Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Atopický ekzém pomáhajú liečiť imunomodulátory

BRATISLAVA 18. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Subklinický (spiaci) zápal prítomný pri atopickom (alergickom) ekzéme možno účinne liečiť pomocou udržiavanej liečby s lokálnym imunomodulátorom - liekom, ktorý normalizuje imunitnú odpoveď. Zhodli sa na tom primárka Dermatovenerologickej kliniky FNsP Bratislava Eva Rasochová a ...

SITA BRATISLAVA 18. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Subklinický (spiaci) zápal prítomný pri atopickom (alergickom) ekzéme možno účinne liečiť pomocou udržiavanej liečby s lokálnym imunomodulátorom - liekom, ktorý normalizuje imunitnú odpoveď. Zhodli sa na tom primárka Dermatovenerologickej kliniky FNsP Bratislava Eva Rasochová a prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti Dušan Buchvald na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave. Základom lokálnej liečby atopického ekzému v medicínskej terminológii nazývaného atopická dermatitída je však stále premasťovanie kože emolienciami (zvláčňujúcimi liekmi), v štádiu dočasného zlepšenia (remisie) aj v štádiu vzplanutia ekzému. Ich pravidelné používanie totiž kožu hydratuje, odstraňuje suchosť a tlmí svrbenie. Pri vzplanutí atopického ekzému sa následne používa protizápalová liečba lokálnymi syntetickými hormónmi kortikosteroidmi, ktoré sa však aplikujú len krátkodobo pre ich nežiaduce účinky ako je stenčenie kože, strie, teleangiektázie (trvalé rozšírenie kapilár viditeľných na koži v podobe červených nitiek) či periorálnu dermatitídu (zápal kože okolo úst). Ak má pacient stredne ťažký alebo ťažký atopický ekzém a nedôjde k úplnému odstráneniu symptómov, títo odborníci odporúčajú začať s liečbou lokálnym imunomodulátorom, teda napríklad masťou obsahujúcou látku takrolimus. Podľa klinickej štúdie CONTROL sa u dospelých potvrdilo, že pacienti na udržiavanej liečbe dvakrát týždenne boli 142 dní bez prejavov ochorenia v porovnaní s liečbou kortikoidmi iba vo vzplanutiach, keď sa u pacientov prejavil atopický ekzém už po 15 dňoch. Výhodou novej liečby u pacientov so stredne ťažkým a ťažkým atopickým ekzémom je teda kontinuálna kontrola spiaceho (subklinického) zápalu, predchádzanie vzplanutiam a predĺženie obdobia dočasného zlepšenia ochorenia. Slnko by pritom pri akejkoľvek liečbe nemalo pacientom prekážať a problémom nie sú ani kozmetické zákroky. Ako vo štvrtok uviedol Buchvald, najdôležitejšie je pre pacientov určite zvýšenie kvality života. Atopický ekzém totiž podľa neho zhoršuje kvalitu života podobne ako cukrovka či vysoký krvný tlak.

Atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje takmer každé štvrté dieťa. Asi v 30 - 40 percentách prípadov pritom ochorenie pretrvá aj v dospelosti. "Typické sú zapálené líčka. Problémom je, že väčšie deti sa už vedia škrabať a tým to ešte zhoršia," povedal Buchvald. Dôvodom vzniku ochorenia je genetická predispozícia, porucha bariérovej funkcie kože či porucha imunitného systému. Postihnutý pacient musí často držať diétu, prísne dodržiavať hygienu a mať upravenú životosprávu. Ovplyvnený je potom pri koníčkoch a voľbe povolania. V rozvinutých krajinách vrátane Slovenska trpí atopickým ekzémom približne 10 percent dospelých ľudí.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať