Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nová európska norma môže pomôcť alergikom

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Od jesene 2011 začne platiť európska norma EN779:2011, ktorá zvyšuje požiadavky na kvalitu vzduchových filtrov. Kvalita filtrov ovplyvňuje čistotu vzduchu v kanceláriách, hoteloch, obchodných centrách či nemocniciach, a zároveň má veľký dopad na náklady prevádzkovateľov budov. Vzduch vyčistený kvalitnými filtrami ...

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Od jesene 2011 začne platiť európska norma EN779:2011, ktorá zvyšuje požiadavky na kvalitu vzduchových filtrov. Kvalita filtrov ovplyvňuje čistotu vzduchu v kanceláriách, hoteloch, obchodných centrách či nemocniciach, a zároveň má veľký dopad na náklady prevádzkovateľov budov. Vzduch vyčistený kvalitnými filtrami vo vnútri budov neobsahuje peľové čiastočky a alergikom môže uľahčiť život.

Ľudia trávia vo vnútorných priestoroch až 85 % svojho času, v niektorých krajinách dokonca viac. Kým vonku je na jar vzduch plný peľu z trávy, buriny aj stromov, vo vnútri sa alergici môžu nadýchať čistého vzduchu. Podľa novej európskej normy musia najkvalitnejšie filtre prefiltrovať od 35 do 70 % nanočiastočiek, ktoré znečisťujú ovzdušie. „Vítame sprísnenie kvality vzduchových filtrov. Naše výrobky nové normy dokonca prevyšujú,“ hovorí výkonný riaditeľ slovenského výrobcu švédskych filtrov Camfil Farr Imrich Mészáros. Dodáva, že aj malý rozdiel v účinnosti filtra môže priniesť prevádzkovateľom budov ročne niekoľkotisícové úspory a ľuďom, čo sa vo vnútorných priestoroch pohybujú, umožní dýchať čistejší vzduch.

Kým čistá miestnosť obsahuje 10 čiastočiek na liter vzduchu, na vidieku je to milión čiastočiek na liter a v meste sa na liter vzduchu vyskytuje až sto miliónov čiastočiek. Kvalitné vzduchové filtre dokážu odstrániť peľ a sú vyvinuté tak, aby poskytovali výkon, ktorý sa časom neznižuje, čo býva problémom ostatných zariadení na filtráciu vzduchu. Svojím výkonom a výdržou znižujú nielen celkové prevádzkové náklady budovy, ale aj dopad na životné prostredie pre nižší počet filtrov umiestňovaných ako odpad na skládkach. Nemalou mierou prispievajú aj k zníženiu spotreby energií na vykurovanie o 25 až 50 %.

Nový štandard EN779:2011 rozdeľuje vzduchové filtre na hrubé, stredné a jemné podľa toho, koľko nanočastíc prepúšťajú. Oproti predchádzajúcemu štandardu (EN779:2002) vznikla kategória stredných filtrov (M5 a M6) a sprísňujú sa požiadavky na najkvalitnejšie jemné filtre. Norma ich označuje ako F7, F8 a F9. Kým doteraz mali filtre určenú iba priemernú účinnosť, ktorá počas ich životnosti mohla kolísať, od jesene 2011 musia spĺňať takzvanú minimálnu účinnosť: určuje množstvo nanočastíc, ktoré filtračný systém zachytí a nedostanú sa do ovzdušia vo vnútri. Pre kategóriu F7 je to 35 %, pre F8 platí hranica 55 % a pre F9 je to až 70 %. Vzduchové filtre sa používajú vo filtračných systémoch v hoteloch, obchodných centrách, nemocniciach, knižniciach i letiskách. Široké využitie majú vo farmaceutickom, automobilovom priemysle či potravinárstve.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať