Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Predstavili projekt Pentagram pre pacientov s IBD

/span>Foto: BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – V Bratislave dnes predstavili medzinárodný informačný projekt Pentagram, ktorý je určený pre pacientov s nešpecifickými zápalovými črevnými ochoreniami (inflammatory bowel disease – IBD) ako sú napríklad Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Cieľom programu je pomáhať pacientom informáciami ...

/span>Foto: BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – V Bratislave dnes predstavili medzinárodný informačný projekt Pentagram, ktorý je určený pre pacientov s nešpecifickými zápalovými črevnými ochoreniami (inflammatory bowel disease – IBD) ako sú napríklad Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Cieľom programu je pomáhať pacientom informáciami o ochorení, liečbe či stravovaní a lepšie tak zvládať život s chronickým zápalom čriev.

Pentagram je vôbec prvý medzinárodný projekt pre pacientov s IBD, ktorý odštartoval v testovacej prevádzke už v lete minulého roka. V súčasnosti okrem Slovenska funguje aj v Maďarsku, Rumunsku a Rusku, pričom záujem prejavilo aj Poľsko. Dôvodom vzniku projektu bol predovšetkým fakt, že dodržiavanie liečby pacientov s IBD nie je dostatočné. Nešpecifické zápalové črevné ochorenia sú chronickými poruchami organizmu a preto je nevyhnutné, aby pacienti dodržiavali dlhodobú, pravidelnú liečbu. Podľa štatistických výskumov však až 50 percent pacientov neužíva lieky pravidelne alebo ich neužíva vôbec. Najčastejšími dôvodmi, prečo pacienti liečbu prerušia alebo nedodržiavajú jej pravidlá, sú predovšetkým zábudlivosť a nedostatočné vnímanie prínosu liečby.

Projekt pomáha pacientom vnímať liečbu ako nevyhnutný predpoklad pre udržanie kvality života. Podľa výsledkov totiž pacienti, ktorí prerušili liečbu, mali v priebehu prvých 12 mesiacov po prerušení liečby až o 45 percent vyšší počet prípadov relapsu, teda nárazového prudkého zhoršenia stavu, než v prípadoch dodržiavania liečebného režimu. V horizonte 30 mesiacov sa počet pacientov s relapsom zvýšil až na 75 percent prípadov oproti tým, ktorí liečbu dodržiavajú. Pri dodržiavaní liečby zo strany pacienta dochádza v rovnakom časovom období k relapsom len u približne 4 až 5 percent pacientov.

Základom projektu je webstránka 5gram.eu, ktorá prináša podrobné informácie o IBD, liečbe, starostlivosti, odporúčané recepty a spôsoby stravovania a pohybu. Táto časť webstránky je prístupná širokej verejnosti a jej odborný obsah garantuje primár Gastroenterologického a hepatologického centra v Nitre Miloš Greguš. Registrovaní pacienti si okrem toho môžu nastaviť aj osobný zdravotný denník s viacerými funkciami, kde si môžu sledovať vlastnú liečbu a viesť si denník pacienta. Okrem webstránky existuje na Slovensku tento projekt aj v podobe tlačených letákov, ktoré pacienti môžu nájsť v ambulanciách gastroenterológov a všeobecných lekárov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať