Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V Banskej Bystrici operujú žlčník a slepé črevo cez pošvu

Foto: SITA, APBANSKÁ BYSTRICA 10. mája (WEBNOVINY) – Lekári na oddelení miniinvazívnej chirurgie a endoskopie banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnice (NsP) rozšírili operácie cez prirodzené otvory o novinku – operácie žlčníka a slepého čreva transvaginálnou cestou. Ako informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Jana Krupová, ...

Foto: SITA, APBANSKÁ BYSTRICA 10. mája (WEBNOVINY) – Lekári na oddelení miniinvazívnej chirurgie a endoskopie banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnice (NsP) rozšírili operácie cez prirodzené otvory o novinku – operácie žlčníka a slepého čreva transvaginálnou cestou. Ako informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Jana Krupová, pri tomto type operácií sa laparoskopické inštrumenty zavedú cez pošvu a jeden inštrument cez päťmilimetrový rez v pupku. Medzi výhody patrí len minimálna jazvička na pupku, čo v porovnaní s klasickým päť- až desaťcentimetrovým chirurgickým rezom neznamená iba kozmetický efekt, ale aj kratší čas hojenia. "Stehy v pošve sa vstrebú samy, pokračovať v intímnom živote sa odporúča už týždeň po zákroku. Pri laparoskopickej operácii ide pacientka domov do 24 hodín, čo znamená kratšiu hospitalizáciu, rekonvalescenciu a rýchlejší nástup do plnohodnotného osobného i pracovného života," uviedla Krupová. Podľa primára Ľubomíra Marka, ktorý so svojím tímom vykonal už operácie deviatich žlčníkov a jedného slepého čreva transvaginálnou cestou, však slovenské ženy napriek spomínaným výhodám reagujú na túto možnosť rozpačito. "Ale napríklad v Nemecku alebo vo Švajčiarsku sú pacientky ochotné za takýto zákrok aj platiť," podotkol Marko.

Starším variantom operácií cez prirodzené otvory sú operácie cez pupok. Touto cestou už lekári v Rooseveltovej nemocnici urobili asi 50 operačných zákrokov žlčníka a slepého čreva ženám i mužom. Podľa primára Marka sa pri tomto type operácií prostredníctvom malého rezu nad pupkom zavedú do tela inštrumenty aj kamera. Tento rok už takto operovali žlčník aj gravidnej žene.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať