Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí

BRATISLAVA 23. mája (WBN/PR) – Hnačka patrí v súčasnosti medzi časté príčiny chorôb detí aj dospelých. Počas dovolenkovej sezóny jej výskyt výrazne stúpa a postihuje až 80% dovolenkárov. Hnačka je obvykle len prirodzenou obrannou reakciou tela na zmenu stravy, prostredia, či stres. Dôvod však môže byť aj závažnejší a môže upozorniť na infekčné ...

BRATISLAVA 23. mája (WBN/PR) – Hnačka patrí v súčasnosti medzi časté príčiny chorôb detí aj dospelých. Počas dovolenkovej sezóny jej výskyt výrazne stúpa a postihuje až 80% dovolenkárov. Hnačka je obvykle len prirodzenou obrannou reakciou tela na zmenu stravy, prostredia, či stres. Dôvod však môže byť aj závažnejší a môže upozorniť na infekčné ochorenie, či iný zdravotný problém. Mnohí dovolenkári bojujú aj s opačným problémom – zápchou, ktorá tiež dokáže znepríjemniť dovolenku a prináša viacero zdravotných rizík.

Ako vznikajú tráviace problémy V zdravom čreve sa nachádza prirodzená flóra rozličných baktérií, ako napr. Streptococcus faecalis, Escherichia coli, Lactobacillus. Ich význam spočíva predovšetkým v udržaní špecifickej črevnej flóry, ktorá je základom správneho a zdravého trávenia. Zároveň tieto prirodzené črevné baktérie bojujú proti choroboplodným zárodkom tým, že v tráviacom trakte vytvárajú pre ne nepriaznivé podmienky. Zmenou prostredia, nevhodnou stravou, užívaním antibiotík, stresom či vplyvom vírusov alebo baktérií môže dôjsť k narušeniu tejto mikroflóry, čo vytvára podmienky pre množenie choroboplodných organizmov. To má za následok vznik nepríjemných porúch trávenia, ako aj zvýšenie náchylnosti na vznik infekčných ochorení.

Aké sú príznaky tráviacich problémov Definovanie tráviacich porúch je veľmi individuálne. Normálny rozsah by mal byť vo všeobecnosti od 3 stolíc denne do 3 stolíc týždenne. Ak človek trpí hnačkou alebo zápchou, spozoruje rozdiely v počte a konzistencii stolíc. Hnačka môže byť akútna alebo chronická. Akútna trvá zvyčajne menej ako 1 týždeň, chronická dlhšie ako 2 týždne. Sprievodnými znakmi hnačiek môžu byť horúčka, silné brušné kŕče, vracanie, vyrážky či dokonca žltačka, trvalé oslabenie organizmu, výskyt hnisu, slizu alebo krvi v stolici. U dojčiat a batoliat predchádza obvykle vzniku hnačky odmietanie stravy už 2 – 3 dni predtým. Rovnako aj zápchu rozlišujeme akútnu a chronickú. Akútna môže vzniknúť v priebehu niekoľkých hodín a pretrvávať aj niekoľko dní až týždňov, chronická trvá dlhšie ako 3 mesiace. Okrem sťaženého a bolestivého vyprázdňovania je často zápcha sprevádzaná aj krvácaním z konečníka v dôsledku vzniku trhlín, nechutenstvom, plynatosťou, či špinením spodnej bielizne.

Riziká hnačky a zápchy Za normálnych okolností sa z čreva stráca do stolice 1% vody. Pri hnačke je to až viac ako 80%, čo spôsobuje nadmernú a rýchlu dehydratáciu. Okrem straty vody, dochádza aj k stratám solí a črevnej otrave. Následkom hnačiek sú poruchy trávenia a vstrebávania. V dôsledku dehydratácie organizmu hrozí množstvo závažných zdravotných rizík, pri neliečenej dehydratácii dokonca až smrť. Riziko pretrvávajúcej zápchy spočíva v intoxikácii organizmu. Je potrebné si uvedomiť, že stolica je zdrojom nebezpečných toxických látok a čím dlhšie sa v tele nachádza, tým väčšie zdravotné riziko hrozí. Chronická zápcha navyše vedie k zvýšenému riziku rakoviny konečníka a hrubého čreva.

Základom je prevencia Prevencia tráviacich ťažkostí spočíva predovšetkým v udržaní a podpore správnej mikroflóry. Na prevenciu je potrebné myslieť ešte pred odchodom na dovolenku, ako aj počas nej. Pár dní pred dovolenkou je preto vhodné podporiť trávenie preventívnymi dávkami kvapiek Hylak® forte a užívať ich aspoň prvé dni pobytu.

Netreba však zabúdať ani na ďalšie preventívne opatrenia, ako:

dostatočnú osobnú hygienu, najmä umývanie rúk pred každou manipuláciou s potravinami výber bezpečných potravín a pitnej vody, dôkladné skladovanie hotových jedál v suchu a chlade v uzavretých nádobách vyhýbanie sa konzumácii neprevareného mlieka, majonézy, vajec, tvarohu, mäkkých syrov, zmrzliny a rovnako nepridávať kocky ľadu do nápojov správnu kombináciu potravín, napr. ovocie nezapíjať džúsom dostatok pohybovej aktivity, ktorá podporuje správnu činnosť čriev

Pred odchodom na dovolenku netreba zabudnúť ani na cestovnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať:

· lieky na kinetózu (cestovnú nevoľnosť) · lieky proti bolesti · lieky na zníženie horúčky · Hylak® forte na tráviace problémy · rehydratačný roztok · ochranné krémy s UV filtrom a krémy po opaľovaní na hydratáciu pokožky · lieky na alergiu (slnečné žiarenie, potraviny, uštipnutie hmyzom, senná nádcha a pod.) · očné kvapky, či nosné kvapky · lieky na ochorenie, na ktoré sa liečite · dezinfekčné prípravky na drobné poranenia · obväzy, gázu, leukoplasty

Liečba hnačky a zápchy Pre liečbu hnačky alebo zápchy je rozhodujúcim kritériom závažnosť problému. Pri vzniku poruchy trávenia je potrebné zamerať sa predovšetkým na jeho možnú príčinu a eliminovať ju, napr. úpravou stravovania, zvýšením pohybovej aktivity a pod. Keďže tráviace poruchy sú dôsledkom narušenia črevnej mikroflóry, je potrebné pomôcť jej regenerácii. Prvou pomocou pri vzniku hnačky alebo zápchy môžu byť kvapky Hylak® forte, ktoré svojim zložením vytvárajú nevhodné prostredie pre patogénne zárodky a urýchľujú opätovnú tvorbu prirodzených baktérií, čím pomáhajú odstrániť problémy s hnačkou, ale aj zápchou. Pokiaľ však problémy pretrvávajú, napr. hnačka trvá dlhšie ako 2 dni, predovšetkým u detí a starších ľudí, prípadne sa zhoršujú alebo sa objavia závažné príznaky (horúčka, krv v stolici a pod.), je potrebné navštíviť lekára, ktorý zhodnotí zdravotný stav a predpíše vhodnú liečbu.

Hylak® forte proti hnačke aj zápche: Kvapky Hylak® forte pôsobia biologickou cestou a vedú k obnove črevnej flóry. Obsahujú telu prirodzené baktérie, kyselinu mliečnu, ktorá pomáha upraviť kyslosť a pH hodnoty na optimálne a tým vytvorí nevhodné prostredie pre patogénne zárodky. Lactobacillus acidophilus, ktorý kvapky Hylak forte obsahujú sa podieľa na rozklade sacharidov, tukov a bielkovín, pričom vznikajú aj mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržať fyziologicko-biologické funkcie črevnej sliznice, a tým urýchľujú opätovnú tvorbu prirodzených baktérií. Hylak forte je vhodný pre dospelých, deti od 2 rokov ako aj pre tehotné a dojčiace ženy. Je určený na rozličné tráviace ťažkosti, ako sú hnačka, zápcha, nafukovanie, narušenie črevnej mikroflóry a podobne. Kvapky Hylak® forte dostanete vo vašej lekárni bez lekárskeho predpisu. Pred ich užitím sa poraďte so svojím lekárom. Viac informácií nájdete na www.hylak.sk.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať