Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

O interrupciách bude opäť rokovať plénum Ústavného súdu SR

KOŠICE 3. decembra (WEBNOVINY) - O interrupciách by mohlo v utorok plénum Ústavného súdu (ÚS) SR rokovať v kompletnom - trinásťčlennom zložení, ak sa nič mimoriadne neudeje. Ako v rozhovore pre agentúru SITA dnes uviedla riaditeľka kancelárie ÚS Ľubica Mackovičová, dnes do práce nastúpil ústavný sudca Juraj Horváth, ktorý bol od októbra ...

KOŠICE 3. decembra (WEBNOVINY) - O interrupciách by mohlo v utorok plénum Ústavného súdu (ÚS) SR rokovať v kompletnom - trinásťčlennom zložení, ak sa nič mimoriadne neudeje. Ako v rozhovore pre agentúru SITA dnes uviedla riaditeľka kancelárie ÚS Ľubica Mackovičová, dnes do práce nastúpil ústavný sudca Juraj Horváth, ktorý bol od októbra práceneschopný.

Horváth ochorel, keď sa verejne začalo hovoriť, že bol v minulosti právoplatne podmienečne odsúdený za ekonomický delikt v súvislosti s výkonom funkcie konateľa obchodnej spoločnosti. Keď ho volili za sudcu ÚS, už mal zahladený trest v registri. Plénum ÚS vyzvalo 31. októbra ústavného sudcu Juraja Horvátha, aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii, lebo bol stíhaný a v roku 1996 odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody. Plénum Ústavného súdu SR očakáva, že Juraj Horváth sa k tejto výzve vyjadrí do skončenia svojej práceneschopnosti, najneskôr však do 31. 12. 2007. Mackovičová dnes nevedela povedať, či už tak urobil alebo nie.

Na rokovaní sa zúčastní aj ústavný sudca Peter Brňák, ktorý bol signatárom návrhu skupiny poslancov prevažne z KDH v čase jeho podania ako poslanec Národnej rady SR. Brňák sám ešte v lete požiadal plénum, aby ho vylúčilo z konania, no plénum uznesením rozhodlo, že nie je vylúčený z výkonu sudcovskej funkcie v tejto veci a tak by mal byť na utorňajšom rokovaní prítomný.

Ústavný súd zatiaľ oficiálne len oznámil, že v utorok sa bude konať verejné ústne pojednávanie o súlade zákona o umelom prerušení tehotenstva a príslušných vykonávacích vyhlášok. Otázka, či aj rozhodne vo veci samej, alebo pojednávanie a vyhlásenie nálezu odročí, ostáva otvorená. Pred ústavným súdom bude skupinu navrhovateľov zastupovať exminister Daniel Lipšic, Národnú radu SR ako odporcu advokát Miroslav Abelovský a minister zdravotníctva Ivan Valentovič.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať