Prírodný antioxidant- desatoro Matcha

Matcha je 100% zelený čaj, ktorý má výnimočné nutričné hodnoty a neobyčajné množstvo antioxidantov. Ich obsah je až 137 krát väčší ako má bežný zelený čaj. Pomáha pri zvládaní stresu a vďaka svojej práškovej forme sa môže mnohostranne využiť v gastronómii.

1. Iba jedna porcia čaju Matcha má rovnaké nutričné hodnoty ako 10 šálok zeleného čaju. Pri bežných čajoch nie je možné využiť všetky zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré čaj ponúka. Vzhľadom na to, že Matcha sa melie na žulových mlynoch, tak vypijete celý čajový list a tým využijete plný potenciál, ktorý tento čaj ponúka.

2. Matcha obsahuje jedinečnú a silnú skupinu antioxidantov, ktoré sú známe ako katechíny. Tie nájdeme iba v zelenom čaji. Až 60 % z týchto katechínov sú EGCG, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine. Epigallocatechin-3-Gallo (EGCG) tiež spomaľuje nárast telesnej hmotnosti a vstrebávanie tukov.

3. Matcha obsahuje nepomerne viac antioxidantov ako ostatné potraviny. Podľa najnovších štúdií, ktoré merajú množstvo antioxidantov sa Matcha umiestnila na prvom mieste, pred takými špičkami ako je granátové jablko alebo čučoriedky.

4. Matcha je ideálnym každodenným zdrojom antioxidantov. Podľa Tufs University, potrebuje naše telo denne množstvo antioxidantov zodpovedajúcim 3600 až 4800 jednotkám ORAC, čo znamená, že 2 šálky denne vám zaistia dostatočné množstvo antioxidantov, ktoré vaše telo potrebuje.


Prečítajte si tiež:

Odkiaľ Matcha vlastne pochádza a čo dokáže?

Liečivé účinky zeleného a čierneho čaju


5. Matcha pomáha upokojiť myseľ, zvyšuje sústredenosť aj pamäť a zlepšuje náladu vďaka tomu, že je bohatá na ojedinelú aminokyselinu L-Theanine. Niet divu, že Budhistickí mnísi pijú Matchu ako pomôcku pri meditácii. Vďaka kombinácii L-Theaninu a kofeínu, dokáže Matcha vytvoriť stav jasnej mysle a čistej pozornosti pretrvávajúci niekoľko hodín.

6. Matcha je ideálna aj pre diabetikov, pretože zabraňuje tvorbe glukózy v krvi. Katechíny, ktoré Matcha obsahuje, dokážu zablokovať enzýmy rozbíjajúce komplexné zlúčeniny na cukry.

7. Matcha podporuje schopnosť vášho tela spaľovať jedlo 4- krát rýchlejšie ako za normálneho stavu.

8. Pretože sú listy pestované v tieni, sú omnoho zelenšie a tým pádom obsahujú viac chlorofylu ako bežný zelený čaj. Matcha má výrazné detoxikačné účinky vyplývajúce práve z množstva chlorofylu, ktorý eliminuje ťažké kovy a chemické zlúčeniny v tele.

9. Matcha pomáha znížiť cholesterol a cukor v krvi. Samotný Matcha neobsahuje žiadny cukor, teda na glykemickom indexe dosahuje nulové hodnoty, pričom v jednej čajovej miske čaju Matcha nájdeme až 3 gramy vlákniny.

10. Na zvýšenie potenciálu antioxidantov, ktoré Matcha obsahuje, vyskúšajte zmiešať Matcha s kvapkou citróna alebo limetkovou šťavou. Pripravte si napríklad osviežujúci Matcha ľadový čaj.