Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Bratislavčania nemajú pod kontrolou svoje pľúcne funkcie

Ilustračné foto. Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Obyvatelia hlavného mesta Slovenska nemajú pod kontrolou svoje pľúcne funkcie. Vyplynulo to z výsledkov meraní vitálnej kapacity pľúc, ktoré Združenie astmatikov vykonávalo v uliciach Bratislavy uplynulý víkend. Zúčastnilo sa na ich 753 ľudí, z toho 380 žien, 340 ...

Ilustračné foto. Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Obyvatelia hlavného mesta Slovenska nemajú pod kontrolou svoje pľúcne funkcie. Vyplynulo to z výsledkov meraní vitálnej kapacity pľúc, ktoré Združenie astmatikov vykonávalo v uliciach Bratislavy uplynulý víkend.

Zúčastnilo sa na ich 753 ľudí, z toho 380 žien, 340 mužov a 33 detí. Merania vykonávalo päť dvojčlenných tímov pomocou takzvaného Peak Flow Metra.

Cieľom akcie bolo upozorniť na narastajúci výskyt astmy a poukázať na potrebu prevencie, ako aj samotnej liečby ochorenia.

Takmer 84 percent z nameraných žien nedosahovalo normu, ktorú by mala vzhľadom na vek a výšku dosiahnuť zdravá žena. Muži na tom boli o niečo lepšie, normu nedosiahlo necelých 63 percent. Našli sa aj takí, ktorí normu presiahli a môžu byť s výkonom svojich pľúc spokojní – 19 žien a 82 mužov.

Meranie si vyskúšali aj chorí, a to 21 alergikov a 8 astmatikov, ktorí z dôvodu ochorenia nedosahovali normu, no aj napriek tomu boli v prípade liečenej alergie a astmy namerané výsledky výrazne lepšie oproti výsledkom neliečených alergikov a astmatikov. V prípade liečených astmatikov predstavovala odchýlka od normy priemernú hodnotu 82,5 L/min. V prípade neliečených astmatikov bola táto odchýlka až viac ako trojnásobne vyššia – 266,7 L/min.

Najlepší výsledok spomedzi zúčastnených dosiahol 26-ročný muž s hodnotou až 830 L/min, pri ktorom norma na zdravého muža vzhľadom na vek a výšku bola ohraničená hodnotou 630 L/min. Zo žien dosiahla najlepší výsledok 28-ročná žena s hodnotou 620 L/min, pričom norma vzhľadom na jej vek a výšku predstavuje hodnotu cca 500 L/min. Najhorší výsledok dosiahol 84-ročný pán, ktorý nafúkal len 110 L/min, čo je o 360 L/min menej oproti norme zdravého muža v jeho veku.

Medzi zúčastnenými ženami nafúkala najmenej 20-ročná žena, pričom jej hodnoty oproti norme boli nižšie až o 490 L/min. Táto žena pritom neudávala žiadne ochorenie, či iné zdravotné komplikácie, ktoré mohli mať vplyv na výsledok merania. Informácie agentúre SITA poskytla Lucia Ballayová zo spoločnosti Seesame.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať