Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Radičová nechce lietajúce biele plášte

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 9. júla (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Nový minister zdravotníctva Ivan Uhliarik bude ako prvý problém rezortu riešiť dopady nedávnych povodní na verejné zdravie. Ako ďalej povedal po svojom uvedení do funkcie premiérkou Ivetou Radičovou, k ďalším prioritám patrí príprava programového vyhlásenia a októbrovej kategorizácie ...

BRATISLAVA 9. júla (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Nový minister zdravotníctva Ivan Uhliarik bude ako prvý problém rezortu riešiť dopady nedávnych povodní na verejné zdravie. Ako ďalej povedal po svojom uvedení do funkcie premiérkou Ivetou Radičovou, k ďalším prioritám patrí príprava programového vyhlásenia a októbrovej kategorizácie liekov. Uhliarik očakáva, že jeho pôsobenie na ministerstve bude ťažké, verí však, že šéfom rezortu ostane celé štyri roky.

Radičová novému ministrovi zaželala v jeho pôsobení samé dobré rozhodnutia. "Aby na konci vládnutia nelietali biele plášte," doložila premiérka. Podľa nej sa Uhliarik stáva šéfom náročného rezortu s množstvom úloh. Za jednu z najdôležitejších označila prepojenie ministerstva zdravotníctva s ďalšími rezortmi, predovšetkým s ministerstvom práce. V tejto súvislosti vyzdvihla nutnosť vybudovania koncepcie dlhodobej starostlivosti.

Ivan Uhliarik vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a od roku 1993 pracoval v Nemocnici s poliklinikou v Skalici. V rokoch 1996 až 2003 bol marketingovým manažérom Pfizer Inc., v rokoch 2003 až 2005 riaditeľom divízie Sanofi Aventis, v rokoch 2005 až 2006 riaditeľom spol. Bristol Myers Squibb pre SR a v rokoch 2006 až 2009 generálnym riaditeľom pre Českú republiku a Slovenskú republiku spol. Ozone Laboratories, s.r.o.

V programových tézach novej vlády dominuje v oblasti zdravotníctva definovanie tzv. základného balíka alebo "zákonného nároku na rozsah zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného poistenia", ale aj zrovnoprávnenie financovania zdravotníckych zariadení zavedením platby za diagnózu. Nemocnice by zároveň mali získať právnu formu obchodných spoločností a obnovená by mala byť aj transformácia neziskových organizácií na akciové spoločnosti.

Nový kabinet pod vedením Ivety Radičovej má zároveň v pláne zrušiť výmenné lístky, ako i zaviesť strop na doplatky na lieky pre seniorov a zdravotne postihnutých. Avizuje taktiež zmeny pri obmedzení použitia zisku zdravotných poisťovní, pre ktoré Slovensko čelí medzinárodným arbitrážam, či úpravy prerozdeľovania licencií na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby.

Odchádzajúci minister zdravotníctva Richard Raši nastúpil do svojej funkcie začiatkom júna roku 2008. Nahradil Ivana Valentoviča, ktorý sa rozhodol opustiť rezort z osobných dôvodov. Za svoju prioritu vtedy Raši označil spokojného a vyliečeného pacienta, ale aj pracovníkov v zdravotníctve. Samotný minister ako i analytici v rámci opatrení prijatých za uplynulé štyri roky vyzdvihli najmä referencovanie cien liekov, ktoré má zabezpečiť, aby ceny liekov na Slovensku neboli drahšie ako je priemer v šiestich krajinách Európskej únie s najnižšími cenami.

Mnohé dôležité kroky vlády Roberta Fica v zdravotníctve sa uskutočnili ešte za pôsobenia ministra Valentoviča. Patrí k nim zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, obmedzenie použitia zisku zdravotných poisťovní, či zrušenie poplatkov. S Rašim sa zase spája navýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej, jej spojenie so Spoločnou zdravotnou, ale aj oddlžovanie zdravotníckych zariadení. Odchádzajúci minister pri hodnotení svojho pôsobenia vyzdvihol najmä prijatie zákona na ochranu nefajčiarov, kritizovaný bol naopak za záchrankový tender, ale aj za nákup vakcín proti prasacej chrípke.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať