Druhé oči nekúpite. Žiadajte kvalitu!

BRATISLAVA 14. novembra (WBN/PR) – Desiatky rozdielnych názvov, laserov, metód a cien. Akcie na zľavových portáloch, vyšetrenia aj laserové zákroky v ten istý deň. Očnú operáciu sa neoplatí vyberať ako na trhu. Pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétnu laserovú metódu, spoznajte 9 najdôležitejších pravidiel výberu. Nový ...

BRATISLAVA 14. novembra (WBN/PR) – Desiatky rozdielnych názvov, laserov, metód a cien. Akcie na zľavových portáloch, vyšetrenia aj laserové zákroky v ten istý deň. Očnú operáciu sa neoplatí vyberať ako na trhu. Pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétnu laserovú metódu, spoznajte 9 najdôležitejších pravidiel výberu. Nový dokonalý zrak môže pozitívne zmeniť všetky oblasti vášho života. Nesprávna metóda však vaše očakávania nemusí naplniť.

1. VYBERTE SI KLINIKU, KTORÁ PONÚKA VIACERÉ LASEROVÉ METÓDY Len kliniky, ktoré ponúkajú široké spektrum laserových zákrokov, vám dokážu ´ušiť ´operáciu priamo na mieru Predstavte si kliniku, ktorá svojich pacientov operuje jedinou laserovou metódou. Lekár počas vyšetrenia odhalí, že pre vaše oči by bola vhodnejšia technika, ktorou operujú chirurgovia v susedstve. Odporučia vám konkurenčnú kliniku alebo vám navrhnú podstúpiť zákrok ich jediným postupom?

„Chirurgovia, ktorí majú k dispozícii dve či tri odlišné laserové metódy, dokážu pacientovi ušiť zákrok presne na mieru. Žiadna technika nie je univerzálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú (napríklad povrchovú), časť pacientov odlaseruje nesprávne,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

„Napríklad astigmatizmus (nesprávne zakrivenie rohovky) či plusové dioptrie s vysokým astigmatizmom dokážeme dokonale odstrániť iba femtosekundovým laserom.“ Prax pracovísk z domova aj zo sveta ukazuje, že povrchové metódy, pri ktorých sa používa iba excimer, sú vhodné len pre pacientov s nízkymi dioptrickými chybami. Približne do výšky – 4,5. „Zo skúseností žiaľ vieme potvrdiť, že niektoré slovenské kliniky laserujú excimerovým laserom aj nad túto hodnotu.“ Použitie metódy typu LASEK / PRK pri vysokých dioptriách sprevádza podľa odborníčky ďalšie riziko – nebezpečenstvo zjazvenia najvrchnejšej časti rohovky.

„Takíto pacienti podstupujú následnú niekoľkomesačnú liečbu kortikoidnými kvapkami. Ich dlhodobé užívanie pritom vážne zvyšuje riziko vzniku zeleného a sivého zákalu. U pacientov, ktorí v minulosti podstúpili operáciu metódou LASEK / PRK a následne liečbu kortikoidmi, často do desiatich rokov diagnostikujeme sivý zákal.“ Pri rozhodovaní sa pre konkrétnu laserovú metódu si vypočujte dva či tri odborné medicínske názory. Pomôžu vám správne sa rozhodnúť.

2. POZOR NA VYŠETRENIE AJ OPERÁCIU V ROVNAKÝ DEŇ Ak vám klinika ponúkne termín operácie v deň vyšetrenia, zbystrite pozornosť Málo času, rýchly životný štýl, vysoké pracovné nároky. Ráno vás vyšetríme, popoludní od nás odídete s ´novými ´očami.“ Ako reklamný slogan na výmenu pneumatík sú služby na počkanie lákavé. V očnej chirurgii však nefungujú okamžité riešenia.

„Je neprípustné, aby pacient podstúpil vyšetrenie aj laserový zákrok v ten istý deň. Štandardom je 48 hodinové rozpätie, minimálny odstup je 24 hodín,“ upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová, ktorá o dôležitosti vyšetrenia v mydriáze a v cykloplégii pred laserovým zákrokom často prednáša. Aby vás lekár vyšetril skutočne precízne, potrebuje sa vám do očí pozrieť v takzvanej mydriáze a v cykloplégii.

„Vyšetrenie v mydriáze (rozšírenie zrenice) nám umožní odhaliť možné patologické zmeny vnútroočnej šošovky, sklovca a sietnice. Výnimočne dôležité je u krátkozrakých pacientov s predispozíciou na periférne degenerácie sietnice. Sledujeme príznaky degenerácie, ´diery´ či odlúpenia sietnice. Vďaka vyšetreniu s rozšírenou zrenicou zistíme, či pacient netrpí sivým zákalom, extrémnymi sklovcovými zákalmi či krvácaním do sklovca. Bez vyšetrenia v rozšírenej zrenici vidíme len 30% vnútroočného priestoru,“ upozorňuje na nutnosť vyšetrenia v mydriáze MUDr. Záhorcová.

Nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia pred laserovým zákrokom je aj vyšetrenie v cykloplégii. Počas neho lekári dočasne paralyzujú akomodačný zaostrovací očný sval. „Najmä u mladých ľudí je veľmi svižný. Nevedome ním môžu kamuflovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej ´obrny´ pacient vyradí sval z funkcie. Vďaka tomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč,“ vystríha očná lekárka.

Takzvaný svalový akomodačný kŕč sa vyskytuje približne u dvoch percent pacientov. „Najmä u ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny denne prácou za počítačom. Ak navyše prídu na vyšetrenie priamo z kancelárie, svalový kŕč dokáže nebezpečne skresliť výsledné meranie. Občas až o jeden až jeden a pol dioptrie,“ vystríha odborníčka. Na klinikách, kde vyšetrenie v cykloplégii nie je bežnou súčasťou, môžu pacienta prekorigovať a odstrániť nesprávnu dioptrickú hodnotu.

Rada: kliniky, ktoré vyšetrenie aj operáciu vykonávajú v rovnaký deň, vás v mydriáze ani v cykloplégii nevyšetria. Cykloplégia ´vyradí ´zaostrovací sval na 24 hodín z funkcie. Laser sa v takom prípade deaktivuje, nedokáže nájsť stred zrenice.

Akomodačným kŕčom trpia 2% pacientov Najčastejšie sa vyskytuje u týchto pacientov:

PREKORIGOVANÁ MYOPIA – krátkozrakí pacienti, ktorí nosia silnejšie dioptrie ako ich oči v skutočnosti potrebujú

PODKORIGOVANÝ ASTIGMATIZMU – pacienti s astigmatizmom, ktorí nosia slabšie cylindrické dioptrie ako ich oči v skutočnosti potrebujú

NEKORIGOVANÝ ASTIGMATIZMUS MIXTUS – pacienti s vysokými cylindrickými chybami, ktoré nemajú plne korigované v dioptrických sklách ani v šošovkách.

3. NEHÁDŽTE LASEROVÉ METÓDY DO JEDNÉHO VRECA Pod pojmom ´laserové operácie´ sa v skutočnosti skrývajú tri rozdielne metódy Prečo očné kliniky ponúkajú rozdielne ceny laserových zákrokov? Prečo za zákrok na jednej klinike zaplatí 450, na druhej 600 či 990 EUR za oko? Podobné otázky si kladie väčšina potencionálnych pacientov.

Cenové rozdiely naznačujú obyčajne rozdielne operačné techniky. V očnej chirurgii rozlišujeme tri základné laserové metódy, ktoré konkurenčné kliniky len rozdielne volajú. Podstata každého laserového odstránenia dioptrií je v úprave hrúbky rohovky. Excimerový laser odparí časť tkaniva v stróme (tele) rohovky. Laser ju stenčí tak, aby pacient opäť získal dokonalé videnie. Rozdiel medzi jednotlivými metódami je v spôsobe, akým sa chirurg dostane do tela rohovky. Moderná očná chirurgia mu dáva na výber z troch možností:

POVRCHOVÉ METÓDY S POUŽITÍM EXCIMEROVÉHO LASERU Lekársky názov: PRK / LASEK Komerčné názvy: PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser Použité lasery: excimerový

Chirurgovia najskôr invazívne odstránia povrch – epitel rohovky (mechanicky špachtľou pri PRK, 20% alkoholovým roztokom pri LASEKu, excimerovým laserom pri No touch). Následne vykonajú samotnú laserovú operáciu excimerovým laserom. Povrch rohovky predstavuje najhustejšie pokryté miesto nervovými zakončenia ľudského tela. Prvé tri dni po zákroku dorastá a tento moment je pre pacienta veľmi bolestivý. Bolesť čiastočne zmierňujú kontaktné šošovky v prvých dňoch po zákroku.

HĹBKOVÉ METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO A EXCIMEROVÉHO LASERU Lekársky názov: femtoLASIK Komerčné názvy: femtoLASIK basic, NeoLASIK HD, iLASIK, Z-LASIK, All laser LASIKPoužité lasery: femtosekundový + excimerový

V prvom kroku vytvorí operatér na povrchu oka pomocou femtosekundového laseru ochrannú lamelu (flap) so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom. V druhom kroku ju jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej ju opäť „zaklopí“. Zámok na okraji flapu sa uzamkne. Povrch rohovky ostáva neporušený, vďaka čomu je zákrok a pooperačný priebeh bezbolestný. Metóda s použitím femtolaseru je k očiam šetrná, precízna a bezpečná. Už večer v deň operácie môžete čítať aj pozerať televíziu. Na druhý deň po operácii väčšina pacientov pohodlne pracuje.

HĹBKOVÉ METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERU Lekársky názov: SMILE Komerčné názvy: NeoLASIK 3D SMILE, NeoLASIK 3D Elite, ReLEX SMILE, Použité lasery: femtosekundový

Celú operáciu vykonáva po prvý krát v histórii očnej chirurgie femtosekundový laser sám. Excimerový laser už nie je potrebný. Femtolaser odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg na povrchu oka vytvoriť flap. Vo vnútri rohovky vytvorí na základe presných výpočtov tzv. lentikulu v tvare šošovky. Následne ju chirurg drobným trojmilimetrovým laserovým rezom v tvare úsmevu z rohovky odstráni. Počas zákroku tak nenaruší pevnosť a stabilitu rohovky. Jej povrch ostáva celistvý. Metóda Smile v sebe spája to najlepšie z doterajších laserových postupov.

4. VYBERTE SI KLINIKU, KTORÁ PONÚKA LASEROVÉ AJ VNÚTROOČNÉ ZÁKROKY Vykonáva klinika laserové aj vnútroočné zákroky?

V mnohých prípadoch je pre pacienta vhodnejšia implantácia vnútroočných šošoviek ako laserové zákroky. Dioptrie nad – 13 neodstráni žiadna laserová metóda. Len vnútroočné zákroky vás dokážu zbaviť prakticky akýchkoľvek vysokých plusových či mínusových dioptrií vrátane astigmatizmu. „Klinika, ktorá ponúka laserové aj vnútroočné zákroky, dokáže zbaviť dioptrií aj pacienta, u ktorého je laserový zákrok nevhodný,“ hovorí lekárka a očná chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

5. POZOR NA NÁKUP OPERÁCIÍ CEZ ZĽAVOVÉ PORTÁLY Pri nákupe operácie cez zľavové portály sa vzdávate možnosti výberu laserovej metódy na mieru Na zľavových portáloch nájdete vo väčšine prípadov len povrchové laserové metódy vhodné pre nízke dioptrické hodnoty. Často ich využívajú pracoviská, ktoré ponúkajú len jeden typ operačnej metódy a trpia nedostatkom pacientov.

„Pri odstraňovaní dioptrií laserom je však kľúčové, aby chirurgovia ušili pacientovi laserovú metódu presne na mieru. Pri akciovej cene konkrétneho zákroku je to nemožné. Hrozí, že podstúpite operáciu, ktorú by na inej klinike ponúkajúcej všetky operačné postupy, vylúčili ako nevhodnú. Dôležitá je nielen skúsenosť očných chirurgov, ale aj indikujúcich lekárov,“ radí očná lekárka MUDr. Petra Schreinerová.

Rada: očná operácia nie sú bambusové ponožky, ktoré sadnú každému. Na zľavovom portáli riskujete nákup zákroku, ktorý síce získate za nižšiu cenu, no pre vaše oči nemusí byť najlepší.

6. SKÚSENOSTI LEKÁROV AJ CHIRURGOVVyberte si chirurgov, ktorí majú s danou metódou dostatočnú prax Keď v roku 2010 priniesla súkromná očná klinika v bratislavskej Petržalke novú metódu odstraňovania dioptrií femtosekundovým laserom, vyvolala na Slovensku vlnu kritiky.

„Kritizovali nás z experimentovania s novými lasermi. Paradoxne, v tom čase tvorili hĺbkové metódy typu LASIK s femtosekundovým laserom vo vyspelých európskych krajinách viac ako 80% všetkých laserových zákrokov. Dokonca aj naši českí susedia už v tom čase kopírovali svetový trend. Na Slovensku sme boli v laserovej chirurgii stále o krok pozadu,“ spomína na začiatky novej éry v laserovej chirurgii primár očnej kliniky v bratislavskej Petržalke, MUDr. Radovan Piovarči, ktorý na Slovensku spustil vlnu operácií femtolaserom. Problém chýbajúcich moderných metód bol podľa neho „v neochote slovenských očných kliník investovať do moderných technológií a v strachu z veľkých investícií.“

Dnes ponúkajú operácie femtosekundovým laserom už viaceré slovenské očné kliniky. „Potvrdzuje to trend, ktorý sme na Slovensko priniesli – ak má pacient možnosť voľby, vždy sa rozhodne pre šetrnejšiu a bezpečnejšiu hĺbkovú metódu,“ dodáva hlavný chirurg NeoVízie, ktorá spolu so svojimi sesterskými pracoviskami v Brne a v Prahe vykonala k októbru 2013 spolu 40 000 očných zákrokov.

Rada: na praxi a skúsenostiach chirurgov záleží rovnako ako na špičkovej technike.

7. JE MOŽNÁ RE-OPERÁCIA? Čo keď sa dioptria v budúcnosti znovu objaví? Ako sa bude vaša dioptrická chyba po zákroku vyvíjať, nedokáže so stopercentnou presnosťou predvídať nik. Šetrné hĺbkové operácie, pri ktorých chirurg neodstraňuje povrch rohovky, umožňujú v prípade potreby zákrok opätovne podstúpiť.

Prax z domácich aj zahraničných pracovísk potvrdzuje, že pri povrchových zákrokoch sa dioptrická chyba v budúcnosti objaví častejšie ako po jej odstránení femtosekundovým laserom. Opakovaný zákrok povrchovou metódou je však spojený s rizikom. Okrem štvordňovej bolestivosti prináša ďalšie nepríjemné momenty. Chirurg musí opätovne odstrániť rohovkový epitel. Počas dorastania sa jeho bunky znovu opätovne prestaviť do pôvodného dlaždicového tvaru. „Práve počas hojenia môžu v epiteli vznikať belavé zákaly, jazvy, ktoré pacient vníma veľmi rušivo. Na ich odstránenie je nevyhnutné dlhodobo kvapkať kortikoidy. Nie vždy však prinesú želaný výsledok, v mnohých prípadoch jazvy zostanú.“

Pri opakovanej operácii povrchovou metódou nebezpečenstvo opätovne narastá. „Výsledkom re-operácie nemusí byť uspokojivé videnie. Občas je dokonca výrazne horšie ako pred zákrokom,“ upozorňuje očná chirurgička MUDr. Adriana Smorádková, ktorá odstraňuje dioptrie povrchovým aj hĺbkovým spôsobom.

„Pri operácii femtosekundovým laserom ani pri metóde SMILE povrch rohovky neodstraňujeme. V prípade, že pacientovi v budúcnosti určitá dioptria opäť dorastie, re-operáciu môže bez problémov podstúpiť.“

8. FEMTOSEKUNDOVÝ LASER – STLÁČA ČI NESTLÁČA ROHOVKU? Prílišné stlačenie rohovky počas zákroku môže zvýšiť vnútroočný tlak. Žiadajte laser, ktorý ju nestlačí. Aj najmodernejšia operácia femtosekundovým laserom má svoju Achillovu pätu. Je ním takzvaná aplanácia – oploštenie či stlačenie rohovky do roviny.

„Prílišné stlačenie rohovky do roviny môže zvýšiť vnútroočný tlak. Je ťažké zistiť, pod akým uhlom stláča konkrétny laser rohovku. Očné kliniky to na stránkach nepíšu, výrobcovia sa s tým nechvália. Z praxe svetových aj slovenských pracovísk však dokážeme povedať, že typ femtosekundového laseru VisuMax od Carl Zeiss rohovku nestláča. Má kónický prstenec, ktorý kopíruje povrch oka ako kontaktná šošovka. Úplné stlačenie spôsobujú iné typy laserov,“ vysvetľuje očná chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

9. NARUŠENIE BOWMANOVEJ MEMBRÁNY Povrchové zákroky zvyšujú riziko zjazvenia povrchu rohovky Pri povrchových metódach typu LASEK / PRK chirurg najskôr invazívne odstráni epitel z rohovky a uvoľní ho od Bowmanovej membrány. Nasleduje samotné laserovenie rohovkového tkaniva. Aby sa lúč laseru dostal dovnútra rohovky, nenávratne spáli aj Bowmanovu membránu.

„Membrána predstavuje oporu pre povrchové bunky rohovky. Jej spálením narastá riziko vzniku trhliniek a zjazvenia epitelu rohovky,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová. Metódy s použitím femtosekundového laseru nenarúšajú epitel ani Bowmanovu membránu.“

Textová Inzercia

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.