Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nevoľnosti v tehotenstve, menšie riziko potratu

BRATISLAVA 7. októbra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - U žien, ktoré v skorých štádiách tehotenstva trpia nevoľnosťami, je menej pravdepodobný potrat. Vyplynulo to z najnovšej štúdie vedenej doktorkou Ronnou L. Chan z University of North Carolina. "Samozrejme, ženy, ktoré počas prvého trimestra nezvracajú, nemusia panikáriť," ...

BRATISLAVA 7. októbra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - U žien, ktoré v skorých štádiách tehotenstva trpia nevoľnosťami, je menej pravdepodobný potrat. Vyplynulo to z najnovšej štúdie vedenej doktorkou Ronnou L. Chan z University of North Carolina. "Samozrejme, ženy, ktoré počas prvého trimestra nezvracajú, nemusia panikáriť," uviedla. "Nie všetky ženy, ktorých tehotenstvo bolo úspešné, trpeli nevoľnosťami či už na začiatku alebo počas celej gravidity. Symptómy tehotenstva sa môžu meniť od jedného k druhému, a to aj pokiaľ ide o tú istú ženu," vysvetlila.

Chan a jej kolegovia sa zamerali na tieto symptómy a ich trvanie u 2400 žien v troch amerických mestách. "Naša štúdia má niekoľko výhod oproti niektorým starším, pretože sa nám podarilo sledovať ženy v počiatočnom štádiu tehotenstva alebo sme ich začali pozorovať už keď sa snažili otehotnieť." Z pozorovaní výskumníkov vyplynulo, že 89 percent žien malo nejaký stupeň rannej nevoľnosti, pričom 53 percent pravidelne zvracalo. Jedenásť percent do piateho mesiaca potratilo.

U žien, ktoré netrpeli v prvom trimestri nevoľnosťami, je 3,2-násobne vyššie riziko potratu než u tých, ktoré pravidelne zvracali. Z pohľadu veku je tento vzťah viditeľnejší u starších žien. Pri tehotných ženách pod 25 rokov bez ranných nevoľností bolo riziko potratu štvornásobne väčšie, než v prípade ich rovesníčok, ktorým bývalo zle. U žien nad 35 rokov ide až o 12-krát vyššie riziko. Významný je aj čas, po aký tehotné ženy nevoľnosťami trpia. V prípade skupiny nad 35 rokov, tie, ktoré ráno zvracali aspoň polovicu tehotenstva, mali o 80 percent nižšie riziko potratu, než ženy bez týchto symptómov.

Existuje množstvo teórií, prečo nevoľnosti predikujú zdravé tehotenstvo. Jedna z nich hovorí o možnosti, že telo si takýmto spôsobom upravuje stravu. Aby ochránilo plod, vylúči všetky škodlivé a nepotrebné látky.

SITA/Reuters

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.