Na odhalenie rakoviny prostaty stačí už len vzorka krvi

Výskyt rakoviny prostaty sa za posledných 20 rokov výrazne zvýšil a v súčasnosti je to druhá najčastejšia príčina úmrtia na rakovinu u mužov. Riziko dramaticky narastá po päťdesiatom roku života a v dvoch prípadoch z troch úmrtí mužov nad 65 rokov má na svedomí práve zhubný nádor prostaty.

Výskyt rakoviny prostaty sa za posledných 20 rokov výrazne zvýšil a v súčasnosti je to druhá najčastejšia príčina úmrtia na rakovinu u mužov. Riziko dramaticky narastá po päťdesiatom roku života a v dvoch prípadoch z troch úmrtí mužov nad 65 rokov má na svedomí práve zhubný nádor prostaty.

K týmto hrozivým štatistikám prispieva aj fakt, že muži sa často návšteve odborného lekára - urológa bránia a odkladajú ju. Vyšetrenie prostaty je ešte aj v dnešnej dobe tabuizovanou témou, ktorá v mnohých mužoch vyvoláva neoprávnené obavy.

Aj preto je výbornou správou, že dnes už k odhaleniu tejto zákernej choroby stačí bežný odber krvi v ambulancii praktického alebo odborného lekára. Laboratórium následne vo vzorke zisťuje prítomnosť látky p2PSA, ktorú produkuje práve rakovinový nádor. Množstvo tejto látky v krvi zároveň indikuje, či je nádor rýchlo rastúci a teda veľmi nebezpečný pre pacienta, alebo naopak pomaly rastúci a tým pádom menej rizikový. Vďaka tomuto vyšetreniu sa pacient môže často vyhnúť bolestivej biopsii prostaty a čakaniu na jej výsledky.

Nová metóda vyšetrenia má podstatne vyššiu efektivitu ako doposiaľ využívaná diagnostika prostredníctvom látok PSA a free PSA, ktorých zvýšené hodnoty môžu mať viacero rôznych príčin a výsledok je nejednoznačný. Vyšetrenie p2PSA znamená výrazný posun a je dôležitým indikátorom pri stanovení potrebnej liečby. Je ďalšou lastovičkou modernej laboratórnej diagnostiky rakoviny z krvi bez zdĺhavých návštev viacerých špecialistov.

Keďže toto vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia, lekári ho na Slovensku vykonávajú len na požiadanie pacienta. Za poplatok laboratórium pacientovi stanoví Index zdravej prostaty (Phi), ktorý zahŕňa komplexné vyšetrenie PSA, freePSA a p2PSA.

simona123

Možno táto novinka dostane na preventívnu prehliadku viac mužov. Jeden z tých nezodpovedných je totiž aj moj otec, u ktorého je riziko rakoviny prostaty vyššie, keďže ju mal jeho otec. Takže viem o čom hovoríte, mamina sa tiež natrápila, kým ho dostala na preventívnu prehliadku k urológovi

Nataly5

Liečba rakoviny prostaty je tiež už úspešnejšia ako kedysi. Samozrejme keď sa podchytí včas. Jednou z nových metód je aj protónová terapia, ktorej obrovskou výhodou oproti konvenčnej liečbe je to, že sa ožaruje iba nádor a okolité tkanivá sú zasiahnuté len minimálne. Preventívne vyšetrenia sú však základom úspešného vyliečenia. Čím skor sa člověk začne liečiť, tým má vačšie šance na uzdravenie

Textová Inzercia

speediet - obrazok
KETO diéta, z ktorej neschudne aj Vaša peňaženka

Keto diéta SPEEDIET. Kvalitné produkty z Francúzska, z ktorých si určite vyberiete a k tomu on-line poradenstvo.

Najčítanejšie články