Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Spievanie môže obnoviť činnosť mozgu po mŕtvici

BRATISLAVA 22. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Pacienti postihnutí mŕtvicou môžu vďaka spievaniu znovu obnoviť činnosť svojho mozgu, čo im pomôže opäť nadobudnúť schopnosť rozprávať, tvrdia vedci. Pri spievaní totiž používajú inú oblasť mozgu ako pri rozprávaní. Keď "centrum reči" u človeka poškodí mŕtvica, ...

BRATISLAVA 22. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Pacienti postihnutí mŕtvicou môžu vďaka spievaniu znovu obnoviť činnosť svojho mozgu, čo im pomôže opäť nadobudnúť schopnosť rozprávať, tvrdia vedci. Pri spievaní totiž používajú inú oblasť mozgu ako pri rozprávaní. Keď "centrum reči" u človeka poškodí mŕtvica, môže sa naučiť používať namiesto neho svoje "centrum spievania". Vedci predstavili tieto zistenia na každoročnom stretnutí Americkej asociácie pre vedecký pokrok (AAAS) v kalifornskom San Diegu. Pokračujúca klinická skúška podľa ich vyjadrenia ukázala, ako mozog reaguje na spomínanú "melodickú intonačnú terapiu". Výskum viedol neurológ Gottfried Schlaug.

Terapiu už stanovili ako medicínsku techniku. Vedci ju po prvý raz použili, keď sa zistilo, že pacienti postihnutí mŕtvicou, ktorí pre poškodenie mozgu neboli schopní rozprávať, dokázali aj naďalej spievať. Väčšina spojení medzi oblasťami mozgu riadiacimi pohyb a tými, ktoré kontrolujú sluch, sa nachádza v ľavej časti mozgu. Keď sa však pacienti učia ukladať svoje slová do melódií, hlavné prepojenia sa vytvárajú v pravej hemisfére.

Počas terapeutických sedení sa pacienti učia, ako vkladať slová do jednoduchých melódií. Profesor Schlaug uviedol, že po jedinom sedení sa pacienti s mŕtvicou, ktorí neboli predtým schopní vysloviť žiadne zrozumiteľné slová, naučili povedať vetu: "Som smädný". Podarilo sa im to tak, že každú slabiku skombinovali s jedným tónom v melódii. Vedci na sedeniach taktiež povzbudzovali pacientov, aby si každú slabiku vytlieskali rukami. "Hudba by mohla byť alternatívnym prostriedkom ako zapojiť časti mozgu, ktoré inak zapojené nie sú," uzavrel Schlaug.

Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať