Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Európska komisia zvýšila príspevok na boj proti AIDS

BRATISLAVA 4. decembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Európska komisia vyzýva k lepšej prevencii a intenzívnejšiemu testovaniu a zvyšuje svoj príspevok na celosvetový boj proti AIDS na 1,3 miliardy eur. Včasné odhalenie je nevyhnutné na včasnú liečbu a predĺženie života, keďže sa odhaduje, že približne tretina ľudí nakazených ...

BRATISLAVA 4. decembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Európska komisia vyzýva k lepšej prevencii a intenzívnejšiemu testovaniu a zvyšuje svoj príspevok na celosvetový boj proti AIDS na 1,3 miliardy eur. Včasné odhalenie je nevyhnutné na včasnú liečbu a predĺženie života, keďže sa odhaduje, že približne tretina ľudí nakazených HIV v Európe nevie o tom, že je nositeľom tohto vírusu. V rámci celosvetového boja proti AIDS komisár EÚ pre rozvoj Andris Piebalgs oznámil 10-percentné navýšenie príspevkov do Globálneho fondu na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii (GFATM), kde je EÚ s 52 percentami prostriedkov najväčším prispievateľom. Pri takomto navýšení by Komisia mohla v rokoch 2002 až 2013 prispieť sumou okolo 1,3 miliardy eur.

„HIV a AIDS spôsobujú utrpenie ľuďom a spoločenstvám na celom svete už vyše štvrť storočia. Testovanie je dôležitým prvým krokom v boji proti vírusu," poznamenal komisár EÚ pre zdravie John Dalli pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS, ktorý si svet pripomínal tento týždeň. Napriek všeobecnému poklesu nových prípadov nákazy sa celkový počet ľudí nakazených vírusom HIV na celom svete zvyšuje a v súčasnosti dosahuje 33,4 milióna osôb. Najviac postihnutou oblasťou je aj naďalej subsaharská Afrika, kde v roku 2008 evidovali 71 percent z celkového počtu nových prípadov nákazy.

V rokoch 2002 až 2010 členské štáty EÚ a Európska komisia prispeli do GFTAM vyše 10 miliardami dolárov, čo predstavuje 52 percent prostriedkov tohto fondu. GFATM vo svojej júnovej správe uvádza, že vďaka ich činnosti 2,8 milióna ľudí nakazených vírusom HIV dostalo antiretrovírusovú liečbu, ktorá im zachránila život. Okrem toho Komisia vďaka svojmu príspevku zabezpečila siete proti komárom napustené insekticídmi pre 7,7 milióna ľudí a poskytla antiretrovírusovú kombinovanú liečbu pre 750-tisíc ľudí s pokročilým štádiom nákazy HIV.

Európska komisia je zakladajúcim členom globálneho fondu. Od roku 2002 mu poskytuje politickú aj finančnú podporu. Návrh na 10-percentné navýšenie ešte musia schváliť rozpočtové orgány EÚ a skupiny afrických, karibských a tichomorských štátov (AKT). EÚ tiež podporuje svoje partnerské krajiny na celom svete v plánovaní a uskutočňovaní ich zdravotných politík. Vďaka tomuto nástroju môže EÚ pomôcť dlhodobejšiemu a systematickejšiemu financovaniu boja s touto zákernou chorobou.

Informoval Tomáš Halán zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať