Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zásielkový výdaj možno aj pre pomôcky na poukaz

BRATISLAVA 24. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Zásielkový výdaj by sa mohol od začiatku júna týkať aj zdravotníckych pomôcok na lekársky poukaz. Zdravotnícky výbor totiž schválil pozmeňujúci návrh Jozefa Valockého (Smer-SD) k novele zákona k poskytovateľoch. Napriek tomu by však pacient vždy musel prísť do lekárne. Zmena by nastala ...

BRATISLAVA 24. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Zásielkový výdaj by sa mohol od začiatku júna týkať aj zdravotníckych pomôcok na lekársky poukaz. Zdravotnícky výbor totiž schválil pozmeňujúci návrh Jozefa Valockého (Smer-SD) k novele zákona k poskytovateľoch. Napriek tomu by však pacient vždy musel prísť do lekárne. Zmena by nastala iba v tom, že ak by predpísanú pomôcku nemali, zaslali by mu ju po obdržaní domov poštou. Náklady by pritom znášal s najväčšou pravdepodobnosťou samotný pacient. Zmenu navrhlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pomôcť by sa ňou malo asi 160 tis. pacientom, napríklad kolostomikov, či ľuďom odkázaným na ortopedické pomôcky.

Novelu zákona o liekoch, ktorá upravila zásielkový výdaj, schválil parlament na svojej minuloročnej septembrovej schôdzi. Zabraňuje v tejto činnosti subjektom, ktoré nemajú na zaobchádzanie s liekmi a zdravotníckymi pomôckami povolenie. Tým by sa malo zabezpečiť, že zasielané lieky a zdravotnícke pomôcky nebudú falšované. Zásielkový výdaj sa podľa nej týka iba medikamentov a pomôcok, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis.

Rezort zdravotníctva krátko na to predložil aj návrh vyhlášky, ktorá stanovuje podrobnosti zásielkového výdaja. Určuje požiadavky, ktoré musia verejné lekárne splniť, ak chcú žiadať o povolenie. Ide napríklad o definovanie potrebných priestorov, spôsobu zverejnenia informácie o výdaji, spôsobu balenia zásielky a jej prepravy, ako aj spôsobu reklamácie. Pôvodne mala platiť od 1. januára 2010.

Parlamentný zdravotnícky výbor na svojom utorňajšom zasadnutí odobril aj vlády návrh zákona o ochrane, rozvoji a podpore verejného zdravia, zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zákon o zdravotných poisťovniach a zákon o pohrebníctve.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať