Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Lekári navrhujú vytvoriť oddelenia pre srdcové zlyhávanie

Ilustračné fotoFoto: SITA/AP Photo/Chitose Suzuki, FileBRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Poprední slovenskí lekári zaoberajúci sa liečbou srdcovocievnych ochorení navrhujú vytvorenie jednotiek, v ktorých by sa tím odborných lekárov a sestier špecializoval na liečbu srdcového zlyhávania. Toto chronické kardiovaskulárne ochorenie je na Slovensku ...

Ilustračné fotoFoto: SITA/AP Photo/Chitose Suzuki, FileBRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Poprední slovenskí lekári zaoberajúci sa liečbou srdcovocievnych ochorení navrhujú vytvorenie jednotiek, v ktorých by sa tím odborných lekárov a sestier špecializoval na liečbu srdcového zlyhávania. Toto chronické kardiovaskulárne ochorenie je na Slovensku druhou najčastejšou príčinou hospitalizácie a spomedzi všetkých má najväčšiu úmrtnosť. Až desať percent zo všetkých hospitalizovaných pacientov totiž v nemocniciach zomiera.

Práve vytvorenie špeciálnych jednotiek by mohlo zlepšiť terapiu pacientov, ktorí prekonali srdcovú príhodu. "Ide hlavne o edukáciu a analýzu liečby. Cieľom je, aby títo pacienti nechodili tak často do nemocnice," uviedol pre agentúru SITA predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca Ján Murín. Podľa neho by bolo vhodné, aby takéto oddelenia vznikli najmä vo väčších mestách s veľkými nemocnicami. Jednotka by pozostávala z dvoch miestností – v jednej by ordinoval lekár a v druhej by bola zdravotná sestra.

"Problémom je, že hospitalizácia na Slovensku je stále veľmi lacná, preto tu nie je vôľa a dôvod celý systém rekonštruovať a snažiť sa znižovať počet zbytočne hospitalizovaných pacientov," nadviazala na Murínove slová prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) Eva Goncalvesová. Podľa spomenutých odborníkov tieto jednotky existujú vo viacerých európskych štátoch, kde prispievajú k zlepšovaniu starostlivosti o pacientov so srdcovým zlyhávaním. Lekári poznamenali, že o zriadenie špecializovaných jednotiek pre srdcové zlyhávanie sa usilujú už asi desať rokov, no zatiaľ bez úspechu.

Začína to často hypertenziou

Typickým príznakom zlyhávania srdca je dýchavičnosť pri námahe a zvýšená únava. Ďalším prejavom sú opuchy, ktoré začínajú na členkoch a postupujú smerom nahor. K najčastejším príčinám patrí celkové starnutie populácie.

Srdcové zlyhávanie začína často hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom, priťažujúcimi faktormi sú cukrovka i obezita. Problémová je najmä hypertenzia, ktorá býva často neodhalená a pri odhalení zas často zle liečená. "Vysoký krvný tlak ani cukrovka nebolia, a preto pacienti nezriedka prerušia odporúčanú liečbu," priblížila Goncalvesová. Tá poznamenala, že srdcové zlyhávanie síce nevieme liečiť, ale vieme ho kontrolovať. "Na jednej strane je potrebná dobrá terapia, na druhej strane je ale jej dodržiavanie," uviedla Goncalvesová.

Ako na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave poznamenal vedecký sekretár pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie SKS Peter Lesný, výskyt srdcového zlyhávania na Slovensku, ale aj v celej Európe stále rastie. Na Slovensku týmto chronickým ochorením trpí asi 100-tisíc pacientov. Odborníci v neposlednom rade poznamenali, že srdcové zlyhávanie má hrozivý ekonomický rozmer.

Podľa niektorých štatistík totiž finančné prostriedky vynaložené na hospitalizáciu a liečbu pacientov so srdcovým zlyhávaním prevyšuje náklady na liečbu piatich najčastejších malígnych (zhubných) ochorení.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.