Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

NR SR podľa poisťovní opravila len časť paškvilu

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Poslanci Národnej rady SR prostredníctvom novely zákona o zdravotnom poistení opäť novelizovali zákon o zdravotných poisťovniach, ktorý schválili len v októbri. Ako informoval výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Eduard Kováč, parlament napravil pôvodne schválenú retroaktivitu obmedzenia použitia ...

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Poslanci Národnej rady SR prostredníctvom novely zákona o zdravotnom poistení opäť novelizovali zákon o zdravotných poisťovniach, ktorý schválili len v októbri. Ako informoval výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Eduard Kováč, parlament napravil pôvodne schválenú retroaktivitu obmedzenia použitia zisku. Poisťovne tak budú musieť na úhradu zdravotnej starostlivosti použiť svoj zisk až v roku 2009, kým v pôvodne schválenom návrhu to už malo byť v roku 2008 zo zisku vytvoreného v tomto roku.

Ako uviedol Kováč, poslanci týmto konaním vlastne potvrdili, že ZZP malo pravdu, keď tvrdilo, že v októbri schválili právny paškvil v podobe novely zákona o zdravotných poisťovniach. "Vyvrátili tým aj nezmyselné vyjadrenia ministerstva zdravotníctva, že paškvilom sú tvrdenia ZZP," dodal Kováč. Ako však dodal, poslanci neboli dôslední a napravili len časť právnych nedostatkov.

Novela zákona o zdravotných poisťovniach okrem obmedzenia použitia zisku tiež stanovuje maximum prostriedkov, ktoré poisťovne môžu použiť na vlastnú správu, na 3,5 % z vybraného poistného pred prerozdelením. Podľa ZZP ustanovenie, akým spôsobom má poisťovňa kladný výsledok hospodárenia použiť, je neurčité.

Zdravotné poisťovne sa naďalej pripravujú na medzinárodnú arbitráž. Tento proces by mal začať po nadobudnutí účinnosti novely od januára 2008. Poisťovne zároveň pripravujú podanie aj na Ústavný súd SR, pričom nevylučujú, že budú žiadať aj o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by sa účinnosť zákona pozastavila.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať