Depotné hormonálne systémy

Každodenné užívanie tabletiek spôsobuje niektorým roztržitým ženám nemálo problémov, a preto čoraz viac vítajú antikoncepčné metódy, pri ktorých sa hormóny do tela dostávajú aj inak ak ústami.

Každodenné užívanie tabletiek spôsobuje niektorým roztržitým ženám nemálo problémov, a preto čoraz viac vítajú antikoncepčné metódy, pri ktorých sa hormóny do tela dostávajú aj inak ako ústami.

Princíp depotných systémov

Existujú tri formy depotných systémov hormonálnej antikoncepcie: náplasť, implantát a depotná injekcia. Depotné hormonálne prípravky fungujú tak, že počas určitého času pomaly uvoľňujú hormóny do tela. K týmto produktom patrí okrem iného vnútromaternicový systém (IUS), antikoncepčné náplaste a vaginálne krúžky.

Hormonálne antikoncepčné prípravky (kontraceptíva) vyžadujú v každom jednotlivom prípade individuálny lekársky predpis, ktorý predpisuje gynekológ. Dôležitými kritériami pre výber vhodnej metódy sú vek ženy a jej aktuálny zdravotný stav, ale aj osobný vkus ženy, prípadne účinky, ktoré žena od antikoncepčného systému očakáva.

Antikoncepčná náplasť

Charakteristika antikoncepčnej náplaste

Náplasti sa stali modernou metódou liečenia, sú šetrnejšie k organizmu a majú menej nežiadúcich účinkov. K moderným spôsobom zabráneniu tehotenstva patria aj nízkohormonálne antikoncepčné prípravky, napríklad antikoncepčná náplasť. Antikoncepčnú náplasť uviedli prvýkrát v roku 2002 na americkom trhu, ale už aj Egypťania vedeli, že koža je schopná prijímať liečivé látky a proti bolesti používali rôzne liečivé masti.

Na Slovensku sa považujú náplaste za novinku, a prvýkrát sa na trhu objavili v roku 2004. Aplikujú sa raz za týždeň na štyri odporučené miesta, 3 týždne za sebou, pričom štvrtý týždeň je bez náplasti, vtedy žena menštruuje. Antikoncepčné náplaste postupne uvoľňujú príslušné dávky hormónov a pôsobia vlastne podobne ako antikoncepčné tabletky.

Antikoncepčná náplasť sa skladá z 3 vrstiev. Prvú vrstvu tvorí - BACKING – vonkajšia, krycia vrstva (béžovej farby), druhú vrstvu ADHESIVE – adhezívna (lepiaca) vrstva obsahujúca samotné hormóny, tretiu vrstvu tvorí RELEASE LINER – priehľadná lesklá ochranná fólia – odstraňuje sa pred aplikáciou náplasti.

Zloženie antikoncepčnej náplaste

Náplasť obsahuje dva druhy hormónov – gestagen a estrogen, ktoré pôsobia celých 24 hodín. Koncentrácia hormónov v nej dostatočne chráni pred otehotnením a zároveň minimálne zaťažujú ženský organizmus. Účinná látka sa dostáva do tele presakovaním cez kožu a denné dávky sa vstrebávajú priamo do krvi. Ženy si náplasť nalepujú a menia každých 7 dní, čiže treba na ňu myslieť len raz týždenne na rozdiel od antikoncepčnej tabletky, na ktorú bolo treba myslieť denne.

Aktívne látky z náplastí vstupujú priamo do organizmu, nedochádza k zanášaniu tráviaceho traktu (žalúdok, pečeň), náplaste nevadia ani pri kúpaní alebo sprchovaní. Uvoľňujú sa cez kožu priamo do krvého obehu, takže nedochádza k výkyvom hormónov. Klinické štúdie dokonca ukazujú, že používanie antikoncepčnej náplaste nezvyšuje hmotnosť užívateliek. Antikoncepčné náplaste sú užívateľmi veľmi dobre tolerované, prípadné nežiadúce účinky sú rovnaké ako pri užívaní antikoncepčných tabletiek.

Princíp antikoncepčnej náplaste

Antikoncepčná náplasť má rovnaké účinky a rovnaké zloženie ako antikoncepčná tabletka. Lepí sa na pokožku raz týždenne a jej výhodou okrem iného je, že ani pri zvracaní či hnačke, antikoncepčná náplasť nestráca svoju účinnosť. Pokiaľ si žena lepí náplasť na mokrú a mastnú pokožku, môže sa stať, že okraje náplaste sa budú odlepovať. Na náplasti sa tiež zachytávajú drobné chĺpky, prach či iné vlákna z oblečenia, hoci táto nečistota sa z nej dá pomerne ľahko odstrániť.

Antikoncepčná náplasť je špeciálne upravená tak, že ani pri namáhavých činnostiach a pri kontakte s vysokými teplotami alebo pri kontakte s vodou, vydrží prilepená a jej účinok sa nijako nemení. Na rozdiel od tabletiek, u ktorých úroveň hormónov v priebehu 24 hodín kolíše, antikoncepčná náplaste vytvárajú stálu hladinu hormónov. Vhodné bývajú tiež u žien, ktoré majú problémy s tráviacim traktom, alebo musia brať iné lieky.

Časť pacientiek môže náplasť ľahko znervózňovať, kým si na ňu zvyknú, alebo môže dochádzať k miernemu sčervenaniu kože potom, čo si náplasť zložia. Toto sčervenanie však zvyčajne zmizne do 24 hodín. Vedľajšie negatívne účinky, ako napríklad bolesti hlavy, špinenie alebo nepríjemné pocity na prsiach a okolo žalúdku, ktorými trpí určité percento žien užívajúcich antikoncepciu, pri užívaní náplastí úplne nezmiznú, len sa tieto nepríjemné príznak znížia. Antikoncepčné náplaste nie sú príliš vhodné pre vrcholové športovkyne alebo pre ženy, ktoré vrcholovo a intenzívne športujú a veľmi sa pritom potia.

Obavy z odlepenia antikoncepčných náplastí sú zbytočné, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Aj keď napríklad žena dovolenkuje počas leta pri mori, čiže keď je koža vystavená kúpaniu v mori a intenzívnemu opaľovaniu, k odlepeniu náplaste by nemalo dôjsť. Aby však ženy používajúce antikoncepčnú náplasť dosahovali dobré výsledky, mali by poznať niekoľko zásad.

Náplasť je potrebné lepiť na čistú a suchú pokožku a na niekoľko sekúnd ju pritlačiť dlaňou. Opaľovacie krémy alebo telové krémy treba aplikovať až po nalepení náplasti. Správne prilepenie náplaste je potrebné pravidelne kontrolovať. Samotný nápad aplikovať lieky cez kožu je známy ešte zo starého Egypta, keď sa na liečenie používali najrôznejšie hojivé masti. Používanie antikoncepčnej náplaste je veľmi jednoduché a ľahko zapamätateľné. Náplasť sa aplikuje jedenkrát za týždeň, účinná je celých 7 dní. Takto by sa malo postupovať tri týždne za sebou, štvrtý týždeň sa náplasť neaplikuje.

Výhody antikoncepčnej náplaste

Výhody spočívajú predovšetkým v šetrnosti voči organizmu, vo vyrovnanej hladine účinnej látky v organizme a v komforte užívania pre ženy. Špeciálna technológia výroby „vypúšťa“ náplasť počas celého týždňa presne určené množstvo účinnej látky, takže hladiny hormónov v tele nekolíšu. Kým lieky podávané ústavy prechádzajú zažívacím traktom, kde sa vstrebávajú, dostávajú sa do pečene a až potom sa dostávajú do cievneho obehu. Účinné látky z náplastí naopak nezaťažujú tráviaci trakt, keďže ho obchádzajú.

Účinnosť antikoncepčnej tabletky nie je ovplyvnená prípadnou hnačkou, zvracaním alebo súčasným používaním antibiotík napríklad tetracyklínového radu. Antikoncepčný účinok náplaste pretrváva ešte 48 hodín po zabudnutí výmeny náplaste. Nespornou výhodou je aj skutočnosť, že každodenné aktivity ako kúpanie, sprchovanie či cvičenie nemajú vplyv na priľnavosť náplaste na pokožku. V priebehu týždňa sa náplasť nesmie premiestniť na iné miesto na tele, ako bola prvýkrát aplikovaná, lebo stráca priľnavosť. S antikoncepčnou náplasťou nedochádza k rapídnemu preberaniu.

Nevýhody antikoncepčnej náplaste

Pri vykonávaní určitých činností sa žene môže stať, že sa jej náplasť odlepí. V tomto prípade je vhodné pokúsiť sa náplasť nalepiť znovu, prípadne si žena môže nalepiť náplasť novú. Pokiaľ už náplasť nelepí alebo došlo k jej poškodeniu, náplasť je potrebné vymeniť. Hrozí však riziko, že ak si odlepenú náplasť užívateľka nevšimne počas doby dlhšej ako 24 hodín, môže otehotnieť.

Pri prvom dni používania náplaste, čiže pri novom cykle, je vhodné používať aj ďalšiu nehormonálnu antikoncepciu, napríklad penu alebo kondóm. Niektorým ženám sa nehodí, pretože môže spôsobovať kožné problémy. V každom prípade sa treba poradiť s lekárom, či je takáto forma antikoncepcie pre ženu vhodná z hľadiska individuálnych potrieb a spôsobu života.

V niektorých prípadoch sa objavuje citlivosť prsníkov, bolesti hlavy, reakcia v mieste nalepenia, napínanie na zvracanie Nemala by sa používať, ak žena prekonala trombózu, trpí vysokým krvným tlakom a cukrovkou v kombinácii so srdcovými alebo obehovými ťažkosťami, niektorými druhmi rakoviny, migrénou, prípadne ak sa domnieva, že je ťarchavá. Po použití troch náplastí nasleduje týždenná prestávka, počas ktorej sa dostaví menštruácia. Na zníženie bolesti hlavy, ktoré pri týždennej prestávke spôsobuje znížená hladina estrogénu, možno po porade s lekárom používať náplasť aj kontinuálne.

Spôsob použitia antikoncepčnej náplaste

Antikoncepčná náplasť je malý štvorček telovej farby, ktorý sa aplikuje na čistú, suchú pokožku brucha, zadku, hornú časť chrbta alebo vonkajšej hornej časti paže. Podľa prieskumov si ženy najčastejšie náplasť nalepujú na zadok alebo podbruško Náplasť nie je vhodné aplikovať na miesto, ktoré je začervenalé alebo podráždené. Používa sa v 28-dňovom cykle a vymieňa sa vždy v rovnaký deň počas troch týždňov, čiže po dobu 21 dní. Vo štvrtom týždni by mal nastať menštruačný cyklus. Po štvrtom týždni by sa mal pre ženu začať nový cyklus, to znamená, ďalšia nová náplasť sa má aplikovať v rovnakom dni v každom ďalšom týždni.
V praxi to znamená, že antikoncepčná náplasť sa nalepuje raz za sedem dní, po troch týždňoch nasleduje týždenná pauza. Na druhej strane, náplasť je nenápadná a dostatočne tenká, takže sa dá nosiť diskrétne pod oblečením a počas celého dňa. S antikoncepčnou náplasťou sa ženy nemusia obmedzovať ani v športe, ani v bežnej činnosti. Nie je vhodná pre silné fajčiarky, pacientky s cukrovkou a ženy so zvýšeným rizikom trombózy.

Antikoncepčná tyčinka – podkožný implantát

Charakteristika antikoncepčnej tyčinky

Veľmi obľúbenou metódou sú podkožné antikoncepčné tyčinky. Pôvodné podkožné tyčinky pochádzali z Fínska a išlo o sadu šiestich silikónových trubičiek v priemere 34 mm dlhej a 2,4 mm hrubej. V súčasnosti ide o malú, pružnú plastikovú tyčinku, obsahujúcu etnogestrel, syntetický gestagén, ktorú žene gynekológ zavedie pod kožu. Antikoncepčné tabletky tiež obsahujú jeden z hormónov.

Tyčinka uvoľňuje malé množstvo hormónu rovnomerne po dobu troch rokov. Po tejto dobe musí byť odstránená v lokálnom znecitlivení. Jej účinok je zabezpečený zamedzením uvoľňovania vajíčka z vaječníka, čím dochádza k zahusteniu hlienu v krčku maternice a navyše hormón uvoľňovaný z podkožnej tyčinky spôsobí nedostatočné vyzrievanie sliznice maternice, neschopnej prijať oplodnené vajíčko. Na slovenský trh bola podkožná tyčinka uvedená v roku 2001 a zabezpečovala antikoncepčný účinok až na tri roky.

Princíp antikoncepčnej tyčinky

Antikoncepčná tyčinka je 34 mm dlhá a 2,4 cm široká. Je vyrobená z pružného silikónu, ktorý uľahčuje jej zavádzanie. Pomaly uvoľňuje hormón, ktorý zabraňuje každý mesiac uvoľneniu vajíčka z vaječníkov, čím sa zamedzuje aj vstupu spermií do maternice, teda nemôže dôjsť k otehotneniu. Žena je pred otehotnením chránená od prvého dňa zavedenia implantátu lekárom po dobu troch rokov. Tento podkožný implantát je vhodný takmer pre každú ženu, ktorá hľadá vhodnú antikoncepčnú metódu s dlhodobým účinkom. Odporúča sa však zvážiť vhodnosť tejto hormonálnej antikoncepcie s lekárom.

Výhody antikoncepčnej tyčinky

Antikoncepčné tyčinky sa v spoľahlivosti vyrovnajú sterilizácii, čiže patrí medzi najspoľahlivejšie antikoncepčné metódy, a to už 24 hodín po jej zavedení. Neúčinnými sa môžu stať iba v prípade nadmerného množstva podkožného tuku, pričom sa hormóny môžu chemicky odbúravať. Okamžite po odstránení tyčinky dochádza k návratu plodnosti. Podkožná tyčinka znižuje výskyt menštruačných bolestí. Tyčinka je vhodná pre ženy, ktoré zabúdajú užívať pilulky každý deň alebo pre tie, ktoré nemôžu prijímať estrogény alebo pre tie, ktoré ostatnú antikoncepciu považujú za neprijateľnú. Akonáhle sa žena rozhodne pre tehotenstvo, bezprostredne po odstránení tyčinky dochádza k návratu plodnosti.

Nevýhody antikoncepčnej tyčinky

Keďže antikoncepcia nie je 100 % spoľahlivá, antikoncepčné tyčinky nechránia ženy pred pohlavne prenosnými chorobami, kam patrí ja nevyliečiteľné AIDS. Preto sa pri ich aplikácii odporúča aj používanie prezervatívov. Tyčinkám by sa mali vyhnúť tehotné ženy alebo tie, ktoré majú podozrenie na tehotenstvo. Ich zavedenie by mali zvážiť aj tie ženy, ktoré trpia závažným ochorením pečene, ženy majúce trombózu (krvné zrazeniny v cievach) či nejasné vaginálne krvácanie, ženy užívajúce lieky, ktoré by mohli ovplyvniť účinnosť tyčinky a tie ktoré nemôžu prijímať syntetické gestagény. Nevýhodou antikoncepčných tyčiniek môže byť nepravidelná menštruácia, slabé krvácanie mimo cyklu alebo vynechanie menštruácie.

Spôsob použitia antikoncepčnej tyčinky

Antikoncepčná tyčinka sa zavádza pod kožu, na vnútornú stranu ľavej ruky (pri praváčkach) alebo pravej ruky (pri ľaváčkach). Implantát obsahuje látky, ktoré sú súčasťou antikoncepčných tabletiek. Tento zákrok by mal vykonávať špecializovaný lekár alebo gynekológ, pričom tyčinku zavádza v lokálnej anestézii. Pri aplikácii ide asi o dvojmilimetrový rez, po ktorom môže zostať malá jazva. Zavádzanie by malo trvať približne minútu. Rovnakým spôsobom sa vykonáva aj odstránenie tyčinky, čiže v lokálnej anestézii. Vďaka lokálnemu znecitliveniu je procedúra bezbolestná a ranu stačí prelepiť leukoplastom. Tyčinku síce nie je vidieť, ale možno ju pod kožou nahmatať.

Po zavedení sa z antikoncepčnej tyčinky do krvného obehu uvoľňuje hormón, ktorý je odvodený od hormónu žltého telieska. Neobsahuje žiadne estrogény, uvoľňovanie hormónu prebieha plynule a už po 24 od zavedenia tyčinky žena nemôže otehotnieť. Existujú však aj takzvané samovstrebateľné tyčinky, ktoré sa nemusia odstraňovať a časom sa úplne vstrebú. Ich účinok je však kratší, približne 18 mesiacov.

Riziká - pre koho antikoncepčná tyčinka nie je vhodná

Antikoncepčná tyčinka je nevhodná najmä pre tehotné ženy, pre tie, ktoré majú problémy s pečeňou, žilovou trombózou alebo pre ženy užívajúce lieky, ktoré ovplyvňujú účinnosť tyčinky. Naopak je vhodná pre ženy, ktoré koja, nemôžu užívať inú antikoncepciu a zabúdajú denne užívať tabletky.

Antikoncepčná injekcia

Charakteristika antikoncepčnej injekcie

Ďalšou formou hormonálnej antikoncepcie sú injekcie, ktoré sa podávajú mesačne alebo štvrťročne. Žena teda nemusí myslieť na každodennú ochranu a pritom ide o veľmi spoľahlivú ochranu, pri ktorej otehotnie počas jedného roku len jedna zo 400 žien. Gestagénové (trojmesačné) injekcie účinkujú ako minitabletky a sú podávané do sedacieho svalu každé tri mesiace. Tým sa zabezpečí dlhodobejší antikoncepčný účinok, čiže o obdobie zníženej plodnosti. Hormonálna antikoncepcia v injekčnej forme, ktorá sa aplikovala raz za tri mesiace (Depo provera), bola na Slovensku už stiahnutá z trhu.

Princíp antikoncepčnej injekcie

Ide o obľúbený spôsob aplikácie hormónov, hormonálna dávka sa však do tela dostáva prostredníctvom injekcií a ich účinok vydrží zhruba 3 až 6 mesiacov, potom sa táto injekcia musí opakovať. Ochrana je spoľahlivá po celé 3 alebo 6 mesiacov, injekcia obsahuje iba gestagen, čím sa podobá minitabletke, ale dávka hormónov je vyššia. Neobsahuje teda estrogény. Depotnú injekciu používa len málo slovenských žien, je vhodná pre ženy okolo 40 rokov, ale je viac určená pre rozvojové krajiny.

Výhody antikoncepčnej injekcie

Výhodou antikoncepčnej injekcie je, že ide o veľmi spoľahlivú antikoncepčnú metódu, zo 400 žien po aplikácii otehotnie v priebehu jedného roku iba jediná. Injekcie sú aplikované raz za tri mesiace a ich výhodou je, že na ne netreba myslieť každý deň. U niektorých žien môžu zmiznúť menštruačné nepríjemnosti, ako sú bolesti a kŕče, injekcie dobre znášajú aj ženy, ktoré koja.

Nevýhody antikoncepčnej injekcie

Nevýhodou je predovšetkým zablokovanie menštruačného krvácania. Väčšina užívateliek totiž po injekcii menštruáciu vôbec nedostane, alebo sa objaví len slabé krvácanie. Antikoncepčné injekcie síce chránia spoľahlivo po celú dobu vyznačenú na injekcii (spravidla 3 mesiace), ale aj po tomto období pretrváva ešte niekoľko ďalších mesiacov obdobie zníženej plodnosti.

Antikoncepčnú injekciu by preto nemali užívať ženy, ktoré chcú otehotnieť takmer okamžite, prípadne si chcú budúcu plodnosť presne načasovať. Návrat plodnosti a pravidelnosť menštruačného cyklu sa môže oddialiť až po dobu 1 roka. Nie je vhodná pre tie užívateľky, ktoré trpia vysokým krvným tlakom, bolesťami hlavy a pre silné fajčiarky staršie ako 40 rokov. Táto metóda však niektoré ženám spôsobuje problémy s menštruáciou a rovnako ako hormonálne tabletky nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami. V prípade výskytu vedľajších účinkov nemožno účinok injekcie ihneď zrušiť, injekcia pôsobí dlhodobo po celé tri mesiace.

Hormonálny vnútromaternicový systém

Charakteristika vnútromaternicového systému

Tento vnútromaternicový hormonálny systém (IUS) vyvinuli vo Fínsku. Predstavuje účinnú a dlhodobú antikoncepčnú metódu. Hoci na prvý pohľad vyzerá ako vnútromaternicové teliesko, ide o depotný gestagénny systém s konštantným uvoľňovaním veľmi nízkej hladiny hormónu do krvi. Zavádza ho gynekológ do dutiny maternice, pričom sa do neho pomaly uvoľňuje malé množstvo hormónu – gestagénu. Zavádza sa obvykle buď počas menštruačného krvácania alebo v priebehu prvých 7 dní od začiatku krvácania. Pôsobí lokálne a dlhodobo, až na 5 rokov od zavedenia a predchádza oplodneniu, splynutiu spermie a vajíčka. Vnútromaternicový systém pôsobí tak, že zahusťuje hlien v krčku, takže spermie sa nemôžu dostať cez cervix a oplodniť vajíčko. Zachováva výstelku maternice nízku, mení prostredie v maternici tak, že zabraňuje pohybu spermií a u niektorých žien zabraňuje uvoľneniu vajíčka.

Princíp vnútromaternicového systému

Vnútromaternicový systém neovplyvňuje u žien normálnu hormonálnu rovnováhu, ale vplýva na menštruačný cyklus. U niektorých užívateliek sa môže objaviť špinenie a predĺženie krvácania, zhruba po 3 až 6 mesiacoch krvácanie zoslabne. Hladina gestagénu v krvi je pri IUS najnižšia spomedzi všetkých hormonálnych antikoncepčných prípravkov. Môžu sa zaviesť už 6 týždňov po pôrode a môžu ho používať aj dojčiace matky.

Vnútromaternicová antikoncepcia sa ľahko používa, poskytuje dlhodobú ochranu pred otehotnením a nevyžaduje si každodennú alebo každomesačnú pozornosť. Obsahuje iba jeden hormón, ktorý sa uvoľňuje v minimálnej dávke a pôsobí hlavne lokálne, teda v maternici. Preto nemá takmer žiadne nežiaduce účinky a je bezpečný aj pre fajčiarky. Hormóny sa z vnútromaternicového systému vstrebávajú do krvi len minimálne a neovplyvňujú pečeň ani tráviaci trakt. Väčšina gynekológov robí kontrolu vnútromaternicového systému 6 týždňov po zavedení. Ďalšie kontroly nasledujú pri pravidelných vyšetreniach každých 6 až 12 mesiacov po vybratí.

Výhody vnútromaternicového systému

Vnútromaternicový systém poskytuje vysokú antikoncepčnú spoľahlivosť a to až na obdobie 5 rokov. Jeho jednorazové zavedenie ženu oslobodí od každodenných starostí s užívaním antikoncepcie. Preto je vhodný najmä pre ženy, ktoré potrebujú dlhodobú ochranu a v najbližších rokoch neplánujú otehotnieť. Je odporúčaný ženám s tromoembóliou v anamnéze. Hladina hormónov v krvnom obehu ženy je veľmi nízka, rovnako ako hormonálne vedľajšie účinky, ako napätie v prsiach, bolesti hlavy, akné, sú menej pravdepodobné.

Nemá vplyv na krvný tlak a ochraňuje sliznicu maternice pred jej nadmerným rastom v období klimaktéria. Táto forma antikoncepcie je vhodná aj pre dojčiace matky a pre pacientky, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu užívať estrogény. Údajne chráni pred rakovinou sliznice maternice. Odporúča sa používať aj ženám s nadmerným menštruačným krvácaním, nakoľko znižuje krvné straty. Na požiadanie ho môže gynekológ kedykoľvek vybrať a žena bez problémov otehotnie. Pri rozrátaní ceny vnútromaternicového hormonálneho systému na 5 rokov je cena tejto formy antikoncepcie najvýhodnejšia na trhu.

Riziká - pre koho vnútromaternicový systém nie je vhodný

Väčšina žien môže vnútromaternicový systém používať, ale ako u všetkých metód antikoncepcie nie je vhodný úplne pre každú ženu. Odporúča sa poradiť so svojím gynekológom.

Nevýhody vnútromaternicového systému

Pri jeho používaní niektorým ženám chýba menštruácia a zavádza aj vyberá ho lekár. U niektorých žien sa môže na začiatku objaviť špinenie a predĺženie krvácania, zvyčajne po 3 až 6 mesiacoch sa krvácanie zoslabne. Niekedy môže menštruačné krvácanie úplne vymiznúť, čo nemá na organizmus ženy negatívny vplyv.

Spôsob použitia vnútromaternicového systému

Zavedenie vnútromaternicového systému netrvá gynekológovi dlhšie ako minútu, ale príprava na jeho zavedenie môže trvať asi 5 minút. Zavádza sa do dutiny maternice cez pošvu pomocou špeciálne zostrojeného zavádzača, ktorý je súčasťou balenia.

Vaginálny krúžok

Charakteristika vaginálneho krúžku

Antikoncepčný krúžok môže žena začať používať až po odporúčaní gynekológom, nakoľko je viazaný na lekársky predpis. Patrí medzi najnovšie formy hormonálnej antikoncepcie a prvýkrát bol USA uvedený na trh pred štyrmi rokmi. Vyrába sa z nesilikónového plastu a v porovnaní napríklad s antikoncepčnými tabletkami obsahuje len nízku hladinu hormónov, avšak zabraňuje dozrievaniu vajíčka. Krúžok má priemer 5 cm a žena si ho jednoducho sama zavádza a vyberá z pošvy, pričom jeho poloha nie je dôležitá, podstatné je, že ostáva v pošve. Jeho pozitívom je, že sa zavádza raz za tri týždne. Po tejto dobe je potrebné ho vybrať. Každý krúžok je určený len na trojtýždňové použitie, po vyhodení a použije nový.

Princíp vaginálneho krúžku

Antikoncepčný krúžok sa používa len raz do mesiaca, a preto pre ženu predstavuje pohodlnú a účinnú antikoncepčnú metódu, na ktorú nemusí myslieť denne. Zachováva stabilnú hladinu hormónov a je považovaný za veľmi diskrétnu metódu, nakoľko si ho užívateľka zavádza sama. Antikoncepčný krúžok uvoľňuje denne 15 ug etinylestradiolu a 120 ug etonogestrelu. Jeden antikoncepčný krúžok sa používa počas jedného cyklu, ktorý predstavuje 21 dní. V praxi to znamená, že vo vagíne ženy zostáva 21 dní, potom nasleduje 7 dňová prestávka bez krúžku, počas ktorej dochádza obvykle ku krvácaniu.

Výhody vaginálneho krúžku

Antikoncepčný krúžok uvoľňuje len 15 mikrogramov estrogénu denne, pričom väčšina bežne používanej perorálnej antikoncepcie s nízkou dávkou hormónov uvoľňuje denne 20 až 30 mikrogramov estrogénu. Keďže hormóny z krúžku prenikajú do krvného obehu priamo cez pošvovú stenu, nezaťažujú tráviaci trakt. Jeho ďalšou výhodou je jednoduchosť zavádzania a vyberania, a to priamo užívateľkou. Jeden antikoncepčný krúžok je určený na používanie počas jedného cyklu 21 dní, potom nasleduje 7-dňová prestávka bez krúžku, kedy obvykle dochádza ku krvácaniu.

Nevýhody vaginálneho krúžku

Reakcie niektorých žien na privykanie ku krúžku môžu byť trochu problematické, rovnako ako aj pri ostatných hormonálnych antikoncepčných prípravkoch. Spočiatku sa môžu ženy obávať, že im krúžok vypadne, čo je však neopodstatnená obava. Krúžok môže ostať mimo pošvy najviac 3 hodiny, na dobu pohlavného styku si ho žena môže vybrať, ak jej prekáža. Ako je to však aj pri iných antikoncepčných metódach, zaznamenali sa isté nežiaduce účinky, a to citlivosť prsníkov, bolesti hlavy, nevoľnosť a zmeny nálad. Počas klinického pozorovania mal menší počet žien vaginálne symptómy, ako napríklad intenzívnejší vaginálny výtok. U väčšiny žien však tento príznak nespôsoboval väčšie obavy a z väčšej časti nebol dôvodom na prerušenie užívania.

Spôsob použitia vaginálneho krúžku

Krúžok si žena vkladá a vyberá sama, podobne ako tampón v najpohodlnejšej polohe (v ľahu, v stoji, s jednou nohou pokrčenou, v podrepe). Pred jeho používam si treba pozorne prečítať príbalový leták. Antikoncepčný krúžok je flexibilný, stačí ho stlačiť medzi palec a ukazovák a vsunúť do vagíny. Krúžok je vložený správne, ak si žena neuvedomuje jeho prítomnosť a cíti sa príjemne. Výhodou krúžku je, že hneď po jeho zavedení do vagíny sa do tela ženy začínajú uvoľňovať hormóny.

Antikoncepčný krúžok sa zavádza zvyčajne na začiatku menštruácie, čiže ho treba vložiť do vagíny počas prvého dňa menštruačného krvácania. V prípade premeškania tohto termíne je možné tak urobiť aj neskôr, v priebehu nasledujúcich 5 dní krvácania. V priebehu prvých dní používania antikoncepčného krúžku treba použiť aj inú doplnkovú metódu antikoncepcie (krémy, želé, prezervatív atď.). Pokiaľ menštruácia začala pred viac ako 5 dňami so začatím používania antikoncepčného krúžku treba počkať do ďalšej menštruácie.

Núdzová antikoncepcia

Charakteristika núdzovej antikoncepcie

Núdzová antikoncepcia je jedinou antikoncepčnou metódou, používanou po nechránenom pohlavnom styku. Jej zmyslom je okamžitá dostupnosť v krízových situáciách, napríklad užíva sa po nechránenom pohlavnom styku, alebo pri zlyhaní inej antikoncepčnej metódy, napríklad keď sa zvlečie alebo praskne kondóm, alebo keď žena zabudne užiť hormonálnu antikoncepciu, alebo po vypudení vnútromaternicového telieska, prípadne aj po pohlavnom zneužití. Nie je určená na pravidelné užívanie, avšak jej dostupnosť prispieva k zníženiu neželaných tehotenstiev a interupcií.

Princíp núdzovej antikoncepcie

Núdzová antikoncepcia sa voľne predáva v 37 krajinách a od roku 2005 aj na Slovensku. Môže sa užiť kedykoľvek, nezávisle na fáze menštruačného cyklu, treba tak urobiť čím skôr, zvyčajne do 72 hodín po pohlavnom styku. Najúčinnejšia je totiž bezprostredne po styku. Čím viac sa jej užitie odďaľuje, tým sa znižuje jej účinok. Pri použití núdzovej antikoncepcie by až do začiatku ďalšieho menštruačného cyklu mali byť používané aj lokálne bariérové metódy, ako kondóm alebo pesar. Núdzová antikoncepcia sa nazýva aj „tabletkou po“.

Výhody núdzovej antikoncepcie

Núdzová antikoncepcia má vysokú antikoncepčnú spoľahlivosť (61-99 %), v závislosti od doby podania po nechránenom pohlavnom styku. Ide o pohotovostnú antikoncepciu, zabraňujúcu počatiu, ak sa použije hneď po styku alebo najneskôr do 72 hodín po pohlavnom styku.

Nevýhody núdzovej antikoncepcie

Núdzová antikoncepcia nie je určená na každodenné používanie, čiže sa môže použiť len príležitostne, maximálne dvakrát do mesiaca. Má slúžiť skôr ako prvá pomoc v núdzi. V princípe platí, že čím skôr sa použije, tým je jej účinnosť vyššia. Nie je účinná, ak už dôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, nespôsobuje teda minipotrat.

Druhy núdzovej antikoncepcie:

V súčasnosti je najrozšírenejšou účinnou látkou obsiahnutou v tabletkách levonorgestrel. Tabletky s hormónom levonorgestrelom, ktoré sú podávané buď ako dve tabletky (Postinor, ktorý sa viaže na lekársky predpis) , alebo vo forme jednej tabletky (Escapelle, ktorá je v lekárňach voľne dostupná). Keďže oba preparáty sú len krajným riešením, nemali by sa užívať denne. Núdzové tabletky neprerušujú tehotenstvo, iba zabraňujú otehotneniu.

 • A) Postinor - len na lekársky predpis
 • Charakteristika Postinoru
  Tento liek sa používa len v prípadoch, kedy pri pohlavnom styku nebola použitá žiadna metóda antikoncepcie, prípadne antikoncepčný prostriedok bol použitý nesprávne, prípadne pri chybne ukončenej prerušovanej súloži alebo po znásilnení. Postinor sa môže užiť maximálne dvakrát do mesiaca a je len na lekársky predpis. Funguje na hormonálnom princípe, spôsobuje včasné zmeny maternicovej sliznice tak, že uhniezdenie oplodneného vajíčka nie je možné. To sa naopak vstrebe a odíde s menštruačnou krvou.
 • Princíp Postinoru
  Je určený na perorálne podanie, pričom liečba vyžaduje užitie dvoch tabliet. Najvyššia účinnosť sa dosiahne, ak sa prvá tableta užije čo najskôr (do 72 hodín) po nechránenom pohlavnom styku. Druhú tabletu treba užiť 12 hodín (nie neskôr ako 16 hodín) po prvej tablete. Ak žena zvracia v priebehu troch hodín od užitia ktorejkoľvek z týchto tabliet, treba ihneď užiť ďalšiu tabletu.
 • Predpísanie Postinoru
  Predpísať ho žene môže napríklad aj lekár kdekoľvek na pohotovosti. Žena musí užiť dve tabletky. Dvojtabletkový Postinor však už pomaly mizne z trhu a postupne ho nahrádzajú tabletky s jednou dávkou, obsahujúce dvojnásobnú dávku hormónov, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Ukazuje sa, že efektívnejšie možno zabrániť neplánovanému tehotenstvu práve sprístupnením núdzovej antikoncepcie dostupnej bez lekárskeho predpisu.
 • Účinnosť Postinoru
  Postinor môže a nemusí blokovať ovuláciu, prípadne znižovať funkciu žltého telieska, blokuje dozrievanie spermií. Jeho spoľahlivosť závisí od doby podania po nechránenom pohlavnom styku, čiže čím skôr sa liek užije, tým lepšie. V tomto prípade dosahuje antikoncepčnú spoľahlivosť 61 až 99 %.
 • Vedľajšie účinky Postinoru
  V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť nevoľnosť, bolesti v podbrušku, únava, bolesti hlavy, závraty, napätie v prsníkoch či vracanie.
 • Vhodnosť užívania Postinoru
  Treba však pamätať na to, že Postinor nie je určený na denné užívanie. Nie je však účinný, keď už dôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, neodporúča sa užívať u pacientiek s ťažkou hepatálnou dysfunkciou, alebo ťažkými malobsorpčnými syndrómami, napríklad Crohnovou chorobou. V prípade tehotnosti ženy nemá užívanie tabletiek Postinor negatívny vplyv na vývoj tehotnosti.
 • B. Escapelle - bez lekárskeho predpisu
 • Charakteristika Escapelle
  Escapelle je postkoitálne kontraceptívum, ktoré môže chrániť pred neželaným otehotnením, alebo po zlyhaní kontraceptívnej metódy, pričom ide o novšiu verziu známeho prípravku Postinor. Núdzová antikoncepcia Escapelle obsahuje 1 tabletku v balení, ktorá sa používa jednorázovo. Treba ju v prípade potreby užiť čo najskôr po nechránenom styku, najneskôr do 72 hodín, vtedy je najúčinnejšia. Je určená iba pre mimoriadne prípady a nesmie sa užívať ako pravidelná metóda antikoncepcie. Výhodou tejto tabletky je, že je dostupná v lekárňach bez lekárskeho predpisu.
 • Účinnosť Escapelle
  Ak sa tabletka Escapelle užije v priebehu 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku, zabráni asi 84 %. Neochráni však pred otehotnením, ak má žena nechránený pohlavný styk opäť po jej užití, ani pred HIV a inými sexuálne prenosnými chorobami.
 • Vedľajšie účinky Escapelle
  Niekedy môže žena po jej užití pociťovať nevoľnosť, prípadne zvracanie, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch, závraty či únava. Menštruačné krvácanie u žien prebieha zvyčajne normálne, v niektorých prípadoch sa môže menštruácia začať o niekoľko dní skôr alebo neskôr, prípadne môže nastať špinenie. Keď sa menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní, alebo ak vedľajšie účinky tabletky pretrvajú viac dní, je vhodné navštíviť gynekológa.
 • Vhodnosť užívania Escapelle
  Vo všeobecnosti ju môže užívať väčšina žien, dokonca aj hneď po skončení dojčenia. Odporúča sa poradiť s lekárom, ak je žena precitlivelá na liečivo v tabletke, ak má problémy s pečeňou, je tehotná, ak mala nechránený styk pred viac ako 72 hodinami, prípadne ak jej mešká menštruácia. Nevhodná je pre deti. Escapelle by sa nemala užívať častejšie ako raz za menštruačný cyklus, nakoľko by mohlo dôjsť k narušeniu cyklu. Po troch týždňoch sa odporúča navštíviť gynekológa, aby sa žena uistila, že tableta Escapelle účinkovala. Gynekológ zároveň odporučí užívanie vhodnej kontinuálnej antikoncepcie.