V počasí, aké prevláda dnes, na nás útočia rôzne vírusy a baktérie

Ilustračné foto Foto: TASR/Marián VladovičBanská Bystrica 25. januára (TASR) – V počasí, aké dnes prevláda na Slovensku, nie veľká zima, mrholenie a vlhko, sa rýchlo množí nielen vírus chrípky, ale i ďalšie vírusy a baktérie, ktoré sa podieľajú na infekciách dýchacích ciest. Ako zdravotníci uvádzajú, ide o syncyciálne ...

Ilustračné foto Foto: TASR/Marián VladovičBanská Bystrica 25. januára (TASR) – V počasí, aké dnes prevláda na Slovensku, nie veľká zima, mrholenie a vlhko, sa rýchlo množí nielen vírus chrípky, ale i ďalšie vírusy a baktérie, ktoré sa podieľajú na infekciách dýchacích ciest. Ako zdravotníci uvádzajú, ide o syncyciálne vírusy, chlamýdie, mykoplazmy a tiež pneumokoky, teda baktérie, ktoré sú najčastejšou príčinou závažných infekcií a úmrtí najmä u detí v prvých rokoch života.

“Syncyciálny vírus je okrem vírusu chrípky veľmi častou príčinou infekcií dýchacích ciest. Zvýšené riziko, že sa ľudia ním nakazia, je november až apríl. Predstavuje hrozbu nielen pre dospelých, ale i najmenšie deti. Spôsobuje komplikácie pri respiračných ochoreniach predovšetkým vtedy, keď sa mu telo nevie dostatočne brániť. Poznáme závažné prípady, kedy ochorenie môže skončiť fatálne,” vysvetľuje vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Viera Morihladková.

Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, pretrváva na povrchu rôznych predmetov, ako sú madlá v dopravných prostriedkoch, kľučky či nákupné košíky.

“Príznaky sú zo začiatku podobné prechladnutiu. Po prieniku vírusu do dolných ciest dýchacích môže spôsobiť zápal priedušiek a pľúc. Ochorenia spôsobené respiračným syncyciálnym vírusom nevie súčasná medicína liečiť tak ako bakteriálne ochorenia. Preto je dôležitá prevencia, časté a dôkladné umývanie rúk, strava s vysokým obsahom vitamínu C, viac zeleniny, ovocia, otužovanie, prechádzky, vetranie miestností a je vhodné vyhýbať sa veľkej kumulácii osôb,” tvrdí Morihladková. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie.

Podľa nej na infekciách dolných ciest dýchacích sa často podieľajú tiež chlamýdie a mykoplazmy. Tieto ochorenia obyčajne trvajú dlhšie než bežné vírusové, no na rozdiel od nich, dá sa im pomôcť antibiotikami. Chlamýdie a mykoplazmy sa prenášajú kvapôčkovou cestou a môžu aj pohlavnou. Vtedy spôsobujú u mužov a žien lokálne infekcie pohlavných orgánov.

Ďalšou hrozbou sú pneumokoky. “Pneumokokové invazívne ochorenia predstavujú skupinu závažných a život ohrozujúcich chorôb. Okrem zápalov pľúc sa môžu vyskytnúť zápaly stredného ucha a mozgových blán. Tento typ nákaz je v súčasnosti vo veľkej pozornosti odborníkov, pretože očkovania proti nim, najmä čo sa týka povinného očkovania detí, je jedno z najmladších. Bolo zaradené do Národného imunizačného programu a zavedené do očkovacieho kalendára v roku 2009,” dodáva Morihladková.

Laboratórnym skúmaním tohto patogénu, jeho kmeňov, sledovaním antibiotickej rezistencie jednotlivých kmeňov a ďalšími dôležitými úlohami je poverené Národné referenčné centrum pre pneumokoky, zriadené pri banskobystrickom RÚVZ. Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR