Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Test na skryté krvácanie v stolici môže zachrániť život

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) - Takmer polovica Slovákov nevie, ktoré orgány postihuje kolorektálny karcinóm (KRCa). Štvrtina si dokonca myslí, že rakovina hrubého čreva a konečníka sa nedá včas odhaliť. Jednoduchá a bezbolestná diagnostika prostredníctvom testu na okultné, teda skryté, krvácanie v stolici však dokáže zachrániť stovky životov. ...

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) - Takmer polovica Slovákov nevie, ktoré orgány postihuje kolorektálny karcinóm (KRCa).
Štvrtina si dokonca myslí, že rakovina hrubého čreva a konečníka sa nedá včas odhaliť. Jednoduchá a bezbolestná diagnostika prostredníctvom testu na okultné, teda skryté, krvácanie v stolici však dokáže zachrániť stovky životov. Vyplýva to z národného prieskumu občianskeho združenia Europacolon v spolupráci s agentúrou MEDIAN SK, ktorý realizovali na reprezentatívnej vzorke 583 respondentov vzhľadom na vek, pohlavie, vzdelanie, veľkosť miesta bydliska, región a národnosť v októbri a novembri tohto roka.

Znalosť KRCa a jeho prejavov úzko súvisí s pohlavím respondenta, vzdelaním a vekom. Ako uviedol riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave Tomáš Šálek, na Slovensku sú ľudia veľmi málo informovaní v oblastiach varovných príznakov KRCa a závažnosti tohto ochorenia. Podľa odborníkov je však alarmujúce najmä to, že až 41 percent respondentov nevedelo, ktoré orgány KRCa postihuje. Z prieskumu vyplýva, že 61 percent opýtaných považuje za hlavné ťažkosti pri KRCa krv v stolici a 43 percent bolesť pri vyprázdňovaní. Len 13 až 21 percent Slovákov uviedlo hnačku, zápchu, tmavú stolicu či únavu bez príčiny. K návšteve lekára by však ľudí prinútili len príznaky ako krv v stolici či bolesť pri vyprázdňovaní, so zápchou ani s hnačkou by väčšina z nich odbornú pomoc nevyhľadala.

Rakovina hrubého čreva a konečníka u nás patrí k najčastejším typom rakoviny. Na Slovensku žije 1,2 milióna ľudí nad 50 rokov. Ak by sa lekárom podarilo ročne vyšetriť 30 percent z nich, teda cca 400-tisíc, pomohlo by to významne znížiť úmrtnosť na KRCa. V prvom štádiu je totiž možné úplne vyliečiť 85 až 95 percent pacientov, relatívne dobré výsledky dosahujú lekári aj u ľudí s rozvinutejším druhým a tretím štádiom KRCa. Na Slovensku sa uskutočňuje od roku 2002 Národný skríningový program, počas ktorého doteraz odhalili vo včasnom štádiu 70 percent prípadov, čím zachránili život 655 ľuďom.

Orgány, ktoré KRCa postihuje, vyvolávajú u ľudí ostych a neradi sa s problémami, ktoré sa ich týkajú, niekomu zverujú. Lekársku pomoc vyhľadajú príliš neskoro, čo spôsobuje, že v úmrtnosti na toto ochorenie sa nachádzame na vrchole európskych tabuliek. Zmena životného štýlu a pravidelné kontroly môžu zabrániť vzniku KRCa až u polovice pacientov. Dôležitý je skríning, pomocou ktorého odborník včas odhalí onkologické ochorenie. Ľudia starší než 50 rokov by si mali urobiť test na okultné krvácanie v stolici aspoň raz za dva roky. Výhodou týchto testov je, že sú bezbolestné a dokážu odhaliť začínajúcu rakovinu v čase, keď človek ešte nemá žiadne problémy, ktoré by ho priviedli k lekárovi. Test tvoria papierové stierky, ktorými sa nanesú malé vzorky stolice na vymedzené políčka na špeciálnych testovacích papieroch. Obálku so vzorkami človek zanesie k lekárovi, ktorý test vyhodnotí. V prípade pozitívneho výsledku ešte nemusí ísť o rakovinu, pacient by však mal absolvovať ďalšie vyšetrenia u špecialistu. V čase testovanie je dôležité vylúčiť zo stravy zabíjačkové špeciality ako krvavničky, zverinu, tmavé mäso, listovú zeleninu a chren.

Väčšina ľudí získala informácie o KRCa prostredníctvom médií. Až 44 percent respondentov v prieskume uviedlo, že ďalšie informácie by sa radi dozvedeli od svojho všeobecného lekára. Najviac ich zaujíma, kde sa dajú uskutočniť diagnostické testy, aké druhy liečby KRCa existujú, aká jej pravdepodobnosť vyliečenia tohto ochorenia a aké stravovanie je v tomto prípade najvhodnejšie.

Lekári síce ešte nepoznajú presnú príčinu rakoviny hrubého čreva a konečníka, upozorňujú však na rizikové faktory. Na vznik rakoviny hrubého čreva a konečníka sú náchylnejší ľudia, ktorí majú príbuzných s rovnakou diagnózou alebo sa u nich vyskytli iné zhubné ochorenia. Rizikovým faktorom je i vek po päťdesiatke, iné ochorenia hrubého čreva a konečníka, obezita, nezdravé stravovanie, pitie alkoholu, fajčenie, stres, sedavý spôsob života.
SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať