Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Pád je najčastejšou príčinou smrteľných úrazov starších ľudí

Najčastejšou príčinou smrteľných úrazov ľudí nad 65 rokov sú pády. Vo veku nad 75 rokov každoročne spadne každý druhý človek. Pády starších ľudí spôsobujú viaceré vnútorné i vonkajšie faktory. Z vonkajších sú to nebezpečné povrchy.

Najčastejšou príčinou smrteľných úrazov ľudí nad 65 rokov sú pády. Vo veku nad 75 rokov každoročne spadne každý druhý človek. "Pády starších ľudí spôsobujú viaceré vnútorné i vonkajšie faktory. Z vonkajších sú to nebezpečné povrchy, neprimeraná teplota ovzdušia, nevhodná obuv ale aj špinavé okuliare.

K vnútorným patria poruchy sluchu, zraku, nervového systému, obehového systému a pohybového ústrojenstva. Spomenúť treba aj lieky, alkohol či dehydratáciu," hovorí Štefan Krajčík zo Špecializovanej geriatrickej nemocnice v Podunajských Biskupiciach.

Pozor pri vstávaní

Seniori by si mali dávať pozor pri vstávaní, otáčaní sa či zakláňaní. Problémom môže byť aj státie na špičkách alebo na jednej nohe, napríklad pri obliekaní. Každý 40. pád totiž končí v nemocnici. "Len polovica pacientov, ktorí boli hospitalizovaní, prežili nasledujúci rok. A u zvyšku sa výrazne zníži úroveň sebestačnosti," povedal Krajčík.

Preč s nábytkom

Pádom a ich často tragickým následkom sa však dá predchádzať. Odstránenie malých kusov nábytku alebo vyhnutých okrajov kobercov, môže zachrániť ľudský život. Dôležitá je aj správna výživa, prísun vitamínu D, rehabilitácie a posilňovanie svalov dolných končatín. Krajčík dokonca seniorom odporúča cvičenie tchaj-ťi.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať