Záchranku si volajú najčastejšie seniori

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 17. decembra (TASR) – Najčastejšou skupinou, ktorá potrebuje záchranku, sú starší ľudia. Podľa štatistiky Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby (OS ZZS) je viac ako každé druhé volanie na linku 155 práve od človeka nad 60 rokov. “Za rok sme prijali takmer ...

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 17. decembra (TASR) – Najčastejšou skupinou, ktorá potrebuje záchranku, sú starší ľudia. Podľa štatistiky Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby (OS ZZS) je viac ako každé druhé volanie na linku 155 práve od človeka nad 60 rokov.

“Za rok sme prijali takmer 658.000 volaní, vo vyše 52 percentách boli volajúcimi ľudia nad 60 rokov,” informoval TASR hovorca strediska Boris Chmel. Konštatoval, že nie v každom prípade bol potrebný zásah záchranárov, každý piaty prípad vyriešili operátori linky 155 konzultáciou či poslaním pacienta na lekársku službu prvej pomoci (LSPP).

Starší ľudia potrebovali pomoc pri ťažkostiach s dýchaním, problémom s tlakom, kolapsoch či bolesti v hrudníku, vymenoval Chmel. Najčastejšie problémy mali seniori v Banskobystrickom kraji (viac než 48.000), najmenej v Trenčianskom kraji (36.000).

Chmel dodal, že linka 155 slúži ako pomoc pri náhlych ohrozeniach života, náhlych zmenách zdravia, úrazoch a nehodách. Ak ide o dlhodobo trvajúce ochorenia, treba sa podľa Chmela obrátiť na praktického lekára alebo LSPP. Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR