Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Unikátna transplantácia kostnej drene na Slovensku

BRATISLAVA 27. novembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Na Slovensku sa podarilo vôbec po prvý raz transplantovať kostnú dreň od nepríbuzného darcu zo slovenského registra pacientovi, ktorý je taktiež zo Slovenska. Išlo o 48-ročnú pacientku z južného Slovenska s leukémiou, ktorá podstúpila chemoterapiu, no ani tá jej nepomohla a...

BRATISLAVA 27. novembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Na Slovensku sa podarilo vôbec po prvý raz transplantovať kostnú dreň od nepríbuzného darcu zo slovenského registra pacientovi, ktorý je taktiež zo Slovenska. Išlo o 48-ročnú pacientku z južného Slovenska s leukémiou, ktorá podstúpila chemoterapiu, no ani tá jej nepomohla a tak sa lekári pokúsili preniesť krvotvorné bunky od cudzej osoby. Jej príbuzní totiž nespĺňali požadované kritériá.

„Asi do mesiaca to bolo všetko zariadené a mohli sme pristúpiť k darovaniu. Pacientka odišla v piatok domov, má sa výborne. Nadšený je aj darca. Nechcem však predbiehať, my totiž za úspešnú transplantáciu považujeme takú, keď pacient prežije päť rokov a viac,“ uviedol na sobotňajšej tlačovej konferencii v petržalskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda UNB hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre hematológiu Martin Mistrík. Ten poznamenal, že tento rok na Slovensku vykonali už 14 nepríbuzenských transplantácií, no z toho 13 darcov pochádzalo zo zahraničia, väčšinou z Nemecka. Darovanie a prijatie krvotvorných buniek medzi dvoma obyvateľmi Slovenska je preto míľnikom v tunajšej lekárskej praxi.

Práve Nemecko je na tom z hľadiska registrovaných darcov veľmi dobre, pretože krajina má k dispozícii takmer 4 milióny darcov. Len pre porovnanie, na Slovensku je v Národnom registri darcov kostnej drene (SKBMDR) iba 1 673 ľudí, čo značne znižuje šancu, že ľudia zo Slovenska dostanú vhodnú kostnú dreň práve od človeka zaradeného do slovenského registra. Pri tejto príležitosti tak Mistrík apeloval na ľudí zo Slovenska, najmä vo veku do 35 rokov, aby vstúpili do registra a mohli niekomu zachrániť život. „Zaradiť sa do registra je jednoduché. Stačí vyplniť dotazník, podpísať súhlas s údajmi, lekári pacientovi zoberú vzorku krvi a ak sa nájde pacient, ktorý bude mať podobné znaky, môžeme pristúpiť k darcovstvu. Potenciálny darca je iba registrovaný, krvotvorné bunky od neho hneď neberieme. V podstate je dosť malá šanca, že človek v registri sa nakoniec stane darcom,“ povedal Mistrík.

Cieľom rozšírenia slovenského registra je čo najväčšia sebestačnosť pri transplantáciách kostnej drene. Vyhľadávanie v národnom registri je jednoduchšie po organizačnej stránke a zároveň menej nákladné ako vyhľadávanie v zahraničí. Slovensko okrem vlastného registra využíva aj svetový register, v ktorom je momentálne približne 15 miliónov darcov. SKBMDR je členom svetového registra darcov kostnej drene od roku 1998.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať