Lupusom trpí asi 1500 Slovákov, postihuje najmä mladé ženy

Ilustračné foto. Foto: TASR/APBratislava 24. mája (TASR) – Nevyliečiteľným chronickým ochorením lupus trpí na Slovensku asi 1500 pacientov. Najčastejšie postihuje mladé ženy vo veku od 15 do 40 rokov, dôvodom sú ženské hormóny. “Je to systémové autoimunitné ochorenie. Nie je časté a ani mnohí lekári ho možno za ...

Ilustračné foto. Foto: TASR/APBratislava 24. mája (TASR) – Nevyliečiteľným chronickým ochorením lupus trpí na Slovensku asi 1500 pacientov. Najčastejšie postihuje mladé ženy vo veku od 15 do 40 rokov, dôvodom sú ženské hormóny. “Je to systémové autoimunitné ochorenie. Nie je časté a ani mnohí lekári ho možno za celú prax nevideli,” povedal docent Jozef Lukáč, zástupca prednostu pre zdravotnú starostlivosť z Kliniky reumatológie Lekárskej fakulty SZU na Národnom ústave reumatických chorôb Piešťany.

Ochorenie sa prejavuje u každého inak. Ide o poruchu imunitného systému, pri ktorej obranné bunky organizmu namiesto ochrany proti cudzorodým látkam, začínajú tvoriť protilátky proti vlastným bunkám a tkanivám. Ochorenie môže naraz postihnúť kožu, kĺby a aj vnútorné orgány. Výsledkom je chronická únava, teploty, reumatické bolesti v kĺboch, ale i poškodenie obličiek, srdca, pľúc, mozgu, nervového či tráviaceho systému. Vonkajším prejavom lupusu je typické začervenanie na tvári pripomínajúce motýľa. Ten sa preto stal symbolom ochorenia po celom svete.

Prejavy ochorenia sú rôzne, môžu sa objavovať postupne, ale aj viaceré naraz, čo sťažuje diagnostiku. “Medzi najčastejšie prejavy lupusu patrí únava, ktorá u pacientov neutícha ani po oddychu… V aktívnom štádiu ochorenia majú pacienti zvýšenú teplotu alebo sa môže objavovať Raynaudov syndróm – zvýšená citlivosť a tuhnutie prstov, ktoré môžu blednúť alebo modrať,” povedal profesor Jozef Rovenský, predseda Slovenskej reumatologickej spoločnosti. Medzi najzávažnejšie následky ochorenia patrí zlyhávanie postihnutých orgánov.

Podľa Lukáča majú slovenskí pacienti k dispozícii diagnostiku na svetovej úrovni, potvrdenie ochorenia však môže pre jeho rozličné prejavy trvať aj niekoľko rokov. Rovnako je k dispozícii aj moderná liečba. Okrem štandardnej farmakologickej sa využíva aj biologická liečba. O pacientov sa starajú reumatológovia.

Pacientov s lupusom združuje a v boji s chorobou im pomáha Slovenská reumatologická spoločnosť a pacientska organizácia Ligy proti reumatizmu – Klub Motýlik. “Pacientom sa snažíme podať pomocnú ruku vždy, keď je to potrebné. Nielen pri riešení každodenných problémov, ale aj v rámci psychickej podpory pri zvládaní ochorenia,” zhrnula šéfka organizácie Zuzana Pionteková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR