Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Slovenská pupočníková krv zachraňuje maďarské dieťatko

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Pupočníková krv zo Slovenska mieri do susedného Maďarska. V Budapešti ju transplantujú ročnému dieťatku trpiacemu ojedinelým Paersonovým syndrómom. Pacientka momentálne prežíva vďaka transfúziám. Je to už deviaty transplantát pupočníkovej krvi vydaný zo Slovenskej verejnej banky pupočníkovej krvi do zahraničia.

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Pupočníková krv zo Slovenska mieri do susedného Maďarska. V Budapešti ju transplantujú ročnému dieťatku trpiacemu ojedinelým Paersonovým syndrómom. Pacientka momentálne prežíva vďaka transfúziám. Je to už deviaty transplantát pupočníkovej krvi vydaný zo Slovenskej verejnej banky pupočníkovej krvi do zahraničia.

Lekári vhodnú jednotku pupočníkovej krvi našli prostredníctvom medzinárodnej databázy Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) združujúcej 44 národných registrov pupočníkovej krvi v 26 krajinách. Databáza obsahuje okrem 15 miliónov darcov kostnej drene aj takmer 500-tisíc jednotiek pupočníkovej krvi.

„Vydanie pupočníkovej krvi do transplantačného centra je najvzrušujúcejšou časťou našej práce. Je to totiž prvý a najdôležitejší krok k naplneniu nášho poslania – záchrane ľudského života," uviedol pre novinárov zakladateľ registra a predseda správnej rady Eurocord Slovakia Zohdy Hamid.

Pearsonov syndróm je ojedinelá choroba, ktorá sa prejavuje nízkou pôrodnou hmotnosťou, malým vzrastom a neprospievaním. Diagnóza patrí do mitochondriálnych porúch postihujúcich pankreas a obličky. Základným prejavom je nízka hladina bielych krviniek – neutropénia, pričom spolu s ňou klesá aj množstvo červených krviniek a krvných doštičiek, následkom čoho sa u malého pacienta môže vyvinúť aplastická anémia. Pearsonovým syndrómom trpia iba deti a bez úspešnej transplantácie krvotvorných buniek je smrteľný.

Krvotvorné bunky je možné získať z kostnej drene, periférnej krvi alebo z pupočníkovej krvi odobratej pri narodení dieťaťa. Na zabezpečenie krvotvorných buniek slúžia verejné registre dobrovoľných darcov kostnej drene a banky zmrazenej a uskladnenej pupočníkovej krvi od dobrovoľných darcov.

Slovenská pupočníková krv pomáha doma aj vo svete, bola už použitá na liečbu 14 pacientov. V priebehu dvoch rokov osem jednotiek putovalo na transplantáciu do zahraničia. Maďarské dieťa bude deviatym zahraničným príjemcom slovenskej pupočníkovej krvi. Na Slovensku bola využitá šesťkrát – päťkrát to bola krv od súrodenca, jeden pacient využil vlastnú pupočníkovú krv.

S odbermi pupočníkovej krvi sa začalo iba pred 10 rokmi. Kým vlastnú pupočníkovú krv alebo krv od súrodenca mohli zatiaľ lekári použiť iba u detí, darovaná pupočníková krv pomáha aj dospelým pacientom. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým verejná banka pupočníkovej krvi zo Slovenska zaslala darované jednotky. Bolo medzi nimi dojča, ale aj senior, pričom ich priemerný vek bol 38 rokov.

Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek v priebehu posledných dvoch rokov dostal 122 požiadaviek na detailnejšie vyšetrenie zmrazených jednotiek pupočníkovej krvi. Najčastejšie ho oslovujú centrá z USA, Talianska a Turecka. Z týchto požiadaviek sa reálne vydalo osem jednotiek, a to 5-krát do USA, raz do Česka a raz do Talianska.

Najčastejšie išlo o pacientov trpiacich leukémiou a myelodysplastickým syndrómom. K 31. marcu 2011 sa v slovenskej verejnej banke nachádzalo 1 691 darovaných jednotiek zaradených do medzinárodnej výmennej databázy.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať