Pesar – vaginálna diafragma

Princíp pesaru

Pesar je pomôcka vyrobená z latexu alebo zo silikónu v tvare klobúčika, ktorá sa zavádza do pošvy. V pošve pôsobí ako bariéra pre spermie, ktoré sa cez ňu nemôžu dostať ďalej a oplodniť vajíčko. Pre zvýšenie účinku je ešte naplnená spermicídnou látkou.

Používa sa na to, aby podoprela niektorý z panvových orgánov, ktorý na to potrebuje – maternicu, pošvu, močový mechúr alebo konečník. Zavádza sa do pošvy maximálne šesť hodín pred pohlavným stykom. V pošve môže ostať vyše 12 hodín, nie však dlhšie ako 24 hodín. Po uplynutí určenej doby je potrebné pesar vytiahnuť a umyť teplou vodou, zaprášiť zásypom a opätovne zaviesť. Jeden pesar by mal vydržať približne jeden rok. Podobný ako pesar v účinnosti je aj cervikálny klobúčik. Ide o malý gumený antikoncepčný prostriedok, ktorý sa nasadzuje cez krčok maternice. Je menší než pesar a udržovaný sacou silou.

Charakteristika pesaru

Vyrába sa v rôznych veľkostiach (50 – 105 mm v priemere), medzi ktorými musí lekár vybrať tú správnu veľkosť pre zmeranie pošvy pomocou zvláštnych kalibračných krúžkov. Väčšina pesarov je určená na viacnásobné použitie, preto ho treba dôkladne vyčistiť. Číslo pesaru sa môže počas života meniť. Po pôrode potrebuje mnoho žien o niečo väčší.

Výhody pesaru

Táto antikoncepčná membrána v tvare klobúčika sa používa napríklad pri znížení maternice, čiže vtedy, keď maternica stráca oporu ostatných svalov a má tendenciu „vypadnúť“. Ako pomôcka môže pomôcť po pôrode alebo po operácii v panvovej oblasti. Pesar môže byť užitočný aj vtedy, ak žena trpí cystokélou (močový mechúr klesá na pošvu) alebo rektokélou (konečník tlačí na spodnú stranu pošvy). Môže byť veľmi účinný aj pri problémoch s udržaním moču, ktorých príčinou často bývajú oslabené svaly panvy.

Nevýhody pesaru

Pesar môže zavádzať len gynekológ. Nie je určený všetkým ženám, pretože niektorým „konfekčné“ veľkosti nesadnú. Ďalšou z nevýhod pesaru je, že neexistuje žiadna metóda, ktorá by spoľahlivo premerala, akú veľkosť potrebujete. Tá závisí nielen od rozmerov tela, ale aj od konkrétnych zdravotných problémov.

Odporúčania pri používaní pesaru

Po prvom zavedení pesaru je vždy nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý ho skontroluje. Ak napríklad pesar vypadne, je to dôkazom toho, že je príliš malý a bude lepšie zvoliť si väčší. Pri používaní pesaru sa môžu vyskytnúť niektoré problémy. Napríklad žena môže mať intenzívnejší alebo silnejšie zapáchajúci výtok, na ktoré sa používajú špeciálne gély. Špeciálne gély odporučiť lekár, prípadne môže dať urobiť výplach pošvy.

Ženy sa tiež môžu stretnúť s podráždením pošvy, najmä ak sú už po prechode. V prípade latexového pesaru gynekológovia neodporúčajú používať lubrikanty s obsahom oleja, pretože účinnosť latexovej ochrany výrazne znižujú. Vedľajší účinok môže byť syndróm toxického šoku. V plodnom období sa môže z dôvodu výraznej produkcie hlienu zošmyknúť. Okrem spomínaných nevýhod môže byť komplikáciou aj zápal močového mechúra.