Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Psoriáza môže byť príčinou hlbokej depresie, nepoddajte sa!

BRATISLAVA 4. mája (WBN/PR) – Psoriáza má devastujúci vplyv na mentálne zdravie postihnutého. Psoriatici nezriedka trpia depresiami, dokonca uvažujú o samovražde, psoriáza obmedzuje ich citový život. Udáva sa, že vplyv psoriázy na mentálne zdravie je horší ako vplyv mnohých závažných chronických ochorení vrátane rakoviny. Stretávame sa s tvrdením, ...

BRATISLAVA 4. mája (WBN/PR) – Psoriáza má devastujúci vplyv na mentálne zdravie postihnutého. Psoriatici nezriedka trpia depresiami, dokonca uvažujú o samovražde, psoriáza obmedzuje ich citový život. Udáva sa, že vplyv psoriázy na mentálne zdravie je horší ako vplyv mnohých závažných chronických ochorení vrátane rakoviny. Stretávame sa s tvrdením, že „psoriáza môže zmeniť život pacienta na utrpenie.“ Pacienti často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život. Dermatológ sa v praxi stretáva nielen s fyzickými prejavmi tejto choroby, ale aj s jej psychologickou stránkou. „ Strach zo straty zamestnania alebo problémy s výberom povolania, odcudzenie v partnerskom vzťahu, pocity menejcennosti,“ dodáva Slavomír Urbanček, z Dermatovenerologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta, B. Bystrica.

Ďalšou stránkou je strach z reakcií spoločnosti. Som mladá a krásna, zrazu sa však začnú objavovať prvé nepekné vyrážky, namiesto toho, aby som svoj stav prekonzultovala s dermatológom, venujem všetok voľný čas na zakrytie svojej choroby. Práve toto je realita. Mnoho ľudí podceňuje svoj stav a namiesto liečby sa venuje skôr spôsobom ako psoriázu utajiť pred okolím.

Psoriáza je autoimunitné ochorenie a jednoznačnú príčinu, ktorá ju vyvoláva, sa doteraz nepodarilo určiť. Dá sa teda povedať, že psoriáza sa týka nás všetkých. S týmto ochorením však nie sme sami. Už pri prvých prejavoch nám pomôže dermatológ. Existuje však aj web, kde anonymne radí odborník (www.bezpsoriazy.sk). Ďalšou možnosťou je podeliť sa o svoje pocity a obavy s inými pacientmi, ako člen pacientskej skupiny. Pacientska skupina Bodkáčik so sídlom v Martine je pozitívnym príkladom organizácie, ktorá sa zameriava aj na lepšie zvládanie života psoriatikov, organizuje psychohygienické kurzy a venuje sa aj poradensko- informačnej činnosti v sociálnej oblasti.

Kľúčovým pri liečbe je nezanedbať dôležitosť konzultácie svojich problémov s odborníkom. Existuje mnoho spôsobov liečby. Ak sa liečba správne nastaví, je možné dosiahnuť dlhé obdobia remisie, kedy prejavy ochorenia prechodne vymiznú. Tretie tisícročie prinieslo v liečbe psoriázy nové trendy. Skupina liekov – tzv. biologiká, otvárajú nové možnosti terapie, keďže cielene s minimalizáciou vedľajších účinkov zásadným spôsobom ovplyvňujú kvalitu života pacienta.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať