Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Bezpečnosť potravín sa zlepší aj vďaka veterinárom

BRATISLAVA 23. februára (WBN/PR) - Kontrola hospodárskych zvierat môže čoskoro vstúpiť do novej éry, kedy budú naše potraviny ešte viac bezpečné. Európska komisia na parížskom veľtrhu poľnohospodárstva Salon International de l’Agriculture oznámila prípravu elektronickej identifikácie pre sledovania dobytka, ktorá nahradí ...

BRATISLAVA 23. februára (WBN/PR) - Kontrola hospodárskych zvierat môže čoskoro vstúpiť do novej éry, kedy budú naše potraviny ešte viac bezpečné. Európska komisia na parížskom veľtrhu poľnohospodárstva Salon International de l’Agriculture oznámila prípravu elektronickej identifikácie pre sledovania dobytka, ktorá nahradí súčasný systém plastových štítkov. Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľov (DG SANCO) sleduje touto zmenou zvýšenie bezpečnosti a kontroly šírenia ochorení zvierat.

Zlepšenie kontroly zvierat v EÚ

Európska komisia pracuje na projekte elektronickej identifikácie hovädzieho dobytka. Koordinovaná kontrola zvierat a ich produktov je veľmi dôležitá pri ochrane zdravia spotrebiteľov. V súčasnosti je už úspešne aplikované digitálne sledovanie niektorých zvierat ako sú kone, ovce a domáce zvieratá. Pri úspešnom uvedení identifikácie hovädzieho dobytka sa zvýši prehľad približne o 90 miliónoch zvieratách.

Úžitok pre farmárov aj potravinársky priemysel

Systém elektronickej kontroly prinesie lepší a rýchlejší prehľad o zvieratách a potravinách čím sa skvalitnia informácie pre veterinárov. Je to nesmierne dôležité hlavne v prípadoch, keď sa vyskytne nová choroba, ktorá sa začína rýchlo šíriť. Bernard Van Goethem, riaditeľ sekcie DG SANCO pripomína: „Sledovanie hovädzieho dobytka pomôže zabezpečiť vyššiu kvalitu potravín a úroveň hygieny. Systém je mimoriadne užitočný v prípadoch šírenia ochorení ako choroba šialených kráv (BSE), alebo prasacej chrípky.“ Elektronická identifikácia zjednoduší najmä súčasne zložité procedúry a zníži administratívnu záťaž. Nový systém kontroly zlepší celkovú správu zvierat pre farmárov a v konečnom dôsledku má najmä pozitívny dopad na spotrebiteľov.

Veterinári v Paríži

V roku 2011 si pripomíname 250. výročie vzniku veterinárnej profesie. Oslava Svetového roku veterinárstva 2011 je podporovaná mnohými podujatiami ako fotosúťaž, medzinárodné kongresy a rôzne iné aktivity organizované po celom svete. DG SANCO a OIE (Svetová organizácia pre zdravie zvierat) spolu v Paríži na veľtrhu poľnohospodárstva Salon International de l’Agriculture propagujú rolu veterinárov v každodennom živote v interaktívnom stánku so zaujímavými aktivitami aj pre deti.

O organizácii DG SANCO: Hlavnými cieľmi Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľov (DG SANCO) je zabezpečenie bezpečných potravín a tovaru predávaných v EÚ. DG SANCO sa zasadzuje za to, aby bol európsky trh orientovaný na spotrebiteľa, ktorého Európa chráni. Okrem toho je cieľom DG SANCO skvalitnenie zdravia občanov EÚ a zlepšovanie zdravotného stavu zvierat v rámci EÚ, ako aj podmienok, v ktorých sú zvieratá chované.

O veterinárnych aktivitách Európske komisie: Pri príležitosti vyhlásenia Svetového roka veterinárstva 2011, DG SANCO zorganizuje viacero podujatí na vyzdvihnutie nezastupiteľnej role zverolekárov. Motívom spolupráce Európskej komisie a Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) je „každodenný život zverolekára”. K ústredným podujatiam patria prezentácie počas Medzinárodného zeleného týždňa v Berlíne od 21. do 30. januára, Salon International de l’Agriculture v Paríži od 19. do 27. februára a v rámci štvrtého ročníka Týždňa veterinárov EÚ v spolupráci s Federáciou európskych zverolekárov (FVE), ktorý bude prebiehať od 16. mája.

Odkazy:

Reportáž z parížskeho veľtrhu Salon International de l’Agriculture
http://www.youtube.com/watch?v=TixSIfFt3So

Fotosúťaž
http://www.youtube.com/watch?v=pbGVq-wTPQc

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať