Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Cholesterol je nebezpečný aj pre mladých ľudí

BRATISLAVA 4. augusta (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Je potrebné, aby si aj mladí dospelí ľudia vo veku okolo 20 rokov dávali pozor na cholesterol, pretože nezdravá hladina tejto látky im môže ničiť tepny, uviedli v utorok americkí vedci. Štúdia, v ktorej počas 20 rokov sledovali ...

BRATISLAVA 4. augusta (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Je potrebné, aby si aj mladí dospelí ľudia vo veku okolo 20 rokov dávali pozor na cholesterol, pretože nezdravá hladina tejto látky im môže ničiť tepny, uviedli v utorok americkí vedci. Štúdia, v ktorej počas 20 rokov sledovali skupinu 18 až 30-ročných ľudí, ukázala, že vyššia hladina cholesterolu v pomerne mladom veku zvyšovala riziko neskoršieho srdcového ochorenia či mŕtvice.

"Väčšinou sa príliš neobávame rizika srdcového ochorenia, až kým osoba nedosiahne stredný vek, pretože srdcový záchvat v mladej dospelosti nie je bežný," uviedol vedúci štúdie publikovanej v časopise Annals of Internal Medicine Mark Pletcher zo sanfranciskej University of California. Dodal však, že aj mladý dospelý vek je dôležitý, pretože poškodenie, ktoré v tom čase utrpia koronárne artérie, pravdepodobne zasiahne človeka neskôr. Podľa vedcov však výsledky štúdie neznamenajú, že musia mladí dospelí ľudia nevyhnutne brať lieky na zníženie cholesterolu. Mali by ale cvičiť a zdravo sa stravovať. "Strava a cvičenie môžu byť pre mladých dospelých ľudí dôležitejšie ako lieky na zníženie cholesterolu," uviedol Pletcher.

American Heart Association odporúča, aby každý človek vo veku 20 a viac rokov podstupoval v pravidelných päťročných intervaloch testy na cholesterol. Webová stránka cholesterol.sk uvádza, že podľa Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľov srdcovo-cievne ochorenia predstavujú hlavnú príčinu úmrtnosti v členských štátoch Európskej únie (EÚ). "V Európe zomiera na kardiovaskulárne choroby každý rok až 2,4 milióna žien v porovnaní s 1,95 miliónom mužov. Na Slovensku sú srdcovo-cievne ochorenia príčinou takmer až 56% všetkých úmrtí," dodáva portál.

SITA/Reuters

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať