Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Slovenskí lekári pôjdu českou cestou, dajú hromadné výpovede

Foto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 6. mája (SITA) – Slovenskí lekári sa nakoniec predsa len rozhodli ísť českou cestou. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie vo štvrtok jednohlasne odhlasovali podávanie hromadných výpovedí. Upozornil na to denník Sme. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda združenia Michal Polician, je to ich konečné ...

Foto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 6. mája (SITA) – Slovenskí lekári sa nakoniec predsa len rozhodli ísť českou cestou. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenie vo štvrtok jednohlasne odhlasovali podávanie hromadných výpovedí. Upozornil na to denník Sme. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda združenia Michal Polician, je to ich konečné rozhodnutie. Kedy by pritom lekári mohli začať podávať výpovede, povedať nevedel. "Potrebuje to čas na prípravu," vyhlásil. Jasný nie je ani počet lekárov, ktorí by sa do akcie zapojili. Lekárske odborové združenie má takmer 2 tis. členov, podľa údajov Slovenskej lekárskej komory je na Slovensku okolo 18. tis. lekárov. "Očakávame, že sa zapoja členovia aj nečlenovia," podotkol Polician.

Šéf združenia však zároveň skonštatoval, že sa nevyhýbajú dialógu. O svojich požiadavkách chcú hovoriť s poslancami v parlamentnom zdravotníckom výbore ako aj s premiérkou. Podávanie hromadných výpovedí by sa podľa Policiana mohlo odvrátiť, len ak príde k splneniu požiadaviek lekárskych odborov. Tie žiadajú, aby najneskôr do 1. januára 2013 platy lekárov dosiahli minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v závislosti od dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe, ale aj zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, či dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky týkajúcej sa minimálneho materiálneho a personálneho zabezpečenia.

O akcii lekárskych odborov nevedel Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ani Slovenská lekárska komora. Polician objasnil, že o podávaní hromadných výpovedí ako o jednej z možných nátlakových akcii vedeli. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda zdravotníckych odborov Anton Szalay, oni od svojich členov impulz na takýto postup nedostali. "Ak príde takáto výzva, my sa takémuto postupu brániť nebudeme," skonštatoval.

Hromadné výpovede – legitímny spôsob presadzovania požiadaviek

Podľa neho ako aj podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu je podávanie hromadných výpovedí legitímny spôsob presadzovania požiadaviek, súčasný stav rezortu zdravotníctva označili za neudržateľný. Dragula sa zatiaľ k podpore akcie vyjadriť nechcel, čaká na rokovanie s predstaviteľmi lekárskych odborov. "Ak to bude dobre pripravené, určite to podporíme," povedal. Szalay doplnil, že sa k lekárom môžu pridať aj ďalší zdravotníci.

Lekárske odborové združenie už v polovici apríla informovalo, že je pripravené ísť českou cestou v prípade, ak vláda nevypočuje jeho požiadavky a nezlepšia sa pomery v slovenskom zdravotníctve. Lekárske odbory zaslali predsedníčke vlády Ivete Radičovej otvorený list, v ktorom predostreli svoje požiadavky a požiadali o osobné stretnutie najneskôr do konca apríla tohto roku. Stretnutie sa napokon uskutočnilo, podľa Policiana však nemalo jasné závery. Lekári pôvodne vyhlásili, že ak stretnutie neposunie veci v zdravotníctve ďalej, sú lekárske odbory pripravené aj na variant podávať hromadné výpovede po vzore českých kolegov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.