Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nemocnica získala oprávnenie na pracovnú zdravotnú službu

KOŠICE 12. decembra (WEBNOVINY) - Fakultná nemocnica L. Pasteura (FNLP) Košice získala oprávnenie Úradu verejného zdravotníctva SR na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, garantom tejto služby je prednosta kliniky Ľubomír Legáth, ktorý je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva ...

KOŠICE 12. decembra (WEBNOVINY) - Fakultná nemocnica L. Pasteura (FNLP) Košice získala oprávnenie Úradu verejného zdravotníctva SR na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, garantom tejto služby je prednosta kliniky Ľubomír Legáth, ktorý je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické pracovné lekárstvo a klinickú toxikológiu.

"Vo FNLP dokážeme urobiť všetky potrebné vyšetrenia, či už priamo na Klinike pracovného lekárstva a klinickej toxikológie alebo na iných pracoviskách fakultnej nemocnice. Klinika pracovného lekárstva a klinickej toxikológie disponuje špeciálnymi pracovno - lekárskymi diagnostickými postupmi, má zriadené laboratórium priemyselnej toxikológie, ktorým možno stanovovať špecifické látky v krvi alebo moči. Dá sa ním zisťovať hladina chemických látok napríklad u ľudí, ktorí pracujú s pesticídmi či insekticídmi. Od roku 2004 je na klinike zriadené Centrum pre profesionálne ochorenia dýchacieho systému, akreditované Ministerstvom zdravotníctva SR ako jediné pracovisko v Slovenskej republike," hovorí prednosta Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie Ľubomír Legáth, vedúci tímu Pracovnej zdravotnej služby.

Ako uviedol, tím pracovníkov môže byť v prípade potreby rozšírený o ďalších prizvaných odborníkov. Pokiaľ sa vyšetrenie nerobí na pracovisku pracovného lekárstva, môžu klienta poslať na iné pracovisko nemocnice. Pracovisko môže poskytovať špecifické a cielené vyšetrenia pre všetky kategórie zamestnancov, vrátane pracovníkov zaradených do 3. a 4. stupňa rizikovosti pracoviska. "Výhodou našej pracovnej zdravotnej služby je popri diagnostických možnostiach aj možnosť komplexnej zdravotnej starostlivosti v rámci koncovej nemocnice, ak sa pri vyšetreniach zistí prípadný zdravotný problém. Ak odhalíme nejaké ochorenie, pacienta vieme aj liečiť, čo je už samozrejme hradené zo zdravotného poistenia," vysvetlil Legáth.

Zabezpečiť zamestnancovi pracovnú zdravotnú službu je povinnosťou každého zamestnávateľa a to bez ohľadu na to, aký počet osôb zamestnáva v pracovnom pomere. Podľa Zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov sa vzťahuje táto povinnosť na zamestnávateľov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry.
SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať