Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Konzumujeme viac alkoholu než v minulosti

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Problémy s alkoholom sú prevažne mužskou záležitosťou, z celkového počtu závislých je mužov až 80 percent, pričom najrizikovejšia je veková skupina od 40 do 49 rokov. Vyplynulo to z prieskumu verejnej mienky zameraného na postoj spoločnosti voči závislostiam, ktorý uskutočnilo Združenie abstinentov Slovenska v ...

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Problémy s alkoholom sú prevažne mužskou záležitosťou, z celkového počtu závislých je mužov až 80 percent, pričom najrizikovejšia je veková skupina od 40 do 49 rokov. Vyplynulo to z prieskumu verejnej mienky zameraného na postoj spoločnosti voči závislostiam, ktorý uskutočnilo Združenie abstinentov Slovenska v spolupráci s agentúrou Markant na vzorke viac ako tisíc respondentov.
Takmer polovica respondentov si myslí, že alkohol sa v súčasnosti konzumuje viac než pred 10 rokmi. Najviac pijú ľudia so základným vzdelaním, väčší dôvod na pohárik majú aj rozvedení. Alkohol na pracovisku je podľa opýtaných skôr minulosťou.
Zo všetkých neduhov je spoločnosť najmenej ochotná tolerovať človeka závislého od nelegálnych drog, no 48 percentám nerobia problém fajčiari. Život bez tabaku si nevie predstaviť 12 percent opýtaných. Názor na ľudí, ktorí absolvovali odvykaciu liečbu niektorej zo závislostí, je veľmi pozitívny. Negatívne ich vníma len 15 percent občanov. Skeptický je však názor na úspešnosť takejto liečby. Resocializácia, teda začlenenie abstinenta do spoločnosti, je podľa prieskumu veľmi potrebná, viac ako tretina občanov by takýchto ľudí vnímala rovnocenne.
Ak by mali Slováci osobne prispieť a pomôcť závislému, najčastejšie by to riešili rozhovorom. Miera zodpovednosti spoločnosti v problematike závislostí je podľa opýtaných veľmi nízka, ide najmä o problém daného jedinca. Aj pomôcť by si mal zo svojej závislosti v prvom rade on sám, na druhom mieste je rodina a blízke okolie, nasledujú zodpovedné inštitúcie a až na štvrtom mieste je spoločnosť.
Prezident Združenia abstinentov Slovenska Pavol Podmajerský vyjadril obavy nad výsledkami z oblasti hazardných hier. Závislí podľa prieskumu míňajú mesačne na hazard až 15-tisíc korún. Podmajerský označil Slovákov za "národ hráčov". Jedným z dôvodov je aj to, že obchodné spoločnosti zvyšujú predajnosť svojich výrobkov pomocou rôznych súťaží a hier. Túžba vyhrať je takto podsúvaná už aj deťom od útleho veku. Respondenti odpovedali na otázky z piatich oblastí: tabak, alkohol, nelegálne drogy, prchavé látky a hazardné hry. "Nešlo o prieskum týkajúci sa zdravotných aspektov ani samotných závislých. Dôležité bolo, ako vníma tento problém verejnosť," povedal na dnešnej tlačovej besede riaditeľ agentúry Markant Mário Dobrovodský. Prieskum bude Združeniu abstinentov Slovenska slúžiť ako odrazový mostík v ich ďalšej činnosti. V budúcnosti by sa chceli orientovať aj na spoločnosť, nielen na abstinentov. "Zmenený človek sa vracia do nezmeneného prostredia. Chceme dosiahnuť, aby sa rodina a okolie závislého vedelo k tomu postaviť," uviedol Podmajerský.
SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať