Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Aj nepočujúcim môže pomáhať špeciálne cvičený pes

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) - Nielen zrakovo-postihnutým, ale aj sluchovo-postihnutým ľuďom môže pomáhať špeciálne vycvičený pes. Na Slovensku by mala v Nitre vzniknúť pobočka českého Výcvikového centra psov pre zdravotne postihnutých - Helppes. Slovenskí cvičitelia už absolvovali v Prahe trojmesačné školenia. Informovala agentúru SITA riaditeľka ...

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) - Nielen zrakovo-postihnutým, ale aj sluchovo-postihnutým ľuďom môže pomáhať špeciálne vycvičený pes. Na Slovensku by mala v Nitre vzniknúť pobočka českého Výcvikového centra psov pre zdravotne postihnutých - Helppes. Slovenskí cvičitelia už absolvovali v Prahe trojmesačné školenia. Informovala agentúru SITA riaditeľka Zväzu sluchovo postihnutých Katarína Brázdovičová, ktorá tiež absolvovala takéto školenie. Zároveň má na starosti prvého asistenčno-signalizačného psa Bestíka, ktorého v spolupráci s českými kolegami vycvičili.

Bestík reaguje na povely pomocou klikera - prístroja s pukotavým zvukom. Vycvičili ho tak preto, aby nemal jazykový babylon, ak by ho učili českými povelmi, slovenské by ho mohli mýliť. Pes sa zatiaľ naučil päť úkonov - budí na zvonenie mobilu, prinesie mobil, keď zvoní, upozorní na plač bábätka, oznámi, že niekto volá sluchovo postihnutú osobu, oznámi, že niekto klope na dvere. Bestík je ešte mladý, musí sa teda stále doučovať. Zlý psovod alebo lajdácky klient dokáže špeciálne vycvičeného psa pokaziť do pol roka. "Pes sa preto musí stále precvičovať, učiť a postihnutý klient chodiť na rekondičné sústredenia, kde špeciálni cvičitelia skontrolujú, ako pes pracuje, ako ho postihnutý klient vedie a či ho pes poslúcha ", vysvetlila Brázdovičová.

Brázdovičová spoluprácu s českou organizáciou Helppes hodnotí kladne. Českí kolegovia chcú nielen založiť výcvikovú pobočku a pomohli pri školení ale darovali Slovákom aj množstvo informačných materiálov. Za pozitívum Brázdovičová pokladá aj fakt, že v českom výcvikovom centre pracujú aj postihnutí cvičitelia. Taká je aj naša predstava, "veď kto by poznal lepšie potreby postihnutých ako samotní postihnutí", pýta sa Brázdovičová.
Veľkým problémom pre majiteľov špeciálne cvičených psov stále ostáva cestovanie. V autobusoch je nevhodný priestor za vodičom, ľudia niekedy nie sú ochotní uvoľniť priestor a niektorí vodiči sú arogantní. Podľa Brázdovičovej, majitelia veľkých obchodných domov majú voči psom averziu a niekde sú dokonca vylepené zákazy vodenia psov. Rovnako je to aj v prípade reštaurácií a iných podobných verejných podnikov, kde nie vždy dovolia vstup so psom aj keď ide o špeciálne

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.