Sexuálne mýty II.: Mylné predstavy o liekoch na potenciu

BRATISLAVA 26. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Lieky na potenciu sú pre mnohých záchranou, v spoločnosti však stále nie sú úplne jasné účinky a dôsledky ich užívania. Predsedníčka slovenskej sexuologickej spoločnosti Danica Caisová zdôrazňuje, že nie sú určené len pre staršiu generáciu pánov, ako si mnohí myslia. Nemali by sa ich totiž ...

BRATISLAVA 26. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Lieky na potenciu sú pre mnohých záchranou, v spoločnosti však stále nie sú úplne jasné účinky a dôsledky ich užívania. Predsedníčka slovenskej sexuologickej spoločnosti Danica Caisová zdôrazňuje, že nie sú určené len pre staršiu generáciu pánov, ako si mnohí myslia. Nemali by sa ich totiž báť ani mladí chlapci, ktorí ešte nemajú koitálnu skúsenosť, prípadne pri svojich prvých pokusoch zlyhali. „Keď muž zlyhá, ide do postele s anticipačnou úzkosťou,“ tvrdí sexuológ Peter Weiss.

To znamená, že pretrváva jeho strach, ktorý vyplýva z prvého neúspešného pokusu o sexuálny styk. Podľa Weissa sa mladý muž stáva takzvaným pozorovateľom, a namiesto toho, aby si užil milovanie, príliš sa sústredí na svoju erekciu. Jeho následné opätovné zlyhanie potom nie je žiadnym prekvapením. Pri prvom sexuálnom styku pritom podľa prieskumu erektilne zlyhá až 41 percent vysokoškolských študentov. Lieky na potenciu nie sú návykové

Sexuológ a urológ Martin Hrivňák vylučuje možnosť vytvorenia návyku na lieky na potenciu. Podľa neho sa to mylne domnieva až 80 percent žien a 70 percent mužov. Sexuálni debutanti ich pritom môžu použiť na získanie sebavedomia a po istej dobe jednoducho vysadiť s tým, že ich erektilné problémy by sa nemali vrátiť. Starší muži zasa môžu po čase znižovať dávky, čo v praxi znamená, že jedna tabletka im bude postupne stačiť na dlhšie obdobie. Paradoxom je, že sú to často práve partnerky, ktoré mužov od užívania týchto liečiv odrádzajú. „Z mojej skúsenosti sa manželka bojí, že muž bude veľmi potentný, a že si nájde novú ženu,“ vysvetľuje Danica Caisová.

Lieky na erektilnú dysfunkciu sú skutočne účinné

Problémy s erekciou sú teda v dnešnom svete úplne bežné, a navyše jednoducho a bezpečne liečiteľné. „Sme prvá generácia mužov, ktorá má k dispozícii skutočne účinné lieky na erektilnú dysfunkciu, až 82 percent mužov má pomocou farmakoterapie dobrú erekciu,“ objasňuje Peter Weiss. Podľa neho je ich objav treťou sexuálnou revolúciou – za prvé dve označil schopnosť liečiť pohlavné choroby a objav antikoncepčnej tabletky. Uvítal by však aj štvrtú, ktorá by podobne pomohla so ženskými sexuálnymi problémami . „Farmakologicky ženám pomôcť nevieme,“ priznáva Danica Caisová. Nežnému pohlaviu teda zatiaľ sexuológovia pomáhajú inak ako liekmi, napríklad spolu hľadajú príčiny toho, prečo žena nemôže mať orgazmus.