V košických nemocniciach zmerajú záujemcom bezplatne očný tlak

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván Košice 8. marca (TASR) – Nasledujúci týždeň bude patriť prevencii zeleného zákalu. Do celosvetovej aktivity v rámci Svetového týždňa glaukómu sa zapojí aj košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) a Nemocnica Košice – Šaca. Oční lekári záujemcom bezplatne ...

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván Košice 8. marca (TASR) – Nasledujúci týždeň bude patriť prevencii zeleného zákalu. Do celosvetovej aktivity v rámci Svetového týždňa glaukómu sa zapojí aj košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) a Nemocnica Košice – Šaca. Oční lekári záujemcom bezplatne zmerajú vnútroočný tlak.

Glaukóm (zelený zákal) je skupina očných ochorení, ktorá zapríčiňuje progresívne a nenávratné poškodzovanie zrakového nervu. Ak sa ochorenie nezistí a nelieči včas, postupne dochádza k zhoršovaniu zrakových funkcií až k slepote. Ochorenie pritom často prebieha “potichu”, teda bez varovných príznakov pre pacienta. “Merania vnútroočného tlaku majú preto veľký preventívny význam. Včasné odhalenie zeleného zákalu a jeho vhodná liečba pomáhajú predísť trvalej strate videnia. Na preventívne vyšetrenia by mali prísť najmä tí, ktorí majú strednú a vyššiu krátkozrakosť, ako aj pacienti s nízkym krvným tlakom,” uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Glaukóm predstavuje druhú najčastejšiu príčinu slepoty na svete. Postihuje všetky vekové skupiny ľudí, najväčší výskyt je však po 40. roku života a so zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje aj riziko vzniku tohto ochorenia.

Na očnom oddelení UNLP na Rastislavovej ulici zmerajú návštevníkom vnútroočný tlak bezkontaktným tlakomerom v utorok až štvrtok (10.-12.3.) v troch ambulanciách od 9.00 do 14.00 h. Pôjde o očnú ambulanciu (IV. pavilón), glaukómovú ambulanciu v priestoroch Združenej tkanivovej banky (I. pavilón) a očnú ambulanciu v Pavilóne zdravia (XXVIII. pavilón). Očná klinika na Triede SNP uskutoční merania v stredu (11.3.) vo svojej konziliárnej ambulancii na 10. poschodí v čase od 10.00 do 14.00 h.

V Nemocnici Košice – Šaca, a. s., 1. súkromná nemocnica, špecialisti očného oddelenia vyšetria záujemcov v pondelok (9.3.) od 9.00 do 13.00 h v priestoroch recepcie nemocnice. “Meranie vnútroočného tlaku, tzv. tonometria je prvotné vyšetrenie, ktorým zisťujeme hodnotu očného tlaku. Na základe tejto informácie viem, či sú potrebné ďalšie vyšetrenia alebo nie. Pri zvýšených hodnotách očného tlaku potom realizujeme súbor ďalších vyšetrení,” vysvetlila zástupkyňa primára očného oddelenia nemocnice Lucia Krnáčová.

Tonometria je jednoduché a nebolestivé vyšetrenie, ktoré zvládne každý. Lekári po jeho absolvovaní ponúknu aj vhodné riešenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR