Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Uskutoční sa Deň nádeje pre pacientov so sclerosis multiplex

River Park.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Siedmeho mája sa na nábreží pri bratislavskom River Parku uskutoční 10. ročník podujatia s názvom Krok so sclerosis multiplex – Deň nádeje, ktorého cieľom je upozorniť na problémy a potreby pacientov so sclerosis multiplex. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla ...

River Park.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Siedmeho mája sa na nábreží pri bratislavskom River Parku uskutoční 10. ročník podujatia s názvom Krok so sclerosis multiplex – Deň nádeje, ktorého cieľom je upozorniť na problémy a potreby pacientov so sclerosis multiplex. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedla predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej Jaroslava Valčeková, hlavným mottom tohtoročnej akcie je "Sme plnohodnotní ľudia, môžeme robiť čokoľvek – aj pomáhať iným". Podujatie organizujú Združenie sclerosis multiplex Nádej a Slovenský zväz sclerosis multiplex.

Súčasťou akcie budú koncerty Vaša Patejdla a kapely Without Strings a taktiež vystúpenia tanečníkov zo Street Dance Academy a RDS Company. Na podujatí sa uskutoční aj oficiálny zápis slovenského rekordu v pletení misy z novinového papiera, ktorá vznikla v spolupráci Chránenej dielne pre pacientov s diagnózou sclerosis multiplex Scarabeus a zdravých dobrovoľníkov.

Misa je dva metre dlhá a meter široká a ide o najväčšiu misu, ktorá vznikla touto technikou. Počas celého Dňa nádeje bude pacientom k dispozícii špecializovaný lekár na sclerosis multiplex. Peniaze za predané lístky do tomboly organizátori akcie venujú chlapcovi zo sociálne slabej rodiny, ktorý spolu s matkou a súrodencami žije v krízovom centre.

Sclerosis multiplex je chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré sa rozvíja postupne. Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 20. a 40. rokom života, pričom väčšinu pacientov tvoria ženy. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v miernom podnebnom pásme. Presné príčiny tejto choroby nie sú zatiaľ známe, ide však o poruchu imunitného systému spôsobenú kombináciou genetických predispozícií a vonkajších vplyvov.

Približne 50 percent pacientov žije s touto chorobou 30 rokov a dlhšie, pričom sclerosis multiplex skracuje očakávanú dĺžku života v priemere o sedem rokov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať