Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Fajčenie poškodzuje organizmus hneď po uhasení cigarety

BRATISLAVA 17. januára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Americkí výskumníci zistili, že fajčenie poškodzuje zdravie už pár minút po zahasení prvej cigarety. V štúdii, ktorú publikovali v časopise Chemical Research in Toxicology, sa uvádza, že látky spôsobujúce rakovinu sa v tele tvoria v krátkom čase po fajčení. Vedci skúmali hodnotu polycyklických ...

BRATISLAVA 17. januára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Americkí výskumníci zistili, že fajčenie poškodzuje zdravie už pár minút po zahasení prvej cigarety. V štúdii, ktorú publikovali v časopise Chemical Research in Toxicology, sa uvádza, že látky spôsobujúce rakovinu sa v tele tvoria v krátkom čase po fajčení. Vedci skúmali hodnotu polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAU) pridaných do cigariet u dvanástich pacientov bezprostredne po fajčení. PAU dokážu meniť DNA a tým vyvolať zmenu v genetických informáciách, čo sa prejavuje v podobe závažných onkologických ochorení.

Výsledky výskumu ukázali, že k zmene PAU na inú látku spôsobujúcu poškodenie DNA došlo v priebehu iba 15 až 30 minút po uhasení cigarety. "Tieto výsledky by mali slúžiť ako varovanie pre tých, ktorí chcú začať fajčiť," povedal profesor z University of Minnesota Stephen Hecht.

Informácie zverejnila webová stránka www.bbc.co.uk.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať