Ako si doma pomôcť, keď vás ničí nervozita

Máte pred sebou pohovor do práce, kľúčovú skúšku, vážny rozhovor so šéfom alebo len stres pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami? Pravdepodobne vás zožiera nervozita, ktorej sa nedokážete zbaviť.

Máte pred sebou pohovor do práce, kľúčovú skúšku, vážny rozhovor so šéfom alebo len stres pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami? Pravdepodobne vás zožiera nervozita, ktorej sa nedokážete zbaviť.

Jej súčasťou je zápcha, sucho v hrdle, napnuté svalstvo na šiji, pleciach a na hlave, mokré, spotené a trasúce sa ruky a nohy, nespavosť a nepríjemný šteklivý pocit v žalúdku. Zbavte sa týchto pocitov domácimi receptami.

Zásobujte si domácnosť bylinkami

Bylinky majú naozaj moc pomáhať ľuďom s najrôznejšími problémami, nervozitu nevynímajúc. Ak patríte k slabším povahám a nervozita vás často ničí, mali by ste si zásobiť domácnosť skvelými pomocníkmi a v prípade potreby si z nich uvariť liečivé čaje: ľubovník, borák, medovka, alchemilka, materina dúška, vres, chmeľ, lipový kvet, srdcovník obyčajný, šalvia aj valeriána

Nervozitu dokáže počas niekoľkých dní odstrániť ľubovník. Podľa viacerých výskumov obsahuje látky, ktoré upokojujú a pôsobia ako prírodné sedatíva. Vlažný čaj oslaďte medom. Proti nervozite, nespokojnosti, ľútosti, úzkosti a mrzutosti dobre pôsobia borák, medovka a alchemilka. Čaj z týchto bylín, či už samostatne alebo v zmesi aj s ľubovníkom nervovo a psychicky posilňuje. Jednu lyžičku bylín zalejte šálkou vriacej vody a nechajte desať minút stáť. Pite dve šálky denne, jednu z nich pred spaním.

Čaj z materinej dúšky je skvelý prostriedok, ktorý upokojuje nervy, zabraňuje plynatosti, zastavuje hnačky a navyše je vhodným prostriedkom pri liečbe žalúdočných vredov, ktoré majú svoj pôvod často v nervozite a strese. Kombinovať ju môžete s vresom, chmeľom, lipovým kvetom, srdcovníkom a šalviou.

Podľa ľudovej povery mala valeriána schopnosť odolávať všetkým úkladom nečistých síl. Valeriánový čaj upokojuje pri nervozite a odstraňuje ťažkosti pri zaspávaní. Z koreňa valeriány sa vyrábajú rôzne prípravky na upokojenie nervov.

Siahnite po obilninách

Spokojnosť, pokoj a pocity šťastia vám pomôžu zaistiť obilniny. Hovorí sa o nich, že pri raste v sebe nahromadili slnko. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú, dokážu uvoľňovať v mozgu hormóny šťastia, vďaka čomu sa budete cítiť vyrovnanejšie. Preto nezabudnite do svojho jedálnička zaradiť potraviny z pšenice, kukurice, ovsa či pohánky.

Riešením sú aj vitamíny skupiny B

V prípade nervozity, úzkosti a emocionálnej nestability vám môžu pomôcť aj vitamíny skupiny B, predovšetkým vitamín B1, ktorý nazývajú aj duševný vitamín, a B3, známy aj ako vitamín optimizmu. Nachádzajú sa najmä v droždí, pšeničných klíčkoch, bravčovom mäse, špenáte, hrášku, orechoch, ovsených vločkách, mäse tuniaka, slnečnicových semiačkach, fazuli či petržlene.

Tajomstvo upokojenia v oleji zo santalového dreva

Tento éterický olej má upokojujúci účinok, uvoľňuje napätie alebo stavy strachu a pomáha proti nervozite. Zmiešajte 2 – 3 kvapky oleja asi s jednou čajovou lyžičkou mandľového oleja a požiadajte niekoho blízkeho, aby vám touto zmesou pomasíroval plecia a oblasť šije. Druhou možnosťou je nakvapkať pár kvapiek priamo do kúpeľa.

Uvoľňujú aj vône

Dajte po tri kvapky mätového, muškátového, šalviového, bazalkového a levanduľového oleja do arómalampy. Pustite si príjemnú hudbu, ľahnite si a relaxujte aspoň pol hodinku.