Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Dopravné nehody zabíjajú ako smrteľné choroby

NEW YORK 2. marca (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Dopravné nehody sú jednými z najčastejších príčin smrti v prípade detí a mladých ľudí vo veku od 5 do 29 rokov. Vyplýva to z najnovšej štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zverejnenej v utorok. Podľa dokumentu príde ročne o život asi 1,2 milióna chodcov, cyklistov a motocyklistov. ...

NEW YORK 2. marca (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Dopravné nehody sú jednými z najčastejších príčin smrti v prípade detí a mladých ľudí vo veku od 5 do 29 rokov. Vyplýva to z najnovšej štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zverejnenej v utorok. Podľa dokumentu príde ročne o život asi 1,2 milióna chodcov, cyklistov a motocyklistov. Šokujúce je pritom zistenie, že viac ako 90 percent úmrtí sa odohrá v tzv. rozvojových krajinách.

Štúdia vychádzajúca z údajov za rok 2008 tiež tvrdí, že až 50 miliónov ďalších osôb utrpí pri dopravných nehodách rôzne zranenia. "Veľká časť z nich sa pritom končí doživotnými následkami," uviedol Etienne Krug, ktorý má v ženevskom sídle WHO na starosti odbor pre prevenciu pred zraneniami a násilím.

Zverejnená štúdia je podľa WHO vôbec prvým uceleným dokumentom o dopravnej bezpečnosti v 178 krajinách sveta. Organizácia Spojených národov, pod ktorú WHO patrí, sa nedávno na svojom Valnom zhromaždení zhodla, že nasledujúca dekáda by mala byť desaťročím boja za väčšiu dopravnú bezpečnosť. Iniciatíva vznikla na konferencii v ruskej Moskve v novembri minulého roka. Experti sa vtedy zhodli na tom, že na boj proti dopravným nehodám by sa malo pozerať podobne ako na boj proti smrteľným chorobám.

SITA/AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať