Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Európsky deň melanómu 2011 bude v pondelok 16. mája

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Európsky deň melanómu (EDM) tento rok pripadne na pondelok 16. mája. V tento deň sa môžu nechať záujemcovia a záujemkyne vyšetriť u kožných lekárov, ktorí sa pripoja k tejto iniciatíve. Absolvovať preventívnu prehliadku však môžu nielen v tento deň, ale kedykoľvek počas roka, pričom raz ročne na ňu majú právo bez zaplatenia poplatku.

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Európsky deň melanómu (EDM) tento rok pripadne na pondelok 16. mája. V tento deň sa môžu nechať záujemcovia a záujemkyne vyšetriť u kožných lekárov, ktorí sa pripoja k tejto iniciatíve. Absolvovať preventívnu prehliadku však môžu nielen v tento deň, ale kedykoľvek počas roka, pričom raz ročne na ňu majú právo bez zaplatenia poplatku. Počas uplynulých siedmich rokov organizovania tohto podujatia na Slovensku sa do iniciatívy zapojilo 20 415 pacientov, pričom bolo zachytených 41 malígnych (zhubných) melanómov. V roku 2010 vyšetrilo počas EDM 53 lekárov dovedna 1741 pacientov, z toho 615 mužov a 1126 žien.

Dermatovenerológovia v rámci Európskeho dňa melanómu 2010 objavili štyri malígne melanómy, jeden bazocelulárny karcinóm, teda bazalióm (BCC) a dvanásť spinocelulárnych karcinómov, teda spinaliómov (SCC). Nemelanómové rakoviny kože pozostávajú najmä z BCC, v menšej miere z SCC, čo vyplýva aj zo spomenutej štatistiky.

Zhubný melanóm, teda nádor z pigmentových buniek, nie je síce najčastejším typom rakoviny kože, je však príčinou najväčšieho počtu úmrtí. Celkovo spôsobuje až 75 percent všetkých úmrtí spojených s rakovinou kože. Podľa odhadov National Cancer Institute v roku 2009 toto ochorenie diagnostikovali 68 720 pacientom, z ktorých 6850 mu podľahlo. Jedinou liečbou tohto ochorenia, ktoré okrem pokožky napáda aj črevá a oči, je chirurgické odstránenie.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii poznamenala lekárka z Národného onkologického ústavu v Bratislave Desana Borecká, aj keď incidencia (výskyt) týchto ochorení neustále medziročne stúpa približne o 5 percent, mortalita (úmrtnosť) síce neklesá, ale ani nestúpa. Borecká i dermatovenerológ Vladimír Hegyi pri tejto príležitosti opäť apelovali na prevenciu pred týmito ochoreniami. Najpodstatnejším faktorom vzniku melanómov i karcinómov je pôsobenie slnečného žiarenia. Napríklad u žien sa tieto novotvary kože vyskytujú najmä na dolných končatinách.

Odborníci zdôraznili, aby sa ľudia chránili pred slnečným žiarením, nevystavovali sa mu okolo poludnia, pričom spomenuli škodlivosť solárií. Cieľom prevencie a to nielen v rámci Európskeho dňa melanómu je včasné odhalenie novotvarov kože, najmä melanómu v počiatočnej fáze. Keďže je malígny melanóm pre svoju rozmanitosť ťažko charakterizovateľný, najlepšie je pri podozrení vždy navštíviť odborníka a nechať sa vyšetriť. Dôležité je pritom nezameriavať sa len na jediné podozrivé miesto, ale nechať sa preventívne vyšetrovať na celom tele.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať