Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Intoleranciou laktózy trpí Madonna aj Orlando Bloom

BRATISLAVA 27. júla (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Speváčku Madonnu či herecké hviezdy Orlanda Blooma a Halle Berry spájajú okrem slávy aj problémy s mliekom. Všetci traja totiž trpia intoleranciou laktózy - neznášanlivosťou mliečneho cukru. Práve to, že sa o svojich ťažkostiach zmienili na verejnosti, môže pomôcť ľuďom s podobnými problémami. Na Slovensku ...

BRATISLAVA 27. júla (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Speváčku Madonnu či herecké hviezdy Orlanda Blooma a Halle Berry spájajú okrem slávy aj problémy s mliekom. Všetci traja totiž trpia intoleranciou laktózy - neznášanlivosťou mliečneho cukru. Práve to, že sa o svojich ťažkostiach zmienili na verejnosti, môže pomôcť ľuďom s podobnými problémami.

Na Slovensku trpí intoleranciou laktózy asi pätina populácie, napriek tomu je však informovanosť o nej stále nízka. Prieskum Norwich Union Healthcare na vzorke 1000 respondentov a respondentiek ukázal, že 22 percent opýtaných sa po prvý raz dopočulo o alergii na konkrétne potraviny alebo o neznášanlivosti nejakej ich zložky prostredníctvom rozhovorov s celebritami či článkov o nich. "Keď si ľudia prečítajú, že Halle Berry nevie stráviť mliečny cukor, alebo že Madonna musí držať bezmliečnu diétu, môže ich to priviesť na myšlienky, že sú na tom rovnako aj oni," uviedol pre agentúru SITA PR manažér združenia Intolerancia laktózy Slavomír Benko. "Určite veľmi prospieva, že informácia k ľudom aj takouto cestou prejde. Je ale veľmi dôležité, aby nezostali iba pri jej povrchnom prijatí a nemenili hneď svoje stravovacie návyky podľa vzoru hviezd, prípadne aby si problém nevsugerovali. V prvom rade si treba zistiť o téme čo najviac a neskôr zájsť za príslušným špecialistom,“ uviedol predseda združenia Intolerancia laktózy Rastislav Stolárik.

Pri intolerancii laktózy ľudské telo neprodukuje v dostatočnom množstve enzým laktáza a preto nemôže štiepiť laktózu. Je to zložený mliečny cukor, ktorý ľuďom spôsobuje ťažkosti, ak sa dostane do hrubého čreva. Intolerancia laktózy a alergia na mlieko však nie je to isté.

Diagnostika intolerancie laktózy sa robí analýzou dychu alebo krvi, je však možné zistiť ju aj domácim testom. Najskôr by mal človek na niekoľko dní vylúčiť zo stravy mlieko i mliečne jedlá a potom vypiť tri až štyri decilitre mlieka. Ak sa do dvoch hodín prejaví niektorý z príznakov intolerancie laktózy ako hnačky, bolesti brucha alebo nadúvanie, je veľmi pravdepodobné, že trpí neznášanlivosťou mliečneho cukru.

Ľudia s intoleranciou laktózy nemusia zo svojej stravy vylúčiť mliečne výrobky. Môžu ich konzumovať s inou potravou či po inom jedle, alebo môžu rozložiť mliečne jedlá do viacerých menších dávok tak, aby nepresiahli svoj prah tolerancie. Rovnako je možné užiť s mliečnym jedlom tabletky s obsahom laktázy, ktorá pomáha pri rozklade mliečneho cukru. Vhodné je tiež konzumovať výrobky, ktoré prešli fermentáciou a majú znížený obsah laktózy.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.