Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nástrojom v boji s obezitou sú hnedé tuky

Foto: SITA/APBRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Tím amerických vedcov z Johns Hopkins School of Medicine prišiel s novou metódou v boji proti obezite. Úpravou bielkoviny spôsobujúcej chuť do jedla sa dá nielen znížiť hmotnosť, ale aj zmeniť zloženie tukov z bielych na hnedé. Zatiaľ čo biele tuky hromadia energiu a človeka chránia pred chladom, ...

Foto: SITA/APBRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Tím amerických vedcov z Johns Hopkins School of Medicine prišiel s novou metódou v boji proti obezite. Úpravou bielkoviny spôsobujúcej chuť do jedla sa dá nielen znížiť hmotnosť, ale aj zmeniť zloženie tukov z bielych na hnedé. Zatiaľ čo biele tuky hromadia energiu a človeka chránia pred chladom, hnedý tuk prebytočné kalórie spaľuje a vytvára tak teplo.

Vedci vo svojej štúdii zverejnenej v časopise Cell Metabolism uviedli, že utlmenie proteínu NPY, ktorý stimuluje pocit hladu, spôsobilo u potkanov zníženie príjmu potravy a následne aj hmotnosti. Vedci pri kontrole zloženia tuku potkanov zistili, že po obmedzení činnosti NPY sa biele tuky nahradili hnedým tukovým tkanivom. Odborníci dúfajú, že rovnaký účinok bude možné dosiahnuť aj u ľudí. Vpichnutie kmeňových buniek obsahujúcich hnedý tuk pod kožu by malo postupne spaľovať biele tuky, čo spôsobí chudnutie. "Ak by sme boli schopní v ľudskom tele premeniť zlé tuky na tie dobré, ktoré spaľujú kalórie a neukladajú sa v problémových partiách, tak to vidím ako cestu v boji proti obezite. Ale až ďalšie pozorovania ukážu, či je to možné," uviedol Sheng Bi, ktorý sa so svojim tímom podieľal na štúdii.

Hnedý tuk sa vyskytuje najmä u novorodencov, ktorým slúži ako zdroj energie na vytváranie telesného tepla. Ale ako človek starne, hnedé tukové tkanivá z veľkej časti miznú a nahrádzajú ich biele tuky. Nedávne štúdie ukázali, že hnedé tukové tkanivo sa nachádza aj u mladých žien, ktoré nemajú veľkú svalovú hmotu. Najmenej hnedého tuku majú starší muži s nadváhou. Podľa výskumu 100 gramov hnedého tuku dokáže spáliť niekoľko sto kalórií.

Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať