Skríning novorodencov rozšíria, vyšetria ním viac ochorení

BANSKÁ BYSTRICA 2. júna (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Skríningové centrum SR v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou v súčasnosti skúma štyri ochorenia novorodencov. Od začiatku roka aplikuje pilotnú štúdiu na rozšírenie skríningu dedičných metabolických porúch o deväť až desať ďalších ...

BANSKÁ BYSTRICA 2. júna (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Skríningové centrum SR v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou v súčasnosti skúma štyri ochorenia novorodencov.

Od začiatku roka aplikuje pilotnú štúdiu na rozšírenie skríningu dedičných metabolických porúch o deväť až desať ďalších ochorení.

Štúdiu zatiaľ aplikujú na požičanom prístroji, ktorý stojí asi tristotisíc eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská na tlačovej besede po návšteve DFNsP ocenila prácu centra a prisľúbila pomoc pri zabezpečení prístroja.

Skríning vyhľadá vrodené chyby

Banskobystrické Centrum pracuje od roku 1985 a doteraz vyšetrilo viac ako 1,7 milióna novorodeniatok v štyroch diagnózach. V takmer 650 prípadoch zachytili ochorenia a bolo možné nasadiť liečbu. Podľa profesora Svetozára Dluholuckého je Slovensko na piatom mieste z 34 štátov Európskej únie, ktoré sa skríningu venujú.

Skríning je vyhľadanie určitej choroby alebo chyby v populácii. Novorodenecký skríning je preventívny program na vyhľadanie vrodených chýb u novorodencov. Patrí sem napríklad vyhľadávanie vrodených chýb močového traktu a vykĺbenia bedrových zhybov pomocou ultrazvuku. Skríning novorodencov vykonávaný v jednom centre SCN SR je zameraný na vyhľadávanie vybraných vrodených chýb endokrinných žliaz a látkovej výmeny.

Zachytávajú sa ochorenia ako kongenitálna hypotyreóza, fenylketonúria, kongenitálna adrenálna hyperplázia a cystická fibróza.

Komerčné aktivity vraj nie sú celkom etické

Nedávno medializované aktivity komerčnej spoločnosti Medirex o možnostiach robiť skríning novorodencov za peniaze, riaditeľ nemocnice Ján Nosko označil za nie celkom etické a humánne.

Ján Nosko narážal pritom na informáciu, že v slovenských pôrodniciach štartuje nové vyšetrenie novorodencov na desať najčastejších dedičných metabolických porúch. Vyšetrenie nehradí poisťovňa a rodičia, ktorí sa preň rozhodnú, zaplatia 20 eur. Medirex podľa Noska ponúka niečo, čo sa už celoplošne vykonáva aj v Banskej Bystrici.

Ministerka Zvolenská podčiarkla, že v rámci štátnej zdravotnej politiky je preferenciou, aby sa skríning naďalej uskutočňoval v tradičných skríningových centrách. Podľa šéfky rezortu zdravotníctva sa robí výborne, funguje z hľadiska modernej medicíny aj logistiky.