Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Mozaika zrodu lieku<br /> Kým sa liek dostane k pacientom...

Ako sa rodí liek? Zložito, dlho a draho. To by bola asi najjednoduchšia, avšak strohá odpoveď. Skúsme ju trochu rozvinúť, pretože to, ako lieky prichádzajú na svet je jednak zaujímavá a jednak málo známa téma.

Účinné látky v lieku

Asi by sme mali najprv povedať, čo je to liek. Je to zmes látok, z ktorých je najmenej jedna účinnou látkou a tú nazývame liečivo, čiže má liečebný účinok. Už Homo Sapiens vyhľadávali pri ťažkostiach liečivé rastliny. Rovnako aj zvieratá ak majú „ťažkosti“ zmenia pravidelné stravovacie zvyky.

Moderná epocha vývoja liekov začala v Nemecku. Tamojší výskumníci prví izolovali čisté liečivé substancie – morfín z ópia a chinín z kôry chinínovníka. Éra chemoterapie začala v roku 1910, keď sa začal vyrábať prípravok na liečbu infekčných chorôb. Paul Ehrlich musel vyskúšať 606 substancií, kým dospel k tej správnej kombinácii.

V roku 1940 uzrel svetlo sveta jeden z najveľkolepejších objavov vo farmaceutickom priemysle – penicilín. Prvým biologickým liekom bol podľa mnohých názorov alkohol a preto bol až druhým humánny inzulín, ktorý sa začal používať v roku 1982.

Náhoda, alebo riadený proces?

Kým na začiatku minulého storočia vedcom a výskumníkom v bádaní a objavovaní neraz pomohla náhoda, dnes majú farmaceutické fi rmy k dispozícii nielen obrovské databanky, tzv. knižnice molekúl, ale aj robotizované prístroje, ktoré môžu preveriť aj stotisíc molekúl za deň. Napriek tomu je stále výskum a vývoj liekov značne zložitá a náročná činnosť. V médiách sa približne pred rokom objavili správy, že slovenskí a českí vedci vyvinuli látky, ktoré by mohli byť prospešné pri liečbe nádorov. Objavilo sa mnoho pacientov alebo ich príbuzných, ktorí boli okamžite ochotní túto látku vyskúšať. Aké bolo ich sklamanie, keď sa dozvedeli, že to bude možné až o 8 – 10 rokov.

Akú náročnú a kľukatú cestu musí účinná látka prekonať, kým sa môže stať súčasťou tabletky, injekcie alebo masti?

Cesta lieku k pacientovi je dlhá pokiaľ ide o čas, ale takisto aj fi nančne náročná. Po tom ako sa počas liekovej explózie v druhej polovici minulého storočia a rozšírenia informácie, že onedlho budú k dispozícii lieky na všetky choroby, zaznamenali aj poškodenia zdravia, začali sa zavádzať prísnejšie pravidlá pri testovaní kandidáta na liek v laboratóriách a klinických skúškach. Tieto procesy – podľa predpísaných pravidiel a postupov majú dokázať, že účinná látka v lieku nie je zdraviu škodlivá, prípadne, že prospech, ktorý pacientovi prinesie je významnejší ako riziko.

Slovenskej republike je registrovaných a schválených približne 13 tisíc liekov (údaj z roku 2007). Na ich výrobu sa používa približne 1500 liečiv. Používa sa z nich reálne 6 – 7 tisíc prípravkov. Ranné štádiá vývoja lieku trvajú od troch do piatich rokov a kým sa liek dostane do záverečnej fázy klinických skúšok (testy na pacientoch majú tri fázy), prejde ďalších 10 až 13 rokov. Celý tento proces stojí dnes približne miliardu eur. Spolu s registráciou lieku a ďalšími tzv. postmarketingovými skúškami trvá vývoj lieku približne 12 – 15 rokov. Pritom nie sú neznáme prípady, keď účinná látka ešte počas klinických skúšok nepotvrdila svoju účinnosť a farmaceutická spoločnosť musela skúšky ukončiť. Na druhej strane – počas týchto skúšok sa neraz objavili iné, nečakané schopnosti liečebnej látky (lieky na liečbu depresie, erektilnej dysfunkcie, tuberkulózy).

Očakávame ďalšie storočie objavov

Farmaceutický priemysel je relatívne mladým odvetvím – nemá viac ako sto rokov. Bude aj toto storočie storočím objavov? Prinesie nové lieky, ktoré by mohli spôsobiť prelom v liečbe v súčasnosti najrozšírenejších chorôb? Mohli by nimi byť biologické lieky a lieky „šité priamo na mieru“ pacienta, prípadne monoklonálne protilátky, ktoré umožňujú vysoko špecifi kovať cieľ účinku lieku. A nezabúdajme na vakcíny, ktoré preventívne predchádzajú chorobám. V minulom storočí dokázali takmer zlikvidovať detskú obrnu, kiahne...

Predzvesťou novej éry liekov, ktorú ľudstvo očakáva, je rozlúštenie kódu DNA a s tým spojené génové inžinierstvo. Prínosy farmaceutických inovácií počas ostatných 50 rokov sú nesporné. Farmaceutický priemysel dnes čaká na revolúciu podobnú objavu antibiotík.

Problematika výskumu, vývoja a zrodu liekov je vzrušujúca, plná záhad a prekvapení, preto sa jej radi venujú spisovatelia, fi lmári a tento priemysel zaujíma aj fi nančných analytikov a investorov. Zaujímať by mal však aj pacientov, čiže priamo konzumentov liekov. Tí by si mali všímať najmä príbalový leták a množstvo informácií v ňom obsiahnutých. V Bedekri zdravia sa na mozaiku príbehu lieku pozrieme bližšie v krátkom seriáli, v ktorom budeme vychádzať z publikácie Ako sa rodí liek.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať