Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Onkologickí pacienti rozbiehajú petíciu

BRATISLAVA 17. septembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Pacientske onkologické organizácie nevzdávajú svoj boj proti Ministerstvu zdravotníctva SR pre zmenu úhrady 19 onkologických liekov. Nanovo rozbiehajú petíciu a o svojich problémoch chcú hovoriť aj s premiérkou Ivetou Radičovou. Žiadajú ju o pomoc pri "zachovaní dostupnosti modernej ...

BRATISLAVA 17. septembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Pacientske onkologické organizácie nevzdávajú svoj boj proti Ministerstvu zdravotníctva SR pre zmenu úhrady 19 onkologických liekov. Nanovo rozbiehajú petíciu a o svojich problémoch chcú hovoriť aj s premiérkou Ivetou Radičovou. Žiadajú ju o pomoc pri "zachovaní dostupnosti modernej onkologickej liečby pre všetkých pacientov, ktorí ju potrebujú".

Onkologickí pacienti sa totiž obávajú, že sa novou kategorizáciou platnou od 1. októbra tohto roku zníži dostupnosť niektorých inovatívnych onkologických medikamentov, keďže rezort zdravotníctva plánuje zmenu ich financovania. V súčasnosti ich nakupujú lekárne, po novom by to mali robiť poisťovne cez centrálne nákupy. Podľa dotknutých organizácií to môže spôsobiť regionálne rozdiely v dostupnosti.

"Navyše sa tiež obávame toho, že centrálne nákupy počítajú s menším počtom pacientov, ku ktorým by sa mala liečba dostať. Nevieme si tiež predstaviť, ako bude od 1. októbra tento krok fungovať v praxi, keďže štátna poisťovňa s 3,5 milióna poistencami už avizovala, že celý proces obstarávania týchto liekov bude trvať asi štyri mesiace," poukazujú onkologickí pacienti. Včasné podanie týchto moderných liekov pritom podľa nich môže dokázateľne predĺžiť život alebo prispieť k úplnému vyliečeniu pacienta s rakovinou.

Ministerstvo zdravotníctva prijatie opatrenia zdôvodňuje snahou o ochranu pacienta. Organizácie však oponujú, že to sa dá zabezpečiť aj iným spôsobom ako zmenou financovania. Minister Ivan Uhliarik na pôde parlamentného výboru pre zdravotníctvo uviedol, že úprava je potrebná aj preto, že sú zaevidované prípady zlej manipulácie s týmito medikamentmi zo strany pacientov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv však podľa onkologických pacientov ani jeden takýto prípad neeviduje.

Minister tiež v rámci odôvodňovania návrhu konštatoval, že Slovensko je jediná krajina, kde sa uvedené - intravenózne podávané lieky, dostanú do rúk pacientov. Aktuálne je totiž stav taký, že lekár vypíše pacientovi recept, ten si preň ide do lekárne a následne s ním naspäť k lekárovi. Organizácie však poukazujú, že ani toto tvrdenie nie je pravdivé, keďže v susednom Maďarsku funguje rovnaký systém ako doposiaľ na Slovensku.

"Taktiež si dovoľujeme upozorniť na fakt, že táto zmena sa pripravila bez odbornej diskusie s onkológmi, z ktorých mnohí zdieľajú rovnaké obavy o dostupnosť týchto liekov ako my, zástupcovia pacientskych organizácií. Na jej príprave sa podieľalo iba ministerstvo a zdravotné poisťovne. Domnievame sa, že ich jedinou prioritou je pritom iba šetrenie finančných zdrojov na úkor onkologických pacientov," konštatujú.

O obavách z ohrozenia dostupnosti spomínaných 19 onkologických liekoch sa hovorilo na pôde parlamentu aj na ministerstve. Pôvodne ich mali po novom nakupovať priamo nemocnice, neskôr rezort informoval o špeciálnom financovaní liečiv prostredníctvom centrálneho nákupu poisťovní. Ani to však onkologických pacientov nezbavilo obáv o ohrozenie dostupnosti.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať