Zabíjajú každé 2 sekundy

Úvodník
Čo si predstavíte pod pojmom kardiovaskulárne ochorenia? Infarkt, vysoký krvný tlak či mozgovú mŕtvicu? Áno, to sedí. Ide o choroby postihujúce srdce a krvné cievy, čiže sem patrí okrem vyššie spomenutých aj ischemické ochorenie srdca. Hovoríte si, že všetky tie pojmy sú niečo vzdialené, že sa vás ani náhodou netýkajú?

Čierne štatistiky

Pravda je taká, že kardiovaskulárne ochorenia sa týkajú všetkých bez ohľadu na vek či pohlavie, a čo je zarážajúce, sú najčastejšou príčinou úmrtí v Európe. Štatisticky sa dá dokonca povedať, že pre kardiovaskulárne ochorenie vyhasne každé dve sekundy jeden ľudský život! To nie je málo... A konkrétne na Slovensku sú štatistiky celkom čierne. Podľa slov kardiológa Prof. MUDr. Viliama Fischera, CSc. FICS.: „Na kardiovaskulárne ochorenia zomiera ročne na Slovensku najviac ľudí (okolo 55 %). Pritom ale v počte kardiologických pracovísk patríme v EÚ medzi krajiny s najnižším počtom pracovísk.“

Môžeme si za to sami?

Čo je príčinou týchto hrozivých štatistík? Nenadarmo sa kardiovaskulárne ochorenia radia medzi civilizačné choroby. Nejde o to, že by ľudia trpeli nedostatkom. Práve naopak. Podľa štúdií sa pod tieto ochorenia podpisujú až v 90 % strava a životný štýl. V preklade to znamená, že si za to môžeme do veľkej miery sami, genetické faktory sú príčinou iba v 10 % chorôb. Ak by sme sa mali venovať konkrétnym rizikovým faktorom, bez pochýb sem patria vysoký cholesterol a krvný tlak či cukrovka. Vedeli ste však, že aj fajčiari alebo obézni ľudia bez dostatočného pohybu patria do najrizikovejšej skupiny postihnutých? Spoznali ste sa? Vyhovárať sa na to, že žijeme hektický život plný naháňania sa za kariérnymi úspechmi, v tomto prípade nie je dostatočné alibi. Počas pauzy sa predsa dá myslieť aj na niečo iné než na cigaretku či fastfood. K lepšiemu zdravotnému skóre nepomáha ani stres, nadbytok cukrov, alkoholu či kávy. Ale to zrejme viete...

Riešenie je na dosah

Na portáli ZDRAVIE.sk sa dočítate nielen o príčinách vzniku infarktu myokardu, hypertenzie či cievnej mozgovej príhody, ale aj o tom, ako sa týmto diagnózam možno vyhnúť (napríklad s pomocou sledovania a merania krvného tlaku). Pretože každý inteligentný človek vie, že ochoreniam je lepšie predchádzať než ich liečiť. Že to má zmysel, sa ukazuje v susednom Česku alebo napríklad vo Fínsku, kde osveta v posledných rokoch pomohla výrazne znížiť počet ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Na Slovensku je situácia, ako sa zdá, zatiaľ nemenná. Pritom riešenie máme vo vlastných rukách. Stačilo by uvedomiť si, aké je dôležité udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť, nefajčiť, cvičiť (pravidelne) a zdravo sa stravovať. Zjednodušene povedané, obmedzte cukry a jednoduché sacharidy (biela múka, biele pečivo, sladkosti, sladené nápoje) a ste na dobrej ceste vyhýbať sa problémom.

Tu a teraz

V jednej americkej komédii, ktorá je výsmechom absurdného myslenia a pohodlnosti niektorých ľudí, oznámi moderátor televízneho spravodajstva, že sa vláda rozhodla bojovať s obezitou. Ako? Celkom vtipne. Tak že zvýšila percentuálnu hranicu tuku v tele, za ktorou sa začína pojem obezita. Aj tak dosť ironický scenár "zaklincoval" v živom vstupe Občan s váhou cca. 200 kg, v jednej ruke kola, v druhej ruke hamburger. Tento vyhlásil: "Nechcem byť obézny. Je to nanič!" Pri čítaní to znie možno absurdne, ale uvedomujeme si, že o zdraví sa nemá len hovoriť, ale preň niečo aj urobiť? Najlepšie je začať od seba a hneď teraz. Lebo zajtra môže byť už neskoro...