobok. Podľa Lévyovej pritom sestry s dvadsaťročnou praxou majú mzdy na úrovni nástupných platov.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať