Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vedci pracujú na vakcíne proti alkoholizmu

BRATISLAVA 7. januára (SITA/AFP) - Čilskí vedci vyvíjajú vakcínu proti alkoholizmu, ktorá by podľa nich mohla znížiť príjem alkoholu u osôb až o 90 až 95 percent. O látke, ktorú by na ľuďoch mohli začať testovať už budúci rok, informovala vo štvrtok skupina výskumníkov z Čilskej univerzity a súkromného laboratória ...

BRATISLAVA 7. januára (SITA/AFP) - Čilskí vedci vyvíjajú vakcínu proti alkoholizmu, ktorá by podľa nich mohla znížiť príjem alkoholu u osôb až o 90 až 95 percent. O látke, ktorú by na ľuďoch mohli začať testovať už budúci rok, informovala vo štvrtok skupina výskumníkov z Čilskej univerzity a súkromného laboratória Recalcine.

Liečba sa zakladá na neutralizácii skupiny enzýmov zodpovedných za trávenie alkoholu, ktoré tak zvyšujú toleranciu organizmu voči alkoholu. Ako ďalej uviedol vedúci výskumu Juan Asenjo, okolo 20 percent ázijskej populácie má nedostatok týchto látok v tele a po požití alkoholu zažíva takú silnú negatívnu reakciu, že viacerých to od ďalšieho opíjania sa odrádza. Vakcína by mala obdobne zhoršovať ťažkosti spojené s "opicou", ako napríklad nevoľnosť či zrýchlenie tepu, a tým značne znižovať chuť ďalej piť.

Výskumníci látku už otestovali na potkanoch závislých od alkoholu a podarilo sa im obmedziť konzumáciu až o polovicu. "U ľudí plánujeme znížiť konzumáciu o deväťdesiat až deväťdesiatpäť percent," uviedol Asenjo. Malo by to fungovať podobne ako náplasti a tabletky, ktoré fajčiarom pomáhajú zbaviť sa ich zlozvyku. Vakcína by sa však zameriavala len na bunky pečene a znižovala tým negatívne účinky na ostatné bunky.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať